Lee Hardcastle: Claymation’da Kanlı Dönem

Gizem Bayıksel
Gizem Bayıksel
21 Ocak 2012

Geçtiğimiz yıl Alamo Drafthouse film şirketi ilginç bir projeyle gündeme gelmişti. “The ABCs of Death” adındaki bu proje için seçilen 26 farklı yönetmen, 26 farklı ölüm şeklini kısa filme alacak ve bunlar antoloji şeklinde yayınlanacaktı. Antolojinin ilk örneği ise Lee Hardcastle’dan geldi. Hardcastle, “T is For Toilet” adını verdiği filminde, bir ailenin çocuklarının tuvalet alışkanlıklarını değiştirme çabası üzerinden oldukça rahatsız edici bir ölüm şeklini claymation tekniği ile ortaya koydu.

Claymation (kil kullanılarak yapılan stop-motion tekniği) türünün şüphesiz ki en bilindik örnekleri Nick Park’ın işlerinden oluşuyor.  Creature Comforts, Chicken Run ve Wallace & Gromit serisi, sinema tarihinin en sevilen claymation çalışmalarından. Lee Hardcastle ise, bu türü sinemanın rahatsız edici unsurlarıyla buluşturup kullanan ve işlerini internet üzerinden yayınlayan bir yönetmen. Youtube üzerinden yayınladığı filmlerinin kısa zamanda kazandığı ilgi sayesinde Cannes Film Festivali’nde de bir seçkisi gösterildi. Hazırladığı mini diziler ve kısalarının yanı sıra, adını bu kadar çok duyulur kılan projesi kült korku filmlerine claymation tekniğiyle hazırladığı 60 saniyelik parodilerdi. İzlenme rekorları kıran bu seride, The ExorcistThe Evil DeadEraserhead, The Texas Chainsaw Massacre, Shaun of the Dead, Hostel, The Thing filmleri bulunuyor.

Zombiler, yaratıklar, kesilen kollar, yerinden çıkartılan gözler ve uçuşan kafalar…  “That are not for children” uyarısıyla yayınladığı filmlerindeki başarılı kan kullanımının büyük ilgi görmesinin ardından, çektiği birçok filminin yapım aşamasına dair videoları da sıklıkla yayınlayan Lee Hardcastle, kendini ‘the clay shooter’ olarak tanımlıyor. Filmlerini görmüş olanlar için ise bu tanım oldukça yerinde denebilir. Senaryosunu kendi yazdığı,  zombi saldırısından ev halkını kurtarmaya çalışan bir hizmetçiyi anlatan Chainsaw Maid serisi ise, Hardcastle’ın claymation türüne son dönemde kattığı tüm rahatsız edici unsurlara vakıf olmak için iyi bir başlangıç olabilir.

***

Gizem Bayıksel

gizembayiksel@gmail.com

twitter

***