Le Ballon Rouge (1956): Kısanın Devrimi


Aylin Solakoğlu
22 Mart 2012

1956 yapımı Le Ballon Rouge (Kırmızı Balon) kısa film tarihinde kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir desek abartmış olmayız. Bu kısayla Albert Lamorisse  yaratıcılığı ve dahiyane yönetmenlik anlayışıyla, sinema litaretürüne azımsanmayacak bir katkı sağlamıştır.

Küçük bir çocuk olan Pascal’ın kırmızı bir balon peşinde Paris sokaklarında geçen heyecanlı, naif hikayesi; Pascal’ın ve kırmızı balonunun başına gelenlerin ”insan doğasından” beklenen lakin bir çocuk perspektifinden izleyenin görmek istemeyeceği gerçeklikte, hayal gücünün sınırsız imgeleminde kurgulanan bir kısa.

Toplum ve insan türünün mutlak umut içindeki davranışları, zeki bir sinematografi ile bütünleşince aradan yarım asır geçmesine rağmen, Le Ballon Rouge etkisinden hiçbir şey kaybetmiyor. Zamanında Cannes ve Oscar’dan aldığı ödüller ise sadece bu kısayı biraz daha onurlandırıyor.

Lamorisse’nin okuduğumuz röportajlarına göre, kırmızı balonun tüm hilesi tıpkı Melies usta gibi sahnede yapılmış ve kurguya pek bir iş bırakmamış. Hal böyle olunca, balonun ipi nerede acaba demekten ikinciye, üçüncüye izliyorsunuz. Mamafih zeka ve renklerin derinliğinde bir ip yakalamak kolay değil. Sözü fazla uzatmadan Fransız masalsılığının eksenine bırakıyorum sizi.