Seeking for a Friend for the End of the World (2012): Romantik-Komedi Sıradanlığında

Kaan Karsan
Kaan Karsan
14 Eylül 2012

Dünyanın ikliminde, insanında, hatta savaşlarında bile rastlayabildiğimiz dönüşümden olsa gerek artık felaket filmleri furyası başladığından bahsedebiliriz. Bir ara sadece Roland Emmerich’e kalan bu sinemasal alanı birçok yönetmen el birliğiyle zapt etmeye başladı. Bu hafta karşımıza çıkan ‘Seeking for a Friend for the End of the World’ ise genelde insanı geleceği hakkında bunalımlara sürükleyen bu türe biraz daha mizahi bir yaklaşım sergiliyor. Nick and Norah’s Infinite Playlist ile çıkış yapan(ki biz bu çıkışın nedenini anlayamıyoruz) Lorene Scarfaria ise filmin hem senaristi hem de yönetmeni…

Aslında filmin öyküsünü sürdürmek, geliştirmek ve sonlandırmak için bir ‘kıyamet’ formülüne neden ihtiyaç duyulduğu meçhul; ancak yine de anlatalım. Bu kez de -tıpkı yakın dönemde izlediğimiz Melancholia’da olduğu gibi- dünyamıza yaklaşmakta olan ölümcül bir gök cismi var. Bu cismi durdurmak ve insanlığın devamını sağlamak için öne sürülen tüm çabalar da nafile sularında yüzüyorlar. Yani sizin anlayacağınız, yapacak hiçbir şey kalmamış. İnsanlık, gezegenine mahkûm bir şekilde sonunu ve sonu bekliyor. Hayatın müzmin kaybeden olarak kendine kurban seçtiği iki insan ise geride kalan günlerden çıkarabilecekleri güzel anıların hesabını yapıyorlar. Steve Carell’in canlandırdığı Dodge karakteri, bir zamanlar çok sevdiği bir kadını aramak üzere yola çıkıyor. Keira Knightley’nin canlandırdığı Penny karakteri ise, bu yolculukta ona eşlik ediyor.

Kolayca fark ediliyor ki filmin yönetmeni Lorene Scarfaria, filmini sadece proje aşamasında daha ilginç kılabilmek adına, kulağa halen ‘sinemasal anlamda’ hoş gelen bir fikir olan ‘kıyamet’ düşüncesini filmine entegre etmiş. Zira filmin sinopsisinde dahi, diyalog üzerine kurulu bir yol romantik-komedisinin ötesine geçilemeyeceği belli gibi. Bilimkurguyu güçlü bir dramatik yapıyla bir araya getiren yakın dönem mahsulü ‘Another Earth’ gibi filmler de bu bakımdan ilk anda aklımıza düşebilir. Lakin türler arasındaki bu hafif yanılsamaya pek de kapılmadan ‘Seeking for a Friend fort the End of the World’ün herhangi bir bilimkurgusal altyapısının olmadığını eklemeliyiz.

İlk filminin senaryosu –nedense- pek bir övülen Scarfaria’nın bu filminde de kendine fazlaca güvendiği belli oluyor. Zira kimi skeçler dışında herhangi bir yan öyküye yer vermeyen filmi, neredeyse sadece Dodge ve Penny arasındaki diyaloglar üzerinden akıyor. Filmin geneline hâkim ‘şu an çok komik bir film çekiyoruz’ ya da ‘şu an çok komikçe ve zekice yazılmış diyaloglar takdim ediyoruz’ tandansındaki atmosfer, kimi anlarda fazlasıyla sıkıcı yansıyor. Muhtemelen dinlemekten çok hoşlandığı bir ‘playlist’i de filminin bütününe yayan yönetmenimiz, ‘bağımsız’ film tadına yakınsamaya çalışırken beklentilerin oldukça uzağında seyrediyor.

Filmin bütünüyle bel bağladığı dramatik yapı da, nereden bakarsak bakalım, fazlasıyla zayıf. Carell ve Knightley’nin bir türlü tutmayan kimyası ve özellikle Knightley’in pasif-agresifliği fazla kaçmış karakteri, filmi yanmış bir yemeğe dönüştürüyor. Cronenberg’in ‘A Dangerous Method’ında da olduğu gibi fazlasıyla abartılı bir performans sergileyen Knightley, bir Joe Wright filminin dışında iyi bir oyun sergilemeyeceğinin sinyallerini veriyor adeta. Bütün bunların ışığında sadece biz değil, oyuncular da karakterleri arasında filizlenen aşka hiçbir şekilde inanmıyorlar.

İlk bakışta oldukça ‘ışıltılı’ görünen Seeking for a Friend for the End of the World, yönetmeni ve senaristi olan Scarfaria’nın ellerinde hiçbir özgünlüğü olmayan bir romantik-komediye dönüşüyor. Evet, filmin gülümseten anları var. Ancak bu anlar oldukça kısa sürüyorlar. Açıkça söyleyelim, Seeking for a Friend for the End of the World, yaratıcı olan bir film değil; yaratıcı görünmeye çabalayan bir film.

**

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5