Dabbe Cin Çarpması (2013): Hasan Karacadağ Cinlere Musallat Oldu

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
09 Ağustos 2013

Hasan Karacadağ 2006 yılında ilk filmi “Dabbe”yi çektiğini duyurduğunda korku türünü seven pek çok sinemasever heyecanla sinema salonlarını doldurmuştu. Ne de olsa uzun siyah saçlı, beyaz gecelikli uzak doğulu kadınların korku filmlerinde fırtınalar estirdiği yıllardı. Japonya’da sinema eğitimi almış bir yönetmen, Türkiye’nin ilk olmasa da ilk korku filmi olarak lanse edilen İslami motiflerle yüklü filmini çekmişti, izlemeyip de ne yapacaktık! Ama ne yazık ki hiçbir şey umduğumuz gibi gitmedi. Karacadağ, teknik anlamda fena bir iş çıkarmasa bile berbat oyunculuklar, sakil diyaloglar ve vasat bir kurgudan bile yoksun senaryosuyla tam bir hayal kırıklığı oldu. Zaten yönetmenin Japon sinemasından sadece teknik anlamda değil konu olarak da fena halde “esinlendiği” kısa süre sonra anlaşıldı.

Yine de ne yönetmen ne de yerli korku filmlerine hasret seyirciler hemen umudunu kaybetti ve Dabbe’yi “Semum” izledi. Oyunculuklar ve diyaloglar konusunda en az Dabbe kadar kötü olan film, üstüne bir de “canavar”ını hiç gizleme gereği duymadan seyircinin gözüne soktuğunda yavaş yavaş yanlış adamın peşine takıldığımızı kavramaya başladık. Derken Karacadağ “Dabbe 2” ile ölümcül vuruşu yaptı ve ciddi oranda izleyiciyi adı duyulduğu anda koşarak salonu terk edecek noktaya getirdi. Yine de Karacadağ filmleri, Türkiye sinemasında korku türünde çok ciddi bir boşluk olduğunu ortaya çıkarmış ve başka yönetmenler de pastadan pay almaya niyetlenmişti. “Musallat”, “Cehennem 3D”, “Karadedeler Olayı” derken “cin” temalı korku filmleri furyası aldı başını gitti.

Dabbe-Cin-Çarpmasi

Bu B sınıfı filmler Türkiye’de kendi yağıyla kavrulup giderken “Paranomal Activity”in dünya çapında yakaladığı beklenmeyen başarıyla birlikte Hasan Karacadağ birden bire found footage (buluntu film) yöntemini keşfetti. İşte “Dabbe Cin Çarpması” ortalama 3 ayda bir izlediğimiz bu türün şimdilik son halkası. Arapça’dan Aramice’ye, Kabala’dan Simya’ya her konuya hâkim alışılmışın dışında bir cinci hoca karakteriyle son derece alışılmış psikiyatr bir bilim kadını karşı karşıya getiren film, bir cin çarpması vakası etrafında bilimle dini harmanlayarak yine en ilkel korkularımıza oynuyor. Artık Karacadağ’ın imzası haline gelmeye başlayan büyüler, sakatat parçaları, saçlar/kıllar, sarsıntılı kamera görüntüleri ve yüksek tonlu Arapça tınılar bu filmde de bolca mevcut. Yine de filmin diyaloglar ve oyunculuk açısından diğer Karacadağ filmlerinden bir tık üstte olduğunu söylemek mümkün. Bol sallantılı, bol gürültü ve gereksiz uzatılmış sahneler boyunca, başroldeki bilim kadının sürekli tekrarladığı “neler oluyor burada” sözleri her ne kadar izleyicinin de serzenişi haline gelse de filmin derli toplu bir kurgusu olduğunu söylemek mümkün. Filmin en büyük handikabı ise inanılmaz kopuşlarla dolu zaman çizgisi. Kahvaltının peşi sıra kararan hava, hemen işe koyulmamız gerek sözlerinin ardından yatıp mışıl mışıl uyuyan hane halkı, gece evde yaşanan tüm olağan dışı şeylere rağmen sabah kalkıp gözleme açmaktan geri kalmayan ev sahipleri, filmin içine girmeyi fena halde zorlaştırıyor. Her zamanki gibi gerçek olaylara dayandığı iddia edilen film, ucu açık ve gereksiz uzatılmış finaliyle de hayal kırıklığı yaratıyor. Yine de “Dabbe Cin Çarpması”, korku filmlerinin önemli nesnelerinden “ayna”nın kullanımı, bir iki zekice manevrası ve çoğumuzun çocukluğundan az çok hatırladığı Arapça tınılarıyla ürkütücü olmayı başarıyor. Sonuç olarak, öyle veya böyle belirli bir izleyici kitlesi oluşturmayı başaran Hasan Karacadağ bu B sınıfı filmlerden kolay kolay vazgeçecek gibi görünmüyor. Karacadağ filmlerinin sadece Türkiye’de değil İspanyol DVD piyasasında da ciddi bir izleyici kitlesi olduğu düşünülürse çok da haksız sayılmaz.

Yönetmen: Hasan Karacadağ

Senaryo: Hasan Karacadağ

Yapım: Türkiye

Oyuncular: Irmak Örnek, A. Murat Özgen, Cansu Kurgun

Süre: 135′

guzintekes@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5