Yakın Dönem Sinema Tarihinden En Unutulmaz 10 Catfight Sahnesi

Fırat Ataç
Fırat Ataç
09 Mart 2012

Filmlerde tüm hesapların kapatıldığı dövüş sahnelerini hepimiz severiz. Hele ki bu sahneler güzel kadınlar arasında geçiyorsa tadından yenmez. Kavga sebepleri değişkenlik gösterse de ana tema hep aynıdır: Tırnaklar birbirlerine karşı bilenir! İşte yakın dönem sinema tarihinden en unutulmaz catfight sahneleri…

10) Die Another Day (Başka Bir Gün Öl)

Taraflar: Halle Berry vs. Rosamund Pike
Kavga Nedeni: Casusluk Getirileri

Halle Berry’nin kazandığı Oscar’dan sonra düşüşünün başlangıcı sayabileceğimiz vasat Bond filmi, daha çok Madonna’nın cameosu ile haırlansa da asıl mesele Berry ve Pike’ın kavga sahnesidir. Kendisine her daim yakışan kısacık saçları ile arz-ı endam eden Halle Berry, kendini kılıçla taciz eden Rosamund Pike’a dünyanın kaç bucak olduğunu gösterecektir.

Kavga sahnesi için tıklayın.

 

9) Total Recall (Gerçeğe Çağrı)

Taraflar: Sharon Stone vs. Rachel Ticotin
Kavga Nedeni: Çaktırmasalar da Arnold Schwarzenegger

Sharon Stone’un Basic Instinct (Temel İçgüdü) için Paul Varhoeven’ın ilk tercihi olmasının sebebinin bu filmde gösterdiği performans olduğu su götürmez bir gerçek. Karakterinin dövüş sporlarıyla ilgilenmesinin de avantajıyla Rachel Ticotin’i alt eden Sharon Stone, ölümcül darbeyi vuracakken küs olduğu eşi Arnold’un haksız rekabete yakın duran tavırlar sergilemesiyle zaferinin keyfini çıkaramaz. Şimdi dikkatler bu küs çiftin kavgasına yönelecektir ama maalesef bu bizim ilgi alanımızın dışında.

Kavga sahnesi için tıklayın.

 

8) Charlie’s Angels: Full Throttle (Charlie’nin Melekleri 2: Tam Gaz)

Taraflar: Cameron Diaz, Drew Barrymore, Lucy Liu vs. Demi Moore
Kavga Nedeni: Halef – Selef Meselesi

Charlie’nin yeni meleklerinin, birdenbire ortaya çıkan ve üçüyle baş edebilecek kapasitede dövüş yeteneklerine sahip Demi Moore ile kapışması biraz yakışıksız kaçıyor. Üçe karşı bir? Bu dezavantajı kocaman silahıyla alt eden Demi Moore, ‘ne varsa eskilerde var’ sözünün doğruluğunu bir kez daha kanıtlıyor. Charlie’nin eski meleği, kötü kadın olmasından dolayı finalde yere serilecek olsa da botoksları dışında karizmayı külçeyle taşıdığı kesin.

 

7) True Lies (Gerçek Yalanlar)

Taraflar: Jamie Lee Curtis vs. Tia Carrere
Kavga Nedeni: Etki Tepki

James Cameron’un rahatlama filmi (keşke hep rahatlama filmi çekse) eşinden ajan olduğunu saklayan bir adamın başına gelmedik şey kalmamasını anlatır. Eş rolündeki Jamie Lee Curtis’in kendini keşfettiği striptiz sahnesi filmin asıl zirvesi, ancak yaşadığı tüm aksiyon deneyimlerinden ders çıkarıp bir limuzinin arkasında Tia Carrere’yi pataklaması es geçilemez. Bu sıkışık mekanda çıplak ayaklar en büyük silahlardır.

 

6) Bitch Slap

Taraflar: Erin Cummings vs. America Olivo
Kavga Nedeni: Birbirlerine Aşıklar

Tarantino ve Rodriguez’den feyz alarak yapılan onlarca vasıfsız ‘ne kadar kötü o kadar iyi’ filminden biri daha. Çok fazla bilinmemesi de başarısızlığını kanıtlar nitelikte. Tabi bu, filmin birbirinden güzel kadınlar barındırdığı gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik bu kadınların neredeyse hepsi birbirlerine karşı bir şeyler hissediyor. İşte catfight için muazzam bir ortam. Hakkını verdikleri de kesin.

 

5) Obsessed (Saplantı)

Taraflar: Beyoncé Knowles vs. Ali Larter
Kavga Nedeni: Şanslı Bir Erkek

Beyoncé Knowles’ın ülkemizde vizyona girmeyen kendi ülkesinde de yerden yere vurulan filmi, eşini ondan çalmaya çalışan seksi sarışına karşı isyan bayrağını açan bir kadını anlatıyor. Gerçekten film o kadar kötü ki; izleyicide yarattığı tek tepki ‘Beyonce’u mu Ali Larter’i mi seçersin?’ tarzı basit soru kalıpları kullanmak oluyor. Oldukça sert geçen ve koca bir banliyö evinin paramparça olmasıyla sonuçlanan final kavgası Ali Larter’e yakılan ağıtlarla nihayete eriyor. ‘Tırnakları bilemek’ deyiminin üzerine tam olarak oturduğu anlara sahip olması da cabası.

 

4) Mission: Impossible – Ghost Protocol (Görevimiz Tehlike 4)

Taraflar: Paula Patton vs. Léa Seydoux
Kavga Nedeni: Casusluk Getirileri

Görevimiz Tehlike serisine sağlam bir halka ekleyen dördüncü film, sadece iki kadın karaktere sahip olmasına rağmen onları dolu dolu kullanmasıyla takdiri hakediyor. MI4 ile çoktan geçmesi gereken A sınıfı filmlere girişini yapan esmer güzeli Paula Patton ile Fransa gerçeği Léa Seydoux’un filmin ortalarına denk gelen kavgası kısa ama öz. İki şık giyinmiş güzel ajanın bu kapışması kesin bir sonuca varmıyor ama aktris farkıyla listemizin üst sıralarına yerleşiyor.

 

3) 2 Days in the Valley (Vadide İki Gün)

Taraflar: Charlize Theron vs. Teri Hatcher
Kavga Nedeni: Ego Çatışması

Vadide İki Gün’ün ülkemizdeki bilinirliği henüz ikinci filmini çeken Charlize Theron’un cesur sevişme sahneleriyle doğru orantılı. Filmin tamamı hakkında bilgisi olan azınlık ise genel anlamda eli yüzü düzgün bir iş olduğu konusunda hemfikir. Los Angeles’ın suç dünyasına bir şekilde giren iki kadının işi hiç uzatmadan yumruklarla birbirine girdiği sahne ise sert olduğu kadar belli bir mizah duygusundan da nasibini almış. Amatör Theron ve tecrübeli Hatcher’ın rock müzik eşliğindeki kavgası görülmeye değer.

 

2) Aliens (Yaratıklar)

Taraflar: Sigourney Weaver vs. Kraliçe Yaratık
Kavga Nedeni: Kraliçe’nin Sağa Sola Yumurta Bırakması

Alien’ın en az kendisi kadar iyi devam filmi, daha çok yaratık ve daha çok aksiyon vaad ediyor. Sinema tarihinin en güçlü kadın kahramanlarından Ellen Ripley’in içine girdiği makine vasıtasıyla koca kraliçe ile aşık atması ancak efsanevi olarak nitelendirilebilir. İnsanlık için, barış için, mutluluk için bizi temsil eden Ripley’in indirdiği her darbe ile coşsak da yaratık kabusunun üçüncü filmde devam edeceği gerçeğini unutamayız.

 

1) Kill Bill: Vol. 1, Kill Bill: Vol. 2

Taraflar: Uma Thurman vs. Vivica A. Fox
Uma Thurman vs. Lucy Liu
Uma Thurman vs. Chiaki Kuriyama
Uma Thurman vs. Daryl Hannah
Kavga Nedeni: İntikam

Tarantino’nun uzakdoğudan girip westernlerden çıktığı epik başyapıtı Kill Bill, kükreyen bir intikam dalgasının peliküle aktarılmasıydı. Uma Thurman’ın canladırdığı Gelin’i o kadar çok sevdik ki onu komaya sokup üstüne bir de bebeğini elinden alan Bill ve takımını sapır sapır yerlere dökmesinden büyük keyif aldık. Filmin muazzam kareografilerden oluşan kavga sahnelerinden birini listenin zirvesine yerleştirmek diğerlerine büyük saygısızlık olurdu. Biz de bu kapışmaları tek bir büyük intikamın tamamlayıcı parçaları olarak topluca bir numaraya koyduk.

Filmde ilk olarak bıçak kullanımında uzman olan Vernita Green (Fox) göğsüne yediği bıçakla, girişi karizmatik olmasına rağmen toyluğunun kurbanı olan Go Go Yubari (Kuriyama) kafasına yediği çivili tahta parçasıyla Gelin’in gazabından nasibini alıyordu. Bir sonraki aşama O- Ren Ishii ile yapılan destansı kılıç kavgasıydı. Santa Esmeralda’dan Don’t Let Me Be Misunderstood eşliğinde sinema tarihinin en şık anlarından birini bize sunan Tarantino, son kurban Elle Driver’ı ise hakettiği gibi gözünü çıkararak mağlubiyete mahkum ediyordu.

Fırat ATAÇ

firatatac.tumblr.com / firat_atac@hotmail.com / twitter