İstanbul Kısa Film Festivali yoluna devam ediyor

Ülkemizin önde gelen sanat etkinlikleri arasında yer almayı sürdüren ve büyük ilgi gören “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali” bu yıl 28. yaşını kutluyor. Program yine kaçırılmayacak ulusal ve uluslararası kısa filmlerle dolu.

istkisafilm

Büyük bir kısmının dünyanın önemli festivallerinden ödül kazanmış kısa filmler 14-21 Aralık  2016 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunuluyor.  Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi (Taksim) ve İtalyan Kültür Merkezi (Tepebaşı), Alman Kültür Merkezi (Galatasaray) sinema salonlarında Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.

Dünyanın çeşitli festivallerinde ödüller almış DAUGHTER OF THE BRIDE (Tamar Rudoy – İsrail), ISLANDER’S ERST (Claudius Gentinetta – İsviçre),  PICNIC (Jure Pavlovic – Hirvatistan),  A LONG TIME AGO IN SILESIA (Tomasz Prokowicz – Polonya),  YULYA (André Marques – Portekiz), ENCOUNTER (Fabrizio Rinaldi – İtalya),  BALCONY (Toby Fell-Holden – İngiltere), DUELLUM (Tucker Davila Wood – İspanya),  THE CATS (Lariza Melo – Meksika), INNER LAND (Vivian Papageorgiou – Yunanistan),  THE BATHTUB (Tim Ellrich – Almanya), SPID (Bogdan Muresanu – Romanya), AGE OF UNREASON (Christophe Louis – Fransa) bu filmlerden sadece birkaçı.

Programda, “Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel” filmler yer alıyor. Festivale toplam 1690 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, İtalya Roma Film Festival, İspanya Instituto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de etkinliğin programında.

Festivale başvuran filmler, ön elemeden geçiyor. Ulusal kısa metrajlar , uzman sinemacılardan oluşan bir seçici kurul tarafından izlenerek her kategorinin birincisine “ Festival Başarı Plaketi” veriliyor. Bu yıl ülkemizden 54 film programa alındı. Uluslararası filmlerin sayısı ise 120.  Toplam 174 film izleyici ile buluşacak. Bu yılın seçici kurulu yapımcı Armağan Lale, urgu yönetmeni Ayhan Ergürsel, oyuncu Gizem Erdem, sinema yazarı Kaan Karsan ve yönetmen Nihan Belgin’den oluşuyor.

Bu önemli etkinlik, özellikle Türk Sineması için bir arşiv görevini de yerine getirmekte. Her yıl düzenli olarak yayınlanan festival kataloğu, kısa film belleği için kapsamlı bir başvuru kaynağı oluşturmaktadır.

Festivalin kapanış ve ulusal yarışma ödül  töreni, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü, saat 18.00 de Fransız  Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek.

Hazırlıkları yaklaşık bir yıl süren ve büyük bir özenle hazırlanan 28 yaşındaki festival, gelişmesini ve bu günlere gelmesini düzenleme kurulunun yoğun çabasına ve izleyicinin göstermiş olduğu büyük ilgiye borçlu. Bu yıl da aynı ilginin, coşkunun süreceğine ve festivalin daha uzun yıllar süreceğine inanıyoruz.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi istanbulfilmfestival.com adresinde bulunabilir.