Cannes 2019 Günlükleri #5 (Once Upon a Time in Hollywood, Parasite, Portrait of a Lady on Fire)

Once Upon a Time in Hollywood (Yön: Quentin Tarantino) / Yarışma

Bu yılın belki de en merak edilen filmi olan Once Upon a Time in Hollywood basın mensuplarına 3 saate yakın sıra bekleten ilk gösteriminin ardından büyük bir coşkuyla karşılandı Cannes’da. Bu coşkuya ortak olmayı bütün kalbimle istiyordum; fakat Tarantino bence Sally Menke sonrası yaşadığı bocalama dönemi içerisinde sihrini kaybetmeye adım adım devam ediyor.

Manson cinayetleri öncesi Hollywood’da başarılı olmaya çalışan bir aktöre ve çevrede yaşananlara odaklanan film tabii ruhuyla tipik bir Tarantino filmi. Fakat benim da dahil olduğum bir grup izleyicisinin her anında eksikliğini hissettiği bir şey var: Tempo. Kurgudaki sorunlar sebebiyle sürekli uzayan, kendini tekrarlayan, filmin dramatik yapısı içerisinde hiçbir makul yere oturmayan sahneler ve büyük bir senaryo sorunu. Bu cafcaflı dünyaya girebilen bir izleyici için tam aksi bir duygu yaratabilir belki Once Upon a Time in Hollywood; ancak bana kalırsa Tarantino’nun hem haleminden hem de sinema duygusundan bir şeyler eksilmiş durumda. Onu toparlayan, neyin filmin bir değeri olduğu noktasında ikinci bir görüş belirmeyen bir kurgucusu olmadan yönetmen neredeyse sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Film bittiğinde bunun hangi karakterin filmi olduğu, karakterleri ne kadar tanıdığımız ve onlar için ne hissetmemiz gerektiği bile bir muamma. (2/5)

Parasite (Yön: Bong Joon Ho) / Yarışma

Cannes’ın bu yıl parıldayan yarışmasının en güçlü filmlerinden biri, beklendiği üzere, Bong Joon Ho’dan geldi. Yönetmenin bana kalırsa dünya çapında en çok büyüyecek, gişe rekorlarına aday filmi Parasite bir ustalık eseriç Bong Joon Ho’nun günümüz sinemasının teknik virtüözlerinden biri haline geldiğini ilan etmek abesle iştigal olmayacaktır.

Zengin bir ailenin evinde son derece ‘etik dışı’ yollar aracılığıyla iş bulan fakir bir ailenin hikayesini anlatan Parasite, 130 dakikalık bir kurgu şovu. Malzemesinin tükendiğini sandığımız her anda olağanüstü yaratıcı çözümler üreten, bir an bile sarkmayan, duraksamayan filmi bir sinema şöleni olarak etiketlemek mümkün. Sınıflar arasında tuhaf bir diyalog olarak kurduğu iletişimsizlikle, filmin finaline değin süregelen hafifliğine karşın çok öfkeli bir noktada konumlanmayı; pek çok anaakım filmin yaptığı gibi orta yolcu olmamayı da başarıyor film. Belki de çok uzun süredir herkese bu kadar hitap eden fakat herkese hitap etmek adına ucuz yollara da saplanmayan bir film daha görmemiştik. Şunu da ekleyelim ki muhtemelen yıl boyunca alacağı resepsiyonla şimdiden Yabancı Dilde En İyi Film dalının en büyük favorisi olarak işaret edebiliriz Parasite’ı. Hatta ödül sezonu yolculuğuna bağlı olarak kurgu, senaryo, sanat ve görüntü yönetimi dallarında şansı olabileceği dahi düşünülebilir. (4/5)

Portrait of a Lady on Fire (Yönetmen: Celine Sciamma) / Yarışma

Ardı ardına yaptığı iyi filmlerle festival çevrelerinde takdir toplayan Celine Sciamma’yı başka bir mertebeye taşıyan filmi bu yıl geldi: Portrait of a Lady on Fire. Her saniyesi, her anı ince ince tasarlanmış bir yönetmenlik harikası olan filmi izninizle şimdiden yılın en iyileri arasında ilan edeceğim. Eşine az rastlanır bir mizansen harikasıyla karşı karşıyayız.

18. yüzyılda evlenmek üzere olan bir kadınla portresini yapmak üzere eve gelen bir ressamın gerginlik ve tutkuyla yoğrulmuş aşk hikayesini anlatan Portrait of a Lady on Fire, ismiyle müsemma bir şekilde resim sanatından bolca beslenen hatta resmin günümüzdeki çağrışımlarını tartışmaya, belki de Barthes’ın yazdıkları üzerinden de okunmaya alan açan derinlikli bir film. Bu tip tartışmaları film yaygın gösterime çıktıktan sonra yapmak üzere bir kenara bırakalım; şimdilik sadece olağanüstü ve kalbinizin ritmiyle oynayacak bir filmle karşı karşıya olduğumuz bilinsin. Celine Sciamma sayesinde bu yıl sinema uzun yıllar unutulmayacak, altından kalkması çok zor bir aşk filmi kazandı. Finalini gördükten sonra bu filmi uzun süre zihninizde taşımamanız çok zor görünüyor. (4,5/5)

Kaan Karsan
twitter