İstanbul Film Festivali’nden İlk Sürprizler

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
05 Mart 2013

4 Mart akşamı yapılan bir basın toplantısıyla 32. İstanbul Film Festivali’nin startı verildi. Tanıtımda Ulusal ve Uluslararası yarışmaların yanı sıra her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalde yer alacak özel bölümler ve bu bölümlerden filmler tanıtıldı. İşte o filmlerden bazıları:

AKBANK GALALARI

I Am So Excited (Aklımı Oynatacağım) – Pedro Almodovar

Still from trailer for Pedro Almodovar's film I'm So Excited

Usta yönetmen Almodovar’ın festivalin açılışında gösterilecek filmi, neredeyse tamamı uçakta geçen bir komedi. Meksika’ya giden bir uçaktaki yolcular uçuş sırasında sorun yaşanınca son saatlerini geçirdiklerini düşünerek en gizli sırlarını birbirlerine anlatmaya başlarlar. Almodovar’ın “hafif, çok hafif bir komedi” olarak tanımladığı filmin başrollerini Carlos Areces, Raul Arevalo, Javier Camara paylaşırken, Penelope Cruz ve Antonio Banderas da filme küçük rollerle konuk oluyor.

Two Mothers (Yasak Aşk) – Anne Fontaine

two-mothers-00-650-75

Sundance ve Berlinale’nin en çok konuşulan filmlerinden Yasak Aşk, birbirlerinin oğulları ile aşk yaşayan iki kadın arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Aile ve ahlak kavramları üzerine büyük tartışmalar yaratan filmin başrollerini Robin Wright ve Naomi Watts paylaşıyor.

In The House (Başka Bir Hayat) – François Ozon

in_the_house

Yönetmenliğini ve senaristliğini François Ozon’un yaptığı Başka Bir Hayat, 16 yaşındaki Claude’nin yazma yeteneği ile birlikte keşfettiği gözlemciliğinin nasıl röntgencilik boyutuna geçtiğini anlatıyor. 2012 San Sebastian En İyi Film, En İyi Senaryo ve 2012 Toronto FIPRESCI Ödülleri’nin sahibi olan filmin oyuncu kadrosunda Fabrice Luchini, Kristin Scott Thomas ve Emmanuelle Seigner gibi yıldız isimler yer alıyor.

Stoker (Lanetli Kan) – Park Chan-Wook

stoker

2007’de 26. İstanbul Film Festivaline konuk olan Park Chan-Wook’un ilk Hollywood filmi Lanetli Kan, genç bir kız, annesi ve amca olduğunu iddia eden gizemli bir adam arasındaki aşk üçgenini anlatıyor. Filmde Nicole Kidman, son yıllarda yıldızı parlayan Avustralyalı oyuncu Mia Wasikowska ve Matthew Goode yer alıyor. Filmin prömiyeri Sundance’de yapılmıştı.

Capital (Kapital) – Costa Gavras

capital

Avrupa’nın en büyük bankasının yeni yönetim kurulu başkanı olunca, kurul üyelerine “Yeni Robin Hood benim! Yoksullardan çalıp zenginlere vermeye devam!” açıklamasını yapan, para dünyasının efendisi haline gelen Marc Tourneuil’in önlenemez yükselişini konu alan Kapital, dünyanın en tanınmış politik film yönetmenlerden Costa Gavras tarafından yönetildi. Festivalde, kapitalist sistemin içyüzünü gözler önüne seren yönetmen Costa Gavras’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacak.

DÜNYA FESTİVALERİNDEN

Imagine (Hayallerin Ötesinde) – Andrzej Jakimowski

imagine

Geçen yıl Varşova Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve İzleyici Ödülleri’ni kazanan film, Lizbon’da görme engellilere hizmet veren bir klinikte eğitmen olarak işe başlayan ve hastalara alışılmadık yöntemlerle oryantasyon eğitimi veren Ian’ın hikayesini anlatıyor. Filmin festivaldeki gösterimine yönetmen Andrej Jakimowski de katılacak.

In The Name of (…Adına) – Malgoska Szumowska

in_the_name_of

Yönetmenliğini Malgoska Szumowska’nın yaptığı ve Berlinale’de Teddy Ödülü kazanan …Adına, memleketi Polonya’da özellikle din ve cinsellik konularında büyük tartışmalara yol açtı. Film küçük bir kasabaya atanan genç bir rahibin, eşcinsel ilgileri yüzünden suçlanışının hikâyesini anlatıyor. Altın Lale Uluslarası Yarışma’nın jüri üyelerinden olan yönetmen filmin festivaldeki gösterimine de katılacak.

ANTİDEPRESAN

Road North (Kuzeye Giden Yol) – Mika Kaurismaki

road north

Birbirinden uzak düşen baba ile oğlun izini süren, hem dokunaklı hem de komedi unsurları barındıran yol filmi olan Kuzeye Giden Yol, Mika Kaurismaki’nin son filmi. St. Petersburg’da İzleyici Ödülü alan filmde, Finlandiya’nın önde gelen film ve müzik ikonlarından Vesa-Matti Loiri ve Samulii Edelmann rol alıyor.

Oh Boy (Eyvah) – Jan Ole Gerster

oh boy

Goodbye Lenin filminin yardımcı yönetmenliğini yapan Jan Ole Grester’in ilk uzun metraj filmi Eyvah, melankoli ile mizah arasında gidip gelen bir kent hikâyesi. Hayatı akışına bırakarak yaşamaya çalışsa da sürekli tökezleyen Berlinli Niko’nun komik ve hüzünlü yaşamını anlatan film, geçen yıl, Olderburg Alman Bağımsızlık Ödülleri’nde En İyi Alman Filmi, Üstün Oyunculuk ve İzleyici Ödülleri’nin yanı sıra Münih Genç Alman Sineması Ödülü’nün de sahibi oldu.

A Glimpse Inside The Mind of Charles Swan III (Erkek Aklı) – Roman Coppola

A-Glimpse-Inside-the-Mind-of-Charles-Swan-III-Image-01

İnsan birini hem sevip hem de ondan nefret edebilir mi? Moonrise Kingdom’ın senaristi tarafından yazılıp yönetilen film, kaybedilmiş aşklar, dostluk ve intikam hayalleriyle işlenmiş eğlenceli bir komedi. Filmde Charlie Sheen, başarılı grafiker Charles olarak karşımıza çıkıyor.

MAYINLI BÖLGE

Cennet Üçlemesi – Ulrich Seidl

paradise1

Çektiği belgesellerin tartışmalı yönetmeni Ulrich Seidl’in, aynı aileden üç kadının çıktığı üç farklı tatilde kendi cennetlerini aramalarını anlatan Cennet Üçlemesi’nin tümü festivalde gösterilecek filmler arasında. İlk film, cennetin dünyevi aşkta olduğuna inanan ve genç sevgili bulmak için Kenya’ya giden Teresa’yı anlatan Paradise: Love (Cennet: Aşk). İkinci film Paradise: Faith (Cennet: İnanç), Teresa’nın Venedik’te kapı kapı gezerek misyonerlik yapan dindar kız kardeşi Anna Maria’yı anlatıyor. Son film Paradise: Hope (Cennet: Umut) ise Teresa’nın tatilini zayıflama kamplarında geçiren kızının hikâyesine odaklanıyor.

Weight (Yük) – Jeon Kyu Hwan

Weight

2012’de Tallinn’de En İyi Yönetmen ve Venedik Eşcinsel Aslan Ödülleri’ni kazanan filmde, morgda çalışan, hayattan umudunu kesmiş, doğuştan kambur levazımatçı Jung’un öyküsü anlatılıyor. Sert sahneleriyle Venedik Film Festivali’ndeki ilk gösterimde sansasyona yol açan Yük, yönetmenin sözleriyle “insanların bir yük gibi taşıdıkları yaşamın ağırlığı üzerine gorteks bir fantezi”.

YENİ BİR BAKIŞ

Epilogue (Son) – Amir Manor

son

Geçen yıl Selanik Film Festivali’nde En İyi Senaryo, İzleyici ve Jüri Özel Ödülleri’ni alan film Amir Manor’un ilk uzun metraj filmi. Yaşlı bir çiftin mahrem portresini çizerken tüketim ve bürokrasi çarkları içinde yabancılaşmış ve körelmiş İsrail toplumunu da eleştiren film Haneke’nin Amour filmine İsrail’in cevabı olarak kabul ediliyor. Filmin yönetmeni Amin Manor da festivalin konukları arasında.

When I Saw You (Seni Gördüğümde) – Annemarie Jacir

whenisawyou_02

Filistinli yönetmen Annemarie Jacir’in ikinci filmi Seni Gördüğümde Şubat’ta düzenlenen Berlin Film Festivali’nde NETCAP Ödülü’ne layık görüldü. Film 1967 yılında Filistinli mültecilerin yerleştirildiği bir kampta geçiyor ve 11 yaşında, başına buyruk bir çocuğun özgürlük peşinde babasını arayışını konu alıyor. Huffington Post filmi “son derece dokunaklı sinemasal bir şiir” sözleriyle övmüştü.

GECEYARISI ÇILGINLIĞI

The ABCs of Death (Ölümün Alfabesi)

abcs-of-death

26 farklı yönetmenin çektiği 26 farklı ölüm hikâyesinden oluşan filmin ilk gösterimi Toronto’da yapılmıştı. 15 ülkeyi kapsayan prodüksiyon, Ben Wheatley, Jorge Michel Grau, Xavier Gens gibi dünyaca ünlü sinemacıların yönettiği bölümleriyle oldukça iddialı. Alfabenin her bir harfi için farklı bir yönetmen tarafından çekilen 26 film, kışkırtıcı, şok edici, komik ve sinir bozucu.

USTALAR

Spirit of 45 (45 Ruhu) – Ken Loach

spirit 45

Prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan 45 Ruhu, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından İngiltere’de esen umut rüzgârlarının vahşi kapitalizmle yok oluşunu, dönemin tanıklarının arşiv görüntüleriyle anlatıyor. Ken Loach son filminde İngiltere’nin bir birlik ruhu içinde savaşın yıkıntıları arasından çıkışının izini sürüyor.

Gebo And The Shadow (Gebo ve Gölge)- Manuel de Oliveira

gabe

103 yaşındaki en yaşlı sinemacı Manuel de Oliveira’nın Portekizli modernist Raul Brando’nun 1923 tarihli oyunundan uyarladığı film, oğlunu korumak için kendini feda eden bir adamın hikâyesini anlatıyor. İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan film, Abu Dabi Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü aldı.

 

guzintekes@gmail.com