World War Z (2013): Koş Zombi Koş

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
20 Haziran 2013

Zombi filmlerinin tarihini 1930’lara kadar götürülebilsek de zombilerin bir fenomene dönüşmesini George A. Romero filmlerine borçluyuz. Romero’nun 1970’lerin sonundan başlayıp 2000’li yıllarda tekrar şahlanan zombi filmleri, yine 2000’li yıllarda çekilen “Resident Evil” ve “28 Days/Weeks Later” gibi türün farklı örnekleriyle beraber “hızlanmaya” başladı. “28 Days/Weeks Later” her ne kadar zombilerden ziyade bir kuduz salgınını konu alsa da türe yepyeni bir ivme katarak o güne kadar hiç görmediğimiz kadar çevik bir düşmanla karşılaşmamızı sağlamıştı. Eskinin o ağır aksak ve bireysel hareket eden zombileri günümüz aksiyon sinemasının hızına yetişemediğinden olsa gerek, çarpıcı soundtracklerle güçlendirilmiş zombi filmleri, ardı ardına beyazperdede arz-ı endam etmeye başladı. Hatta bu zombi fenomeni öyle bir hale geldi ki dünya çapında “zombi istilasına karşı hayatta kalma planı” konulu yarışmalar düzenlenmeye başladı.

wolrd war ekşi

İşte “World War Z” de tam bu sırada, hızlı ve yer yer kollektif bir akıl sahibi de olan zombi türünün son halkası olarak beyazperdede yerini aldı. İki çocuklu sıradan bir çiftin korkunç bir salgının ortasında hayatta kalma mücadelesiyle başlayan film, kısa sürede dünyayı kurtarabilecek tek adamın amansız macerasına dönüşüyor. Amerika’dan Güney Kore’ye, oradan İsrail’e uzanan arayış, bu yönüyle ve elbette ki kahramanımızın imkânsız durumlardan mucizevî kurtuluşlarıyla akıllara “2012”yi de getiriyor. İsrail’den bahsetmişken bir soluk alıp filmin Türkçe altyazısındaki çarpıklıklardan bahsetmekte de fayda var. Filmde defalarca tekrarlanan Kudüs ve İsrail kelimeleri altyazıda ısrarla Ortadoğu olarak çevrilmiş. Bunun hangi akla hizmet yapıldığını anlamak oldukça güç. Tabii bu noktada İsrail’in ülkede ördüğü yüksek duvarların akıl almaz bir şekilde aklandığını da söylemek gerek. Meğer İsrail devletinin kendini izole eden tutumu “olası” bir zombi istilasına karşıymış. “World War Z”nin fantastik bir film olduğunu bilsek bile bu göndermenin sıradan bir izole edilmiş toplum eleştirisi yaptığını söylemek fazla iyimser bir tavır olacaktır. Diğer yandan başrol oyuncusu Brad Pitt’in ağzından yapılan “aile” vurgusu da Amerikan toplumunda yaşanan dönüşüm açısından önemli ipuçları taşıyor. Film her ne kadar söylediği şeyleri sonradan yanlışlasa da ektiği ilk tohumlar izleyenin zihninde yerini alıyor.

Filmin en çarpıcı yönünün ise zombilerin hızı ve ne silahlarla ne de yüksek duvarlarla durdurulabilen saldırganlığı olduğunu söylemek yanlış olmaz. “World War Z”, izleyiciyi “28 Days/Weeks Later”da bile karşılaşmadığı kadar hızlı zombilerle tanıştırıyor. İşin ilginç tarafı bu kez zombilerin amacı Romero’nun masum zombilerininki gibi beyin yemek değil. Daha ilginç olan ise zombilerin bireysel saldırganlığın ötesinde kolektif bir akılla hareket edebilmeleri. Bu fikir filmin içinde tek bir cümleyle geçiyor olsa da çekilecek yeni filmlere ilham vereceği kuşkusuz.

wwz-ekşi

Sonuç olarak filmin soluksuz aksiyonu ve başarılı müzikleriyle izleyeni alıp götürdüğü rahatlıkla söylenebilir. Hatta film seyirciyi içine almakta o kadar başarılı ki sessiz olunması gereken sahnelerde kendinizi elinizi dudaklarınıza götürmüş “şşşş” yaparken bile bulabilirsiniz. Yönetmen Marc Forster’ın, “Quantum of Solace”den, “Stranger Than Fiction”a, oradan da “Kite Runner”a uzanan filmografisinin yanı sıra, filmin 3D teknolojisiyle çekilmesi ve başrolünde Brad Pitt’in olması, türün hayranları için pek bir şey ifade etmese de, filmin daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmasını açısından iyi düşünülmüş bir strateji. Yine de filmin sonunun, belki de devam filmine kapı aralamak adına, biraz alelacele bağlandığını ve o görkemli prodüksiyonun yanında biraz hafif kaldığını söylemek mümkün.

Not: Türkiye’nin son haftalarda yaşadığı olaylar göz önüne alındığında, zombilerin karşısında hayatta kalmaya çalışan insanların mücadelesi size oldukça tanıdık gelebilir. 

Türkçe Adı: Dünya Savaşı Z

Yönetmen: Marc Forster

Senaryo: Matthew Michael CarnahanDrew Goddard

Yapım: ABD, 2013

Oyuncular: Brad PittEric WestMatthew FoxMireille Enos

Süre: 116

 

guzintekes@gmail.com

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5