Maleficent (2014): Kötüysem Sebebi Var!

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
31 Mayıs 2014

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde uzaklarda mutlu bir ülke varmış. Ne var ki bu ülkenin kral ve kraliçesinin çocukları olmazmış. Ama günlerden bir gün kraliçe bir kız bebek doğurmuş. Kral hemen kızının şerefine bir ziyafet verip ülkenin dört bir yanından konuklar davet etmiş. Davete gelen tüm konuklar minik bebeğe birbirinden güzel armağanlar getirmiş. Güzellikler perisi  küçük kıza mutluluk, güzellik, şirinlik hediye etmiş. Ancak tam bu sırada ortaya çıkan kötülükler perisi davete çağırılmadığı için çok öfkeliymiş. Bebeği kucağına aldığı gibi “Benim de prensese hediyem, 15. yaş gününde parmağına çıkrık iğnesi batıp ölmesi” demiş ve geldiği gibi bir anda ortadan kaybolmuş. Kraliçe çaresizce ağlamaya başlayınca başka bir peri “Ben daha hediyemi vermedim, kötü büyüyü bozamam ama değiştirebilirim. Benim hediyem de büyüyü, Prenses’in parmağına iğ battığında ölmesi yerine, yüz yıl uyuması şeklinde değiştirmek olsun” demiş.  Aradan ylllar geçmiş, güzel prenses 15 yaşına geldğinde alınan tüm tedbirlere rağmen eline çıkrık iğnesi batması sonucu derin bir uykuya gömülmüş.

malefiz_1-2

İşte az çok hepimizin bildiği Uyuyan Güzel masalı böyle başlıyor. Bugüne kadar görsel efektlerdeki ustalığıyla kendini kanıtlayan Robert Stromberg’ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Malefiz” ise bizi masalın biraz daha başına götürüyor. Kötü perinin niye o kadar kötü olduğunu, onu minicik bir bebeği ölümle lanetleyecek kadar taş kalpli bir yaratığa neyin dönüştürdüğünü anlayalım istiyor.

Malefiz’in rengerank periler dünyasında mutlulukla yaşadığı çocukluk günlerinde başlayan filmde, perilerin insanloğluyla her teması hayalkırıklığı ve yıkımla sonuçlanıyor. Daha çocukken Malefiz’in kandıran insanoğlu, büyüdüğünde karşısına amansız hırsıyla gözünü kan bürümüş bir düşman olarak çıkıyor. Disney’in şimdiye kadar çizilmiş en karanlık karakteri olduğu iddia edilen Malefiz’in dönüşümü de böyle başlıyor.

malefiz

Disney her ne kadar Malefiz’in şimdiye kadarki en karanlık ve en kötücü karakteri olduğunu söylese de film bu iddianın hakkını vermiyor. Aslında iyi de yapıyor çünkü son yıllarda masal uyarlamalarında ısrarla denenen karanlık atmosferin tutmadığı aşikar. Dolayısıyla renkli peri diyarı ve çıkık elmacık kemikleriyla adeta Malefiz rolü için yaratılmış Angelina Jolie’nin iyi ile kötü arasındaki dengeyi mükemmel yakaladığı film, benzerlerinden bir adım önde duruyor. Yine de filmde çarpıcı güzelliğiyle Malefiz’in ve dünya güzeli genç prensesin karşısına ısrarla çirkin adamlar çıkarıldığını anlamak mümkün değil. Hadi kralı boşverelim ama prensesi sonsuz uykusundan uyandırmak için öpmeğe gelen genç prens bile yakışıklı değil. Masalı beyazperdeye uyarlarken pek çok şey değişiyor elbette ama bari masaldaki yakışıklı prensi yakışıklı bıraksalarmış.

Filmin Orta Dünya’yı andıran atmosferinin ve Entler’e benzeyen yürüyen ağaçların göz doldurduğu savaş sahneleri oldukça etkileyici. Başarılı makyaj ve kostümlerin yanı sıra yönetmenin uzmanlığını konuşturduğu görsel efekler insanı gerçek bir peri diyarındaymışcasına filmin içine alıyor. Ne yazık ki aynı şeyi küçük prensesi büyütmekle görevlendirilen üç perinin olduğu sahneler  için söylemek mümkün değil. Bu üç perinin arasında geçen diyaloglardan tutun da mizah unsuru olsun diye yerleştirilmiş olaylara kadar her şey son derece sakil. Malefiz’in lanetinden korumak için saraydan uzaklaştırılan hanedanın biricik prensesinin, onu beslemeyi bile unutacak kadar akılsız üç perinin eline emanet edimesi, bir masal izlediğimizi bilmemize rağmen akla mantığa sığmıyor. Keşke üç perinin anlamsızca uzatılmış hiç de eğlenceli olmayan sahnelerinin yerine Malefiz’in insana dönüştürdüğü karganın filme kattığı lezzet fark edilseymiş. Diğer yandan minik prenses Arora ile Malefiz arasında yaşanan anne kız yakınlaşması yürek ısıtan cinsten. Özetle söylemek gerekirse Malefiz her yaştan kadının kalbini çalacak ve dünyada insanoğlundan daha kötü hiçbir varlık olmadığını hatırlatacak bir peri masalı.

 

Güzin Tekeş

twitter

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5