Jurnal (2011): Masal gibi bir kısa


Aylin Solakoğlu
20 Ekim 2011

Ne çok aklımdan geçmiştir, otobüs yolculuğu sırasında, aklımdan geçenleri bir diğerinin duyup duymadığı. Paranoyaklık boyutunda insanları izlediğim olmuştur. Ya da her sabah aynı kişilerle bindiğimiz otobüsün aynı koltuğunda uyuklayan çocuk, yine orada mı diye bakışım. Eğer gelmediyse, hastalandı mı acaba diye endişelenişim. Siz de bir dönem aynı saatte aynı otobüse binip, aynı koltuklarda yolculuk yapmışsanız bir grup insanla; aranızda çok özel ve söze dökülmemiş bir yakınlık vardır. Düşünceler sarar o otobüsün atmosferini, bazen tanıdık bakışmalar.

Jurnal henüz başında beğenimi kazanmıştı, fragmanından izlediğim filmin Altın Portakal yarışmasına seçildiğini duyunca sevinmiştim. Abdulbaki Yavuz, başarılı kısa filmlere imza atmış genç bir sinemacı. Şimdiye kadar çektiği kısa filmler hem devlet desteği almış hem de pek çok festivalde gösterilmiş.

Jurnal ise 2011 yılı yapımı son kısa filmi. Uğur Polat‘ın dış sesi ve mimikleriyle hayat bulan film bir İETT otobüsünde, günlük alışkanlıklar ve her gün görülen aynı kişilerin etrafından şekillenen 8dk’lık bir hikaye. Konusunun yanında film kamera açıları ve renkleri ile izleyeni masal dinliyormuş gibi hikayenin büyüsüne kaptırıyor. Şehrin siyah beyazlığı ile değişen atmosferi, seyircinin gerçeklik algısını bozuyor ve kendisini o otobüsten biriyle özdeşleştirmesini sağlıyor. Tıpkı yakın çekimlerdeki bakışların verdiği sıcaklık gibi.