Öteki Sinema’ya Sansür!


Kaan Karsan
30 Aralık 2011

Ülkemize musallat bazı “güçlerin” çıkardığı “güçlükler” yüzünden her gün yepyeni bir acayiplik ile karşı karşıya geliyoruz. İçinde bulunduğumuz çağın birincil medya kuvveti olan internet dünyasının sınırlarını çeşitli oyun bozanlıklarla daralttıkları yetmediği gibi, bu kez de daralan sınırların içerisinde peşini bırakmıyorlar internet kullanıcısının. Konumuz, her zamanki gibi öğrenilmiş çaresizliğimizden güç bulan sansür kavramı. Bu noktada kimsenin şaşırdığını düşünmüyorum.

“Srpski Film”i, yani beynelmilel adıyla “A Serbian Film”i, bilen bilir. Sinema aleminin son yıllardaki en sözünü sakınmayan, en sert, en rahatsız edici sistem eleştirilerinden biridir. Öyle bir filmdir ki, “izlemek” ve “izlememek ” seçenekleri, kişinin hayatında vereceği unutulmaz kararlardan biri haline gelebilir. Zira filmde hassas bünyelerin tahammül edemeyeceği, katlanması zor bazı sahneler ve düşünceler vardır. Sinemasal değer açısından iyiliği, kötülüğü, kıymeti ya da kıymetsizliği apayrı bir yazı konusu olacak olan bu film hakkında dünyada kuşkusuz çok şey söylendi, çok şey tartışıldı. Fakat bu birçok kalburüstü festivalde gösterim şansı bulmuş olan, birçok ülkede ticari gösterime girme fırsatı da bulan bu filmin, en azından bir sinema eseri olarak saygıyı hak ettiğini hiçbir özgür beyin reddetmeyecektir.

Gelin görün ki, olmayınca olmuyor bu ülkede. Ülkemizin en değerli sinema sitelerinden Öteki Sinema‘nın film hakkında yayımladığı yazı TİB tarafından mahkeme tehdidiyle yasaklanıyor. Yani karşımızda “gerçekse çok komik, şakaysa hiç komik değil” şeklinde yorumlanabilecek bir mevzu var ve tamamen gerçek!

Geçmiş ve gelecek hakkında sürekli olarak endişelenmek artık bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının beşikte kazandığı bir özelliği oldu, farkındayız. Ancak ileri medeniyetlerde mantıksal boyutta hiçbir karşılığı olmayan böyle bir tutumun internet medyasının başını ağrıtmasına biz bile şaşırıyoruz artık. Daha fazla şaşırmak için siz de Onur Atay’ın film hakkında yazdığı, sansürlenen başarılı yazısını bir tık ile okuyabilirsiniz.  Dünden bu güne filmlerin, filmcilerin, yazarların, şairlerin sansürlenmesine -nasıl olduysa!- alıştık belki; ancak bir film incelemesinin yasaklanması, düşünsel olarak engelli bir maraton koşan bizim gibi bir toplum için bile fazlasıyla sürreal.

Sansürden şikayetçiysek, şikayetimizi, isyanımızı daha belirgin bir hale getirmeliyiz. Öteki Sinema’ya ve yazarlarına destek vermeliyiz diye düşünüyorum. Zira ayağımızdaki prangalar artık daha da ağır gelmeye başladı.

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***