İstanbul Film Festivali’nden Beklediklerimiz

Kaan Karsan
Kaan Karsan
04 Şubat 2013

32. İstanbul Film Festivali’ni organize eden İKSV bugün, Park Chan-Wook’un Amerika’da çektiği yeni filmi Stoker’ın festival kapsamında göstereceğini açıkladı. Sundance’ten gelen güzel tepkiler ve filmin Rotterdam’daki Avrupa prömiyerinde yarattığı heyecan üzerine bu haber kulaklarımızda çok tatlı tınladı tabii. Oturup hemen, ilk akla gelenlerden, ‘şunlar da gelse de izlesek’ listesi yapmamız çok uzun sürmedi.

* Carlos Reygadas’ın Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülüyle dönen filmi Post Tenebras Lux… Cannes’ın üzerinden kaç festival geçti, pek ortalarda görünmeyen bu filmi hala izleyemedik. Bu süreçte kucak dolusu sabırsızlandık.

* Adını Google’a başvurmadan yazamadığımız Apichatpong Weerasethakul’un Mekong Hotel’i… Bu tuhaf mı tuhaf yönetmenin altmış dakikalık bir belgesel çekmeye soyunmuş olması başlı başına ilginç. Filmi dünyada da pek fazla gören yok.

*  Shane Carruth’un Upstream Color’ı… İlk filmi Primer ile kendi halinde, özenli bir fenomen yaratan yönetmenin filmi fragmanından dahi buluyor alıcısını. Film Sundance’te ya çok beğenildi, ya da hiç beğenilmedi. Bu özelliğiyle de merak uyandırıcı…

* Derek Cianfrance’in The Place Beyond the Pines’ı… Önceki filmi Blue Valentine’la böğrümüze yumruk atmaktan çekinmeyen yönetmenimiz bu kez kendi kültürünü yaratan bir suç filmi çekmiş gibi. Film Toronto’da epey beğenildi. Galasını neden İstanbul Film Festivali’nde yapmasın ki?

* Ben Wheatley’in Sightseers’ı… Önceki filmi Kill List ile 31. İstanbul Film Festivali’nde arz-ı endam eden yönetmenimiz bu kez komedi çekmeye soyundu. Bekliyoruz.

* Malik Bendjelloul’un ödül şampiyonu belgeseli Searching for Sugar Man… Oscar adaylığına ve favoriliğine kadar giden yolda taşıyamayacağı kadar övgü de toplayan müzik belgeseli, İFF programında çok şık duracaktır.

* David Lowery’nin Ain’t Them Bodies Saints’i… Sundance’te hakkında harika şeyler söylenen film için İFF biraz erken olabilir ancak her zaman bir ihtimal vardır.

* Danis Tanovic’in yeni filmi Epizoda u zivotu beraca zeljeza… Film Berlin’de yarışma bölümünde dünya galasını yapacak ancak İstanbul Film Festivali’nin Berlin’den apar topar getirdiği filmlere alışığız.

* Emmanuelle Bercot’nun yine Berlin’de dünya galasını yapacak olan Elle s’en va’sı… Polisse’nin senaryosunda da imzası bulunan yönetmenimizin Catherine Deneuve’nün amansız kuvvetini de arkasına alan filmi Berlin’den sonra soluğu burada alsa ne güzel olur.

* Wong Kar Wai’nin yeni filmi Yi dai zon shi’si de bolca hayalini kurduğumuz bir film. İFF’nin bombalarından biri olabilir.

**

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter