I, Frankenstein (2014): Modern Zaman Canavarı

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
23 Ocak 2014

Sıradan bir tıp öğrencisiyken, doktorlarda sıklıkla rastlanan Tanrı kompleksinin etkisiyle, bir canlı yaratmak için mezarlıktan ceset parçaları çalmaya başlayan Victor Frankenstein, sonunda hayallerini gerçekleştirerek bir “insan” yaratır. Ancak bir süre sonra bu yaratığın gücü karşısında paniğe kapılıp kaçar. Tek isteği kendi gibi bir eşe sahip olmak olan yaratık, yaratıcısının sözünü tutmayıp kendisini yapayalnız bırakmasına katlanamaz ve Doktor Frankenstain’in çok sevdiği karısını öldürür. İntikam için yaratığın peşine düşen doktor, bu kovalamaca sırasında soğuktan donarak ölür.

İşte senaryosunu Kevin Grevioux’un yazdığı “I, Fankenstein”, Mary Shelley’nin hikayeyi bıraktığı bu noktadan devam ediyor. Yaratıcısının cansız bedenini ıssızlığın ortasında terk etmeye yüreği dayanmayan yaratık onu gömmek isterken kendini kadim bir savaşın ortasında bulur. Cehennem iblisleri ile Çörten adı verilen ve kötülükle savaşmak için ışıktan yaratılmış olan meleklerin arasında kalan yaratık (Çörtenler’in kraliçesinin verdiği isimle “Adam”) taraf seçmeyi reddederek uzaklara kaçar ve böylece aradan asırlar geçer. Nihayet takvimler günümüzü gösterdiğinde Adam geri döner ve insanların dünyası üzerindeki bu kadim savaş yeniden alevlenir.

I_frankenstein-2

Kitapla birlikte ele alındığında sağlam bir hikaye üzerine kurulu gibi gözüken filmin yazık ki bundan sonrası bol efektli aksiyon sahnelerinden ibaret. Günümüz dünyasına geldiğinde hah işte şimdi başlıyor dediğimiz film bu andan sonra da zamansız ve hatta mekansız akmayı sürdürüyor. İnsanların dünyasında yaşanan bu savaşta insanlar hikayenin etkisiz elemanı. Adam’ın aşık olacağı bilim kadını Terra dışında filmde insan karakter neredeyse yok. Gerçi Kevin Grevioux’un vampirler ve kurt adamlar arasında geçen amansız mücadeleyi anlattığı “Underworld”ü hatırlayacak olursak, insanların kendi dünyalarında figüran olmalarına çok da yabancı olmadığımızı anımsayacaksınız.

İblisler ile Çörtenler arasındaki dövüş sahneleri üç boyut teknolojisinin de katkısıyla oldukça etkileyici çekilmiş. Yine de iki tarafın da bu kadar kolay ölmesi televizyonda görmeye alışık olduğumuz fantastik dizileri andırıyor. Mühürlü herhangi bir objeyle toza dönüşen iblisler “Buffy The Vampire Slayer”ı hatırlatırken, Çörtenler’in ufacık bir çizikten uçup giden enerjisi ise “Supernatural”dan fırlamış gibi duruyor. Diğer yandan Çörtenler’in gotik tarzdaki katedralleri tüm ihtişamıyla göz dolduruyor. Dilediklerinde kanatlı gargoylelere dönüşebilen Çörtenler oldukça çarpıcı tasarlanmış. İblisler ve Çörtenler’in insan formuna girip çıkmaları sırasında kullanılan efektlerde kusur bulmak mümkün değil. Gerçi Çörtenler’in uçtuğu sahnelerde yakın çekimlerden kaçınılsa daha iyi olabilirmiş. Adam ise önceki uyarlamalardan hatırladığımız hantal ve çirkin canavarın aksine oldukça atletik ve çekici bir karakter olarak resmedilmiş.

Sonuç olarak “I, Fankenstein”, ilk kez 1818’de yayınlanmış Frankenstein hikayesinin gelişen sinema teknolojisi sayesinde yeni bir formda hayat bulması olarak özetlenebilir. Fantastik filmleri sevenlerin zevkle izleyebilecekleri yapım, kısa sürede uzun soluklu bir seriye dönüşecek gibi görünüyor. Dileriz gelecek filmlerde biraz daha derinlikli hikayeler ve karakterle karşılaşırız.

***

Türkçe Adı: Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı

Yönetmen: Stuart Beattie 

Senaryo: Stuart Beattie, Kevin Grevioux, 

Oyuncular: Aaron Eckhart, Bill Nighy, Miranda Otto, Aden Young, Jai Courney

Yapım: ABD – Avusturalya, 2014

Süre: 93′ 

***

guzintekes@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5