!F 2012: If İçin 15 Film Tavsiyesi

Kaan Karsan
Kaan Karsan
30 Ocak 2012

İstanbul ve Ankara’nın pek sevdiği, artık İzmir’in de çok seveceği biricik bağımsız film festivalimiz !F, yine heyecan verici programıyla görücüye çıktı. Ön satışları 3-5 şubat arası başlayacak olan !F programından en dikkat çekici 15 filmi seçtim. Yazının sonunda da, kişisel düşünceme göre, filmleri önem ve tercih sırasına göre dizdiğim listemi bulabilirsiniz.

 

 

KEŞ!F

Abrir Puertas y Ventanas – Kapıları, Pencereleri Açalım

1977 doğumlu Arjantinli Milagros Mumenthaler’in ilk uzun metrajı olan film, gösterildiği festivallerde beğeniyle karşılandı ve bu esnada da birkaç mühim ödül topladı. Otorite eksikliğinden kaynaklı yalnızlığı ve zorunlu bir büyüme öyküsü anlatan film, festivalin keşif bölümünün öne çıkan filmlerinden biri.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Abrir-Puertas-y-Ventanas

Nana

Henüz dört yaşındaki bir kızın, çocukluk karanlığıyla yüzleşmesine eğilen film, önceleri birkaç filmde sanat yönetmenliği yapan Valérie Massadian’ın ilk yönetmenlik denemesi. Görünen ve anlatılan o ki, Massadian ilk sınavından alnının akıyla çıkmış. Zira film belli ki ‘farklı’ olmayı ziyadesiyle başarıyor. Nana, festivalin önemli filmlerinden biri olacakmış gibi hissettiriyor.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Nana

Two Years at Sea – Denizde İki Yıl

Karşımızda festivalin hakkında az ipucu olan filmlerinden birisi var. Filmin gizemli yönetmeni Ben Rivers, deneysel ile belgesel türlerini birleştirerek özgün bir üslup yakaladığının sinyallerini veriyor. Siyah-beyaz çekilen film doğal olarak saf bir sinemayı da beraberinde getiriyor. Festivalde sürpriz bir ata oynamayı düşünenlerin aklında bulunmalı.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Two-Years-At-Sea

You Hurt My Feelings – Hislerimi İncittin

Lafı dolandırmadan belirtmem gerekirse, You Hurt My Feelings keşif bölümünde beni en çok heyecanlandıran film. Steve Collins’in minimum diyalog ve müzikle sinemanın görsel kuvvetinden yararlanmaya çalışarak kotardığı filmi daha önce gösterildiği festivallerde bol bol övgü aldı. Doğaçlamanın büyüsüne de inanmaktan geriye kalmayan Collins, keşif bölümünün yıldızı olabilir.

Filmin yönetmeniyle yaptığımız röportaj: https://eksisinema.com/roportaj-steve-collins-you-hurt-my-feelings/

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/You-Hurt-My-Feelings

HIT FİLMLER

Project Nim – Proje Nim

2008’de çektiği Man on Wire ile belgesel anlatı yetenekleri konusunda seyirciyi kendine hayran bırakan James Marsh, beklendiği gibi, yine harika bir belgesel ile karşımızda. Filmi önceden izleme şansı bulduğum için gönül rahatlığıyla önerebiliyorum. Karşımızda, bir şempanzenin “beşikten mezara” öyküsü var ve tamamen gerçek. Marsh yine kusursuz bir dramatik yapı kurarak, bütün hayatı bir deney olan bu şempanze ile empati kurabilmemizi sağlıyor ve Project Nim müthiş kurgusuyla bizi bir kurmacadan çok daha fazla heyecanlandırıyor.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Project-Nim

Dark Horse – Karanlık At

1998’de çektiği “Happiness” ile önce Amerikan ailesine sonra da tüm insanlığa okkalı bir tokat indiren Todd Solondz, aradaki süreçte çektiği birkaç vasat filmden sonra yeniden formunu bulmuş gibi görünüyor.  Kara mizahı en ‘kara’ hallerinde kullanmayı seven yönetmen bu kez filmindeki edep dozajını biraz arttırarak daha az rahatsız edici bir film çekmiş. Hit Filmler arasında ilk tercihlerinizden biri olmalı.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Dark-Horse

Take Shelter – Sığınak

!F öncesi izleme fırsatı bulduğum filmlerden olan Take Shelter’dan bahsetmek için kısa bir açıklama yeterli gelmeyecektir. Zira Take Shelter, tam anlamıyla bir başyapıt. ‘Dışsal’ kıyametleri ‘içsel’ hale getirmeye başladığımız sinemanın bu döneminde, konuyla ilgili karşımıza çıkmış olan en bütünlüklü film. Çoğu kişinin kapanış jeneriği esnasında yeniden izlemek isteyeceği Take Shelter, ilk bakışta festivalin bir numaralı filmi.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Take-Shelter

Eldfjall – Volkan

Kısa filmleriyle nam salmış olan Rúnar Rúnarsson’ın ilk uzun metrajı, gösterildiği bütün festivalden alkışlarla uğurlandı. Karakter odaklı bir film olan Eldfjall, küçük bir film gibi gözükmesine rağmen seyirci üzerinde büyük bir etki bırakmaya meyilli. İzlanda’nın buz gibi sinematografisi ise filmin etkisini katlamakta yönetmene çok yardımcı olmuş gibi görünüyor.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Eldfjall

ARKA BAHÇE

The Interrupters – Müdahaleciler

Daha önce belgesel dalında bir Oscar adaylığı kazanmayı da başaran belgeselci Steve James’in pek beğenilen belgeselinin !F’te karşımıza çıkıyor olması bizim için büyük bir şans. Kamerasını Chicago’nun arka sokaklarına çeviren James, suçun aslında ne kadar yakında olduğunu çarpıcı bir şekilde göstermeye ve bir farkındalık yaratmaya çabalıyor. The Interrupters, festivalin önemli belgesellerinden biri.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/The-Interrupters

GÖKKUŞAĞI FİLMLERİ

Weekend – Haftasonu

Birçok film eleştirmeninin 2011 listesinde üst sıralarda karşımıza çıkan Weekend, belli ki festivalin en önemli filmlerinden biri. Birbirlerinden büsbütün farklı iki erkeğin arasında gelişen cinsel ve duygusal ilişkiyi konu alan film, stili olan bir yönetmeni müjdeler nitelikte. Eşcinsel bir ilişkiyi popülizm sınırlarına girmeden, doğal bir şekilde anlatan film, birçok insanın kafasındaki önyargı bariyerlerini de yıkacaktır.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Weekend

YOL

Keyhole – Anahtar Deliği

En son My Winnipeg’ini pek bir beğendiğimiz Guy Maddin’in ismi bile bu filmi izlemek için yeterli bir sebep. Odysseia’nın serbest bir uyarlaması olan film, söylenene göre Guy Maddin sinemasının tüm karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Özgün tarzıyla Keyhole, Maddin’in gitgide büyüyen takipçi kitlesine yeni üyeler kazandıracak muhtemelen. Festivalin arzu nesnelerinden…

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Keyhole

!F KÜLT

La leggenda di Kaspar Hauser – Kaspar Hauser Efsanesi

Gerçek bir öykü anlatan Kaspar Hauser Efsanesi, geçtiğimiz sene Essential Killing’de tam manasıyla döktüren Vincent Gallo’yu izlemek için bir sebep veriyor bizlere. Gerçek bir hikayeye gerçeküstü dokunuşlarla renk katmış gibi görünen Davide Manuli, festivalin en merak uyandıran filmlerinden biriyle karşımızda. Kayıp Kaspar Hauser’in öyküsü iyiden iyiye ilginçleşiyor.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/La-leggenda-di-Kaspar-Hauser

NÖBETÇİ SİNEMA

Koi no tsumi – Aşk Suçları

Sinemada suçlu zevkler yaşamayı seven sinemaseverleri kan ve vahşetle tatmin edebilecek yegane filmmiş gibi duran Koi no tsumi, gerilim ve korku meraklılarını nöbetçi sinema bölümünden selamlıyor. Oldukça karanlık ve acımasız bir film olduğu ortada olan Koi no tsumi, tıpkı yönetmeni Sion Sono’nun diğer birçok gerilimi gibi iyi eleştiriler aldı. !F sularında kendi türünde tek geçilebilir.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/Koi-no-Tsumi

!F ÖZEL GÖSTERİMLER

NYman With a Movie Camera – Film Kameralı Nyman

Dziga Vertov’un filmlerine günümüzde besteler yapan Michael Nyman, bu kez Vertov’un müthiş klasiğini yeniden çekmeye kalkışıyor. Muhtemelen nostaljik anlamda belli bir tatmin etme eşiğine ulaşabilecek gibi duran film, Vertov’un iflah olmaz hayranları tarafından olduğu gibi, sinemanın ‘eskimiş’ tadına hayran olan sinemaseverler tarafından da izlenecektir.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/NYman-With-a-Movie-Camera

SUNDANCE ÖZEL BÖLÜM

My Brother The Devil – Şeytan Kardeşim

Geçtiğimiz haftalarda Sundance’de ilk gösterimini yapan ve ilk gelen haberler doğrultusunda !F öncesi cazibesini konuşturan My Brother The Devil, !F programının sevilme potansiyeli kuvvetli olan eserlerinden biri. Çektiği kısa filmleriyle yeteneğinden bahsettiren El Hosaini, ilk filmiyle spot ışıklarının altına doğru yol alırken kendinden eminmiş gibi duruyor.  My Brother The Devil, Sundance Özel Bölümünün ‘özel’ sıfatını taşıyabilecek filmi.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/My-Brother-the-Devil

Mutlaka İzleyin:

1)Take Shelter
2) Weekend
3) Dark Horse
4) Project Nim
5) Keyhole
6) You Hurt My Feelings
7) La leggenda di Kaspar Hauser
8 ) My Brother the Devil
9) Nana
10) The Interrupters
11) Abrir Puertas y Ventanas
12) Eldfjall
13) Koi no tsumi
14) Two Years at See
15) NYman With The Movie Camera

 

Festivalin sitesi: http://www.ifistanbul.com

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***