Meteorlar (2017): Avcılar ve Dağ Keçileri

Daha doksanlı yıllarda kısa filmleriyle haklı bir nam salan, ardından Türkiye’nin başarılı klip yönetmenlerinden birine dönüşen, kısa ve orta metrajlı belgeselleriyle de gerek yurt içi gerek yurt dışında adını duyuran bir sinemacımız Gürcan Keltek.

2015 tarihli, orta metrajlı belgeseli Koloni’nin açılışında, önce ne olduğuna anlam veremediğimiz bir ışık kümesinin aslında bir dağın üzerindeki temsili Kıbrıs bayrağı olduğunu anlıyorduk. 2017 senesinde dünya festivallerini dolaşmaya başlayan ilk uzun metrajlı doküdraması (alıştığımız anlamda belgesel sinemanın kalıplarını aşan) Meteorlar ise bir güneş tutulmasıyla açılıyor. Ve bir süre sonra, güneşin önü öyle kapanıyor ki gökyüzünde Türk bayrağını andıran bir hilal şekli oluşturuyor. Bu girizgahı, dağ keçilerini avlamak için yola koyulmuş, dağları arşınlayan bir grup avcıyı izlediğimiz blok takip ediyor. Keçiler dağın en yürünmez uçurumlarında bile rahatlıkla dolaşırken, dışardan gelen bu silahlı adamların hedefi olmaya başlıyorlar.

Dağ 2 filminin geçtiğimiz sene sinemalarda iki buçuk milyonun üstünde kişi tarafından izlendiği Türkiye’mizde, Meteorlar’ı yaratıcılarının kararıyla ne vizyonda ne de festivallerde seyredebileceksiniz. Bu duruma ilişkin, filmin “Avcılar” adı verilmiş giriş sekansı ötesinde bir izaha gerek olduğunu sanmıyorum.

Oyuncu ve yazar Ebru Ojen Şahin’i merkezine alarak devam ediyor film. 7 Haziran 2015 seçimlerini takip eden, sandıkta hüsrana uğramış iktidarın bundan sorumlu tuttuğu Kürt halkına açıkça cephe aldığı o aylarda… Cizre’de askeri operasyonlar sürerken çekilmiş, muhtemelen hiçbirini daha önce görmediğimiz görüntülerle… Ebru Ojen’in bölgedeki tanıklıkları ve şiirleriyle… Gürcan Keltek, bulunmuş görüntüleri ve toplumsal bir meseleyi, yazarın kişisel yolculuğu ve onun şiirsel diliyle içiçe kurgularken, Koloni’den de aşina olduğumuz üslubu bir an olsun tutarlılığını yitirmiyor; teknik açıdan hiç sırıtmaması bir yana, toplumsal ve bireysel olan, politik ve içsel olan, aynı bütünün ayrılmaz parçaları halinde eksiksiz bir sinemasal deneyime dönüşüyor.

Daha ilk andan, güneş tutulmasından itibaren filme hakim olan, 2015 Kasım’ında bölgede gerçekten yaşanmış meteor yağmuru ve Nemrut Dağı görüntüleriyle de süren, içinde bulunduğumuz zamanın ötesine dair bir katmanı da var Meteorlar’ın. Çatışmaların bizim ahir ömürlerimizin çok ötesinde bir zaman diliminden beri süregeldiği ve kısır döngü içinde sürüp gideceğe benzediği bir coğrafyanın filmi bu. Gökten yağan ve insanların önce yeni bir bombalama zannettiği meteorlar, çatışmaların bir süre duraklamasına sebep olsa bile, ne avcılar silahlarını bırakacak ne de keçiler toslaşmaktan vazgeçecek…

Şahsi görüşüm, 2017’nin en iyi Türkiye filmi Meteorlar. Temennim, bu ülkenin halklarına da günün birinde, çok geç olmadan ulaşabilmesi.

Ali Ercivan
twitter

***

Yönetmen: Gürcan Keltek
Oyuncular: Ebru Ojen Sahin
Yapım: Hollanda, Türkiye, 2017
Süre: 84’

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5