Barışa Giden Yollar Gezici Festivali’de

25 Kasım – 7 Aralık tarihleri arasında 22. kez düzenlenecek Gezici Festival bu yıl yolculuğuna yine Ankara’dan başlayacak; başkentteki gösterimlerin ardından Eskişehir’e konuk olacak ve sonrasında yolculuğunu Kastamonu’da tamamlayacak.

 Gezici Festival’in bu yılki özel bölümlerinden biri “Barışa Giden Yollar”. Bölüm kapsamında James Demo’nun dünya festivallerini dolaşan filmi Arabulucu (The Peacemaker), ABD Büyükelçiliği ve Sivil Düşün’ün katkılarıyla festival kentlerinde ilk kez gösterilecek ve filmin kahramanı Padraig O’Malley festivalde konuk olacak.

peacemaker_nigeria

Arabulucu’da, dünyaca ünlü barış müzakerecisi Padraig O’Malley’nin hayatı takibe alınıyor. Kuzey İrlanda’dan Irak’a, Güney Afrika’dan Nijerya’ya barış görüşmelerinde aktif rol oynayan, liderlerle görüşmelerde bulunup uzlaşmazlık çözümlerine hayatını adamış O’Malley ile beş yıla yayılan bir yolculuk seyirciyi bekliyor.

Padraig O’Malley dünyanın en zorlu çatışmalarının orta yerinde, alışılmışın dışında yöntemler kullanarak azimli bir kararlılıkla barış tellallığı yaptı. 33 yaşındayken, Kuzey İrlanda’da barış için konferanslar düzenledi. Birleşmiş Milletler elçilerinde ve diplomatlarında olmayan bu olağanüstü yeteneği,   güven kazanmaktaki başarısında yatmaktadır. Dogmatik liderlerle yüz yüze gelen O’Malley, onların kendi hikâyelerini anlatmalarını sağlayabilme gücüne sahiptir.

Padraig O’Malley filmin gösterimi sırasında bulunmak ve soruları cevaplamak üzere Ankaralı izleyicilerle buluşacak.