Fringe Sona Yaklaşırken…

Ahmet Tuğcu
Ahmet Tuğcu
04 Aralık 2012

He kaldırıldı, he kaldırılacak diye hayranlarına tüm sezonlarında büyük stres yaşatan, Amerikan halkının entrika beklentisini karşılayamamış olacak ki, reyting konusunda hak ettiği ilgiyi bir türlü göremeyen ve planlandığından bir sezon önce bitirilmesine karar verilen Fringe’in final sezonu ile karşı karşıyayız.

Bilim kurgu ile dramı aynı kareye sığdıran, birçok mali sorunla uğraşırken kalitesinden ödün vermeyip dünyanın birçok noktasında ciddi bir hayran kitlesi oluşturan dizi sona yaklaşırken, hayran kitlesinin buruk bekleyişine tedirginlik hissi de eklenmiş gözüküyor. Dizinin J.J. Abrams’ın kaleminden çıkmış olması, bazı noktalarda Lost’la benzerlik taşıması ve dizinin finaline yaklaşıldığı şu bölümlerde birçok soruya halen yanıt alınmamış olması belirsizliği ve tedirginliği katlayan unsurlardan şüphesiz. Her şeye rağmen, yedi bölümü yayımlanan beşinci sezonu da kapsayacak şekilde şimdiden dizi sektöründe ciddi anlamda izler bırakmayı başardı Fringe.

 

 

Final hakkında dedikodular yayılmaya başladıkça, heyecan kat sayısı artıyor haliyle. Birçok duyum ve tahmin internet ortamında konuşulup tartışılırken, bu kez resmi bir ağızdan önemli bir açıklama geldi. Bu haberin kaynağı, serinin finalinin patronu J. H. Wyman… Dizinin yüzüncü bölümü şerefine yapılan kutlamada, dizinin final bölümünün ismi açıklanırken beklentileri daha da artıracak bir noktaya değindi Wyman.

*“It’s definitely the biggest season finale we’ve ever had. It’s the most expensive… It’s massive, really big. I wanted to go out like, ‘Wow, how did they do that?’” “I wanted to make sure I handled [the action element] and the emotions with equal import”

Belli ki, hem mali açıdan hem de içerik olarak en dikkat çekici sonlardan birini hazırlamış dizi ekibi. Tabii Wyman’ın aksiyon ile duygusallığın eşit derecede kullanıldığını dile getirmesi, Fringe hayranları açısından şaşırtıcı olmayan bir durum. Nitekim dizinin formatı ve gidişattaki detaylar gereği böyle bir final zaten bekleniyor seyirci tarafından…

İki saat süreceği söylenen final 18 Ocak’ta yayımlanacak.

 

Dizinin yeni bölümlerinin yayın tarihleri şu şekilde:

7 Aralık:   8.bölüm  (The Human Kind)

14 Aralık: 9.bölüm  (Black Blotter)

21 Aralık: 10.bölüm (Anomaly XB-6783746)

11 Ocak:  11.bölüm (The Boy Must Live)

18 Ocak:  12 ve 13.bölüm (An Enemy of Fate)

 

Kaynaklar:

http://www.nytimes.com/2012/09/28/arts/television/fringe-begins-final-season-on-fox.html?_r=0

http://tvline.com/2012/12/01/fringe-series-finale-title/ *

 

Ahmet Tuğcu