Şimdiki Zaman (2012): Şimdiki Yorgun Zaman

Sinan Yusufoğlu
Sinan Yusufoğlu
03 Eylül 2013

Kısa film ve belgesellerin ardından ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman‘da Belmin Söylemez, geçmişle gelecek arasında sıkışıp kalmış genç bir kadının, Mina’nın hikayesini perdeye taşıyor. ‘Rüya ülkesi’ Amerika’ya kaçmak isteyen, para biriktiren ve bir kafede falcılık yapan Mina’nın hikayesi… Şimdiki Zaman, isminden müsemma tam da ‘bugün’le ilgileniyor. Bugünde sıkışıp kalmış insanlarla… Geçmiş karanlık bir rüya gibi. Varla yok arasında… Pek de ilgilenmiyoruz zaten. Gelecek ise çok anlamsız bulabileceğimiz bir ‘kaçış’a dönüşüyor. Gitmek isteyip de gidemeyen; ‘yerini yadırgayan eşyalar gibi’ salınıp duran bir bugün hali. Mina ve çevresindeki her şey bir huzursuzluğun vücut bulmuş hali sanki. Fal gibi ‘umut’ vaat edebilecek bir geleceği okuma biçiminin; hep umutsuz/mutsuz zamanımıza gömülmesi ve Mina’nın ne kendine ne de başkalarına umut veremeyişi; Şimdiki Zaman’ın dert edindiği dünyanın hali biraz da.

Aşkın, dostluğun, gitmenin, kalmanın yani bir bakıma yaşamanın hakiki olamadığı bir zamanı dert ediniyor Şimdiki Zaman. Üzerimize sinen bu sıkışmışlığın/sıkılmışlığın nedenleri üzerine büyük laflar etmeden, durumlar ve hayal kırıklıkları üzerinden anlatıyor hikâyesini. Fal gibi -biçimsel olarak da- rahatlıkla bir ‘şiir’ evrenine dönüşebilecek bir dünyanın içinde salınan karakterlerin hesapsızlığı da biraz bu yüzden. Ne hikâyenin ne de bugünün ayakları yere basıyor. Nedenini de pek sorgulamıyoruz işte… Her şey öyle yarım, öyle olduğu gibi… Film gücünü tam da bu eksiklik hissi yaratan ‘zaaf’larından alıyor.

şimdiki

Başarılı görüntü yönetiminin, atmosferin ve yönetmenin yaratmak istediği stilize dünyanın de etkisiyle  karanlık masalsı bir dünyaya suskunluğuyla çakılıp kalan Mina; sadece fal bakarken içinden geldiği gibi konuşuyor neredeyse. Herkesin ortak yazgısı bir yerde buluşup Mina’nın suskunluğuna sığınıyor. Mina kendi karanlık hikâyesine sığdırıyor başkalarının hikayesini de… Bir baş dönmesi gibi yaşanıyor ‘bugün’. İstiklal Caddesi’nin kalabalığının içinde flulaşan insanlar, çaresizlik, umutsuzluk; dibe çöken kahve telvesi gibi her şey.

Mina karakterine hayat veren Sanem Öge’nin kusursuz oyunculuğunun da etkisiyle, Şimdiki Zaman ruhu dünle yarın arasında sıkışıp kalmış bir kadının kırık dökük bugününü anlatıyor. Mina gibi binlerce kadının hikayesi de gücünü sessizliğinden, durgunluğundan alan bir sinema dilinde anlam buluyor. İçerisinde yer yer kara mizah öğeleri barındıran bu hikâye akla Amerikan bağımsız sinemasının büyük ustası Jim Jarmusch’un filmlerini de getiriyor. Jarmusch’un hiçbir şeyin değişmeyeceğini bile bile nedensizce uzaklara gitmek isteyen karakterlerini… Stranger Than Paradise’ın karakterleri gibi. Hesapsız bir geleceğin peşinde yollara düşüp gitmek isteyenlerin sıkıntısı Mina’nın halet-i ruhiyesinde de karşımıza çıkıyor. İsmiyle müsemma Mina, sığınacağı bir ‘liman’ arıyor; tüm gemilerin bir bir batacağını bile bile. (Filmin son sahnesinde kahve fincanlarının bir bir suya batması da buraya etkileyici bir biçimde ima ediyor sanki.)

şimdiki 2

Şimdiki Zaman’ın içinde gezindiği ‘şiirsel’ dünya akla Birhan Keskin‘in ‘hiçbir mevsim yok anne gibi’ şiirini de getiriyor. Karanlık bir şiirin içinde dolanan Mina’yı, Birhan Keskin‘in dizeleriyle hatırlamak belki de en iyisi. Her gece korkuyla gidip uyuduğu o soğuk ve tekinsiz odada kulağına belirsiz bir geleceğin fısıldandığı bir dünyanın karamsarlığıyla dolan Mina’nın hikayesi en çok şiire yaraşıyor.

“Yoruldum çok/ kente ve sana durmaktan/ öfkem ne sana ne de başkasına/ üstelik geceden Marilyn Monroe/ ve senin gözyaşın geçti/ hadi barışalım/ … / Hem hiçbir mevsim ısıtmaz ellerimi anne gibi/istersen kahve içip fal da bakarız yine/ bana üç vakte kadar bir yolculuk görünür/ belki ay doğar fincanda hanemize.” (Birhan Keskin)

***

Yönetmen: Belmin Söylemez

Senaryo: Belmin Söylemez & Haşmet Topaloğlu

Görüntü  Yönetmeni: Peter Roehsler

Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen

Süre: 110′

***

Sinan Yusufoğlu

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5