Yönetmenlik Harikası Sahneler: Bölüm 10

Kaan Karsan
Kaan Karsan
11 Aralık 2011

Bu yazı dizisinde, telif hakları el verdiğince, sinemanın büyüsünü hakkıyla ortaya koyan film sahnelerini hatırlatmak istiyorum. Her yazıda üç farklı filmden alınmış üç etkileyici sahneyi paylaşacağım. Bu yazıda John Carpenter’ın The Thing’inden, Dario Argento”nun Suspiria‘sından ve Daniel Myrick ile Eduardo Sanchez”in The Blair Witch Project’inden birer sahne olacak. Filmleri henüz görme şansı bulamamış olan kişilerin sahneleri izlememesini tavsiye ederim.

 

***

Önceki Yazılar:

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-1/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-2/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-3/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-4/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-5/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-6/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-7/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-8/

https://eksisinema.com/yonetmenlik-harikasi-sahneler-bolum-9/

***

28) John Carpenter – The Thing (1982)

Herkes bilir ki, John Carpenter, bir sinema aşığının bilinçaltındaki birçok kabusu tetiklemiş, korkuyla yoğrulan uykularımızın sebebi olmuştur çoğu zaman. Büyük gerilim ustasının filmografisindeki en önemli işlerinden biri de hiç kuşku yok ki, The Thing’dir. Beden değiştiren bir yaratığın sinema tarihine bıraktığı iz olan The Thing, Carpenter – Kurt Russell ortaklığının da en nadide örneklerinden biridir. Meşhur kan testi sahnesi, sinema tarihinin en ürkütücü sahnelerinden birisi olmasının yanısıra, Carpenter’ın yönetmenlik dehasını kısa yoldan keşfetmek için de büyük bir fırsat sunmaktadır. Sahnede yaratığın kimin bedeninde olduğu şüphesi beyinleri kemirirken Carpenter yarattığı kendine özgü gerilimle sinema tarihinin en akılda kalıcı sahnelerinden birinin mimarı oluyor.

 

29) Dario Argento – Suspiria (1977)

Filmlerini bir kenara bırakalım, Dario Argento’nun ismini duymak bile kişiyi korkuya, gerilime hazırlayan bir eylem. Bu tarz sahibi yönetmenimizin her filmi de, tıpkı kendisi gibi, kendine özgüdür. İtalyan yönetmenin korku sinemasına bıraktığı miras o kadar eşsizdir ki, yalnızca onun filmlerinden feyz alınarak ayrı bir janr oluşturulabilir. Kendisi son dönemde birbiri ardına kötü filmler çekedursun, bu sırada biz de kendisinin en iyi dönemine ve ismiyle bile ürküten filmine odaklanalım. Döneminin en kanlı Thriller’ı olan Suspiria, yönetmenin Gore aşkını perdeye yansıttığı kadar, gerilim yaratma dehasını, hastalıklı bilinçaltını ve kesinlikle üstün yönetmenlik yeteneklerini de bünyesinde barındırmaktadır. Tüm zamanların en ürkütücü sahnelerinden biri olan Cam sahnesi, yönetmenin birçok işi gibi kimi ülkelerde sansürden de nasibini almıştır.  Birçok insanın kalp krizinden ölmesine sebebiyet veren hastalıklı film Suspiria’nın yönetmeni Dario Argento’ya saygı duruşunda bulunmak, boynumuzun borcudur.

 

30)  Daniel Myrick, Eduardo Sanchez – The Blair Witch Project (1999)

1980’de Cannibal Holocaust’ın vahşice kullanarak sinemaya kazandırdığı “gerçekten beslenme, gerçeğe dayanma” mevzusunu müthiş bir pazarlama arka planıyla yeniden gündeme getiren ve bu yönteme asıl popülerliğini kazandıran The Blair Witch Project, korku janrının üzerinde yürüdüğü yolu genişletmeyi başarmıştır. Üç üniversite öğrencisi Blair Cadısı mitini araştırmak ve bir belgesel çekmek üzere ürkütücü bir ormana doğru yola çıkarlar ve kendilerinden bir daha haber alınamaz. Birkaç sene sonra ise kameraları ve dolayısıyla kasetleri bulunur. Baştan sona el kamerasıyla çekilen The Blair Witch Project, “Cloverfield”, “Paranormal Activity”, “Rec” gibi birçok popüler örneğin de öncülüdür. Yaşanan her şeyin gerçek olduğu duygusunu müthiş bir başarıyla izleyenine geçiren film, kurduğu empatik bağıyla sinema tarihinin en etkileyici korku filmlerinden biri olmayı başarmıştır. Filmin final sahnesi ise, film boyunca üzerinde oturduğumuz dikenlerin acısını iyice hissetmemize neden olan, bizi yatağa ve birden fazla yorgana muhtaç eden enfes bir sahnedir.

http://www.youtube.com/watch?v=cMQQpmm5u3w

 

***

kaankarsan@gmail.com
twitter
***