Game of Thrones Season 3: Vuslata Beş Kala…

Salihcan Sezer
Salihcan Sezer
25 Mart 2013

gameofthrones2

Geçen yılın Haziran’ında ikinci sezonunun finalini yapıp, 2013 Mart’ının sonunda üçüncü sezonun başlayacağı açıklanınca ortaya devasa, hiç de nazik veya hoş olmayan, Godot kabilinden büyük bir bekleme sorunu çıktı. Dizinin müptelaları, takipçileri yahut ilgilileri ne yapsınlardı? Merakı baskın çıkanlar yahut merakın eşsiz gücüne karşı koyamayanlar; gözlerini karartıp binlerce sayfa sürecek bu serinin kitaplarını okumaya giriştiler(üçüncü kitaptan başlayanlar dahil), serinin kitaplarıyla ilgili internetteki mecmualardan veriler topladılar ve içlerinden niyeti art(ne yazık ki sanat karşıtı) kişiler de spoilerlar saçtılar. Kimileri de bilgilere kulaklarını tıkayıp, (kanımca abartanları) trailerlara gözlerini kapayarak sebat etti. Dolayısıyla da sabra selamet, izleyiciye de şefkat ve merhamet gerek: zira Game of Thrones’un üçüncü sezonu sonunda başlıyor!

Hatırlanacağı üzere ikinci sezonun sonlarında Lannister hanedanının babası Tywin Lannister, savaşa son noktayı koymuştu. ‘‘Bu son savaşım olacak; ya kazanacağım ya kaybedeceğim. Herkes beni bununla hatırlayacak’’ demiş ve izleyiciyi bir anlamda ters köşeye yatırarak kuzeyden gelen yiğit Stark hanedanıyla cebelleşmesine çaktırmadan ara vermişti. Sonra da ağabeyi Kral Robert’ın ölümü(daha doğrusu suikastı) üzerine Joffrey Baratheon’un gerçek bir kan bağı olmadan kurulduğu tahtta hak iddia eden; Stannis Baratheon’un saldırısını püskürtmüş ve mevcut kralı kurtarmıştı. Böylece aslen pek de önemsemediği bir makam olan kralın yeni sağ kolluğuna terfi etmiş ve yedi krallıktan oluşan Westeros coğrafyasına geçici bir dirlik getirmişti. Bununla birlikte asıl tehlike de geçmiş değil elbet. Duvar’ın ötesinde yaşamını sürdüren Westeros deyimiyle yabanıl, kendilerinin tabiriyle ‘özgür halk’ın; Westeros’u da içine alan ve herkesin özgürleşmesini istedikleri Mance Rayder liderliğindeki büyük bir işgal düşüncesi vardır. Stark ailesinin merhum reisi, büyük önder Ned Stark’ın piçi(argoya meyyalim vallahi dertten; seriye yönelik bir jargon bu, kendi eşinden doğmayan biri olduğundan) Lord Jon Snow da; Duvar’ın ötesinde geçmişiyle ve kaderiyle çeşitli hesaplaşmalar yaşarken, bahsedilen Mance Rayder’la da muhtemel bir karşılaşmaya tabi tutulacak. Stark’ların kalesindeki vahşet ve ‘koyundaki yılan’ Theon Greyjoy’un yaptıkları,  mangalda köz bırakmayan tözüyle, yürekli Imp’in(Tyrion Lannister) uğradığı haksızlık, bir türlü gelemeyen kış, Arya Stark’ın tanıştığı yüz değiştirme üstadı gizemli ve karizmatik suikastçı Jaqen H’ghar mevzusu, kralın yanındaki yerini Margaery Tyrell gibi entrikacı ve hasis birine kaptıran Sansa Stark’ın akıbeti, Stannis Baratheon ve içinden garip bir yaratık/gölge çıkaran cadısı(belki de ‘güvendiği dağlara yağan kar’) vb. serinin yan öğelerini kapsıyor. Uzak coğrafya Qarth’ta ise ejderhaları giderek büyüyüp ‘eli ekmek tutmaya başlayan’, krallıktaki önemli(hatta gerçek) hak sahibi Daenerys Targaryen’ın eskisinden güçlü hale gelmesi önümüzdeki sezon da devam edecek ‘ana-tema’lardan. Elbette binlerce yıldır aktarılan bir korku anlatısı(çizilen ürkünç tabloyla ecele faydasızı) Ak Gezenler’in ortamı şenlendirip şereflendirmesi de üçüncü sezona dair heyecan uyandıran olaylardan.

gameofthrones1

Game of Thrones dizisinin üçüncü sezonu; George R.R. Martin’in yazdığı Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serinin üçüncü kitabının ilk yarısını oluşturuyor. Serinin tamamı gibi yine Epsilon Yayınları’ndan çıkan 1100 sayfayı aşkın bu kitap, iki sezon halinde HBO tarafından gösterilecek. Açıkçası trailerlar dahil keyfi azaltmamak adına önden en ufak bir şey görmek istemeyen biri olarak; yeni sezona dair ekstra bilgiler veremeyip, seriye dahil olmayanlar tarafından bilmece gibi algılanacak ve aslında pek de bir şey anlaşılmayacak ikinci paragrafla dizide en son olan biteni (kendim dahil) hatırlatmak istedim. Ayrıca sezonun başlayacak olmasıyla hasretin sona ermesi, heyecanı paylaşmak adına çok arabesk bir hissiyata götürüyor beni. Epey benzetilen, sıkça karşılaştırmalar yapılan Tolkien kitaplarını ve şanlı destanı The Lord of The Rings‘i de yad ettiren bu fantastik ve özgün dünyanın kapıları açılıyor başkaca bir 31 Mart vakasıyla. Artık zaman; serinin sıkı takipçilerine, gece yarılarına yarenlik zamanı…

Salihcan Sezer

salihcanzer@gmail.com