Berlinale 2020 Günlükleri #1 (My Salinger Year, Swimming Out Till the Sea is Blue, The Intruder)

My Salinger Year (Yön: Philippe Falardeau) / Açılış Filmi

Kimseler gücenmez sanırım; Berlinale ya da diğer büyük festivaller, açılış gecelerinde genellikle ‘iyi’ bir film gösterme telaşında değildir. Açılış filmlerinin asıl maksadı herkesi asgari müşterekte iyi-kötü birleştirmek, kimsenin başını öyle pek de ağrıtmamak olur. Nihayetinde gelenek bu yıl da bozulmadı ve Berlinale son derece güvenli bir seçim olan My Salinger Year’la başladı. Philippe Falardeau’nun filmi yazar olmaya hevesli bir yeni mezun olan Joanna’nın yıllardır ortalarda görünmeyen J.D. Salinger’ın menajerliğini yapan bir ‘Edebiyat Ajansı’nda çalışmaya başladığı günleri hikayeleştiriyor.

My Salinger Year’ın, Joanna’nın ‘zincirlerini kırma’ hikayesini Salinger’ın efsanevi eserlerine referanslarla anlatması elbette ki dahiyane bir fikir değil fakat işliyor. Sigourney Weaver’ın huysuz fakat özünde iyi kalpli patron performansımızı da ağzımıza birkaç damla bal çalıyor. Yani karşımızda ilginç olan hiçbir noktaya temas etmese de mütevazı vaatlerinin altından kalkan, revaçtaki deyişle ‘temiz’ bir film var.  Berlinale’nin son yıllardaki açılış filmi tercihlerine bakılırsa, My Salinger Year’ın vasatın etrafında geziniyor olması bile için olumlu. (2,5/5)

Yi zhi you dao hai shui bian lan / Swimming Out Till the Sea Turns Blue (Yön: Jia Zhang-ke) – Özel Gösterimler

Jia Zhang-ke, çocukluğunu bütün çocukluğunu Çin’in Fenyang adlı kırsal kasabasında, toprağın kokusuyla geçirmiş bir sinemacı. Burası tohumun emekle mahsule dönüştürüldüğü bir yer olduğu gibi, Zhang-ke’nin sanatçılığını da güdülendiren kırsal, bir ‘çıkış noktası’. Ve pek çok başka sanatçının… Zhang-ke, Berlinale’de galasını yapan yeni filmiyle bir kez daha Çin toplumda yaşanan sosyoekonomik ‘dönüşüm’ün izini sürüyor fakat bu sefer farklı tanıklıklar da alıyor. Uzakdoğu edebiyatının günümüzde yaşayan en büyük isimleri arasında gösterilen Jia Pingwa, Yu Hua ve Liang Hong da kendi hikayeleriyle Zhang-ke’nin belgeselinde önemli bir yer kaplıyorlar.

Swimming Out Till the Sea Turns Blue’nun tartışmaya açtığı konu, bir evin bir sanatçıya ne katabileceği ya da onun elinden neyi alabileceği… Dünyanın bir ucunda kalmış isimsiz diyarlardan önce koca bir ülkeyi, sonra da dünyayı görebilme arzusunun hikayesi. Zhang-ke, yeni filmiyle kendi filmografisine bir dipnot iliştiriyor, pek çok anlamda. (3/5)

The Intruder – El Profungo (Yön: Natalia Meta) – Yarışma

Arjantinli yönetmen Natalia Meta’nın ikinci filmi olan The Intruder’ı izlerken akıllara hemen hem coğrafyadan hem de filmin yaratmaya çalıştığı tekinsiz histen ötürü Lucretia Martel geliyor elbette. Yaşadığı elim bir olaydan sonra “içinde” tuhaf bir şey olduğunu hissetmeye başlayan bir kadın, büyük bir kimlik bunalımının içinde ve bütün travmalarının sebebi bu. The Intruder’da gerçek, rüya ve kâbus birbirinin sınırlarını ihlal etmiş, birbirinin içinde erimiş durumda ve tutunmak için travmalarla yüzleşmek gerekiyor.

Dürüst olmak gerekirse The Intruder’ın kâğıt üzerinde vadettikleri, perdede sahnelediklerinden daha etkili, zira Meta, her ne kadar uygulama noktasında yaratıcı çözümler bulamamış olsa da iyi fikirlerin peşinden gidiyor. Cinselliğin akışkanlığı üzerine olan bir filmin anlatısal olarak da türler arasında da akışkanlığı sağlamaya çalışması örneğin… Fakat bu akışkanlık ve bilinçli olarak ‘gevşek’, kendini ciddiye almayan yaklaşım görsel olarak taze bir kimlik edinemiyor kendine. Meta’nın türler ve metinlerarasılığı hep fikir aşamasında kalıyor sanki. Bu da The Intruder’ın içinde bir cevher olan fakat potansiyelini tam olarak karşılayamayan bir film olarak kalmasına neden oluyor. Çok iyi bir final bloğuna sahip olan film, bu bölümdeki yaratıcılığını tamamına yayamıyor. Tabii bütün bu noksanlıklara rağmen ikinci filminde pek çok anlamda büyük riskler aldığı için bile Meta’nın bundan sonraki filmlerini takip etmekte fayda var gibi görünüyor. (2,5/5)

Kaan Karsan
twitter

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5