Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm(2011): Televizyon Ekranı mı Beyaz Perde mi?


Aylin Solakoğlu
12 Ekim 2011

Uzun zamandır beklenen an geldi ve Altın Portakal Film Festivali’nin yarışma bölümünde yer alan Behzat Ç.’nin filmi Gala gecesinde sevenleriyle buluştu.

Filmin çekilmesinin kararlaştırılıp, medyaya yansımasının hemen akabinde bir çok fikir ortaya atıldı, oyunculardan konuya, dizinin filmi çekilmesine kadar her bir ayrıntısını konuşur olduk. Nihayet galası yapıldı ve 28 Ekim’de film vizyona giriyor. Dizinin sıkı takipçileri için, bu film bir ziyafet niteliğinde. Emrah Serbes‘in Son Hafriyat  kitabından uyarlama olan film, dizinin aksine yeni birkaç karakteri ile polis-macera-aşk üçgeninde alışıldık temposunu koruyarak, aksiyonunu arttırarak, seyir zevki yüksek bir yapım ortaya çıkarıyor.

Kitabı okuyanlar için, sağlam kaynaklardan aldığımız duyumlara göre birkaç değişiklik yapılarak uyarlaması beyaz perdeye aktarılmış. Okumayanlar için ise bu değişikliği söylememekte yarar var, zira çoğumuzun filme yakışmaması bakımından hemfikir olduğumuz Cansu Dere‘nin filmdeki karakteri: Songül hakkında, bu nacizane ayrıntı.

Yönetmenliğini, dizinin de yönetmeni olan Serdar Akar‘ın yaptığı film, Antalya’da saatler öncesinden dolan AKM’de büyük bir alkış ve kahkaha sesi ile izlendi. Seyircinin tepkisinden zaten, beklentileri karşılayan bir yapım olduğu belli oluyordu. Ayrıca evlerde ekran başında tek başına diziyi izlemek ile büyük bir izleyici ile izlemek arasında keyif açısından doğrusal orantıda büyük bir fark oluyormuş. Film bir nevi, sigara, alkol ve küfrün serbest olduğu Behzat Ç.’nin özgürlüğü.

Tek bir katilin izinden giden senaryo, Red Kit( Tardu Flordun) karakterinin işlediği cinayetleri aydınlatıp, onu yakalamayı amaçlayan Behzat Ç. (Erdal Beşikçioğlu) ve ekibinin maceralarını; komedisi bol, gerilimi az, alt mesajı dozajında, ince espriler tam yerinde, diyalogların akıcılığı muazzam olarak anlatmayı başarmış. Red Kit karakteri her ne kadar karikatürize edilmiş hatta buna Hayalet’in(İnanç Konukçu) kimi sahneleri de eklenmiş olsa, filmin genel yapısına büyük bir zarar vermemiş. Bilakis bu olmasaydı, olay gerilim ekseninde daha bir artmış olacak ve mizahi açıdan yakalanan temponun düşmesine neden olabilecekti.

Red Kit’in peşindeki Behzat Amir ve ekibine, olay yeri incelemeden dahil olan Songül karakteri ise savcının kadınlık hormonlarının çalıştırmasına sebep olur. Amirin kızı ile ilgili gördüğü kabuslar, canlı canlı gömülen insanlar, teşkilat içindeki gizli kalması gereken olaylar ve üstüne savcı-Songül ilişkileri, Behzat Ç.’nin hayal dünyasını oldukça karmaşık bir hale getirmeye yeter.

”Ben Ahmet Kolsuz Ahmet”

Dizide olmayan, filmde ortaya çıkan Kolsuz Ahmet (Hakan Boyav) karakteri ise tek kelimeyle başarılı. Hatta o kadar başarılı ki uzun bir süre Amirimi oyalayıp, olayın çözülmesini engelliyor. Harun ile ilk sahnelerine ise söyleyecek söz yok. Zira Harun (Fatih Artman) karakterinin yıldızlaştığı bir film olmuş. Seyircinin en fazla güldüğü karakter olmasının yanında artık kendisinden daha ince espriler de duymaya başlamış olduk. Filmdeki Pembo( Rıza Kocaoğlu) ve  Gorbaçov ise ayrı bir renk ve mesaj malzemesi sağlamış.  Behzat Ç. ise dizidekinin aksine, biraz daha ulaşılabilir bir konumda kadınlar ile arasındaki ilişkilerde.

Filmi diziden ayırmak, diziyi izleyen bir izleyici adına mümkün değil. Film yapım ekibi de elbet bunu göze alarak bu filmi çekmişlerdir. Dizi ile karşılaştırmalar, karakterlerin değişiklikleri, olmayışları, yeni eklenen karakterlerin dizide devam edip etmemesi, her Behzat Ç. izleyicininin aklına gelecektir. Dizinin daha iyi bölümlerini seyrettim ama bundan kısaydılar bu izlediğim en uzun ve iyi Behzat Ç. bölümüdür derken, dizisinin çekimleri için de ”film gibi dizi çekiyorlar” sözlerimizi hatırlayalım derim.

Festival yarışma bölümünde izlediğim en iyilerden biriydi, hatta o kadar durağan film üstüne ilaç gibi gelmiş bir film oldu. Oyuncular ve teknik ekibin, böyle bir ortamda alkışlanması, filmi izlerken tüm salonun kahkahalarını duyması, geçen seneden beri evlerimizde bizi ekrana kilitleyen ekibe bir teşekkür niteliğinde olmuştur umarım.

Aylin Solakoğlu

http://twitter.com/#!/AylinSol

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5