2013 Dünya Sineması’na Genel Bir Bakış

Eray Yıldız
Eray Yıldız
12 Şubat 2013

 

Oldboy

Spike Lee / FilmDistrict / Ekim 2013

Spike Lee’nin gerekliliği tartışılır olan bu Chan-wook yeniden çekimi, Josh Brolin, Elizabeth Olsen, Samuel L. Jackson’ı bir araya getiriyor. Tek bir materyal bile göremediğimiz film için Lee, öncekinden daha karanlık olduğunu söylemişti.

 

After Earth

M. Night Shyamalan / Columbia / Haziran 2013

afterearth

 

 

 

 

Shyamalan’ın ismini bile anmak istemediğimiz son filminden sonra uzun zamandır üzerinde uğraştığı bu yeni proje, sci-fi filmlerle dolu olan 2013’te kendisine nasıl bir yer bulur bilinmez ama yönetmenin kariyerini düzelteceğine dair bir umut taşıyor sanki. Will Smith’in oğluyla dünyada kalan ve yaratıklarla mücadele eden son iki insanı oynadığı film, biraz I Am Legend’ın “Smith çocuğunu bulmuş” tonundaki devamı gibi duruyor. Senaryoda uzun zamandır ilk kez yine kendisinin de parmağı var. Fragman hiç fena durmuyor ama yine de Shyamalan’ın yeni fiyaskosu olabileceği fikrinden pek uzaklaşmamakta fayda var. Bekliyoruz.

 

Trance

Danny Boyle / Fox Searchlight / VTB

trance

 

 

 

 

Boyle en son Londra’daki Olimpiyatların açılışını yapmıştı. Ondan beri de yeni filmi Trance ile uğraşıyor. Başrolünde, amnezyak bir eser kaçakçısını canlandıran James McAvoy ve Vincent Cassel var. Yönetmen türden türe birbirinden iyi filmler çekmeye devam ettiği son yıllarda bu filmle sanki ilk filmi Shallow Grave’in noir havasına dönmüş gibi gözüküyor. Martta ülkesinde vizyona giren film, dünyaya ne zaman açılır belirsiz.

 

Oz: The Great and Powerful

Sam Raimi / Disney / Mart 2013

ozthegreatandpowerful

 

 

 

 

Film her ne kadar tüm tasarımıyla Burton’ın Alice in Wonderland’ini andırsa ve yorucu renkleriyle göz fesadı geçirtmekten hikayeyi boşlayacak gibi dursa da Raimi’nin ara ara sinema yapması gerçekten heyecan verici. Drag Me to Hell, zombilerin Hollywood’u istila ettiği yıllardan kalma yönetmenin bolca imzası ve referansını taşıyarak gerçek korku-severlere inanılmaz anlar yaşatmıştı. Dolayısıyla pek de umutsuz olmamalı bu yeni Oz’da. Film, 1939 yapımı Wizard of Oz’un prequel’i (öncesi) niteliğinde, Oz’un (James Franco) Kansas’a gelişine odaklanıyor. Mila Kunis, Michelle Williams, Rachel Weisz gibi güzellikler de cabası. 3D çekilen filmin bütçesi artık pek de şaşırtmayan haliyle 200M dolar.

 

A Most Wanted Man

Anton Corbjin / VTB

John le Carré’in The Constant Gardener ve Tinker Tailor Soldier Spy uyarlamalarından sonra sinemaya yeni bir eseri geliyor. Corbjin ise en son Control ve The American yönetmişti. Bu yeni Carré ve Corbjin sentezindeyse, günümüz Almanya’sında bir Müslüman’ın işkence görmesi ve bir terörist şebekeye dahil olmasıyla Alman ve Amerikan ajanları tarafından aranırken bir avukat tarafından korunması arasındaki gerilimi anlatıyor.

 

Mood Indigo

Michel Gondry / VTB

moodindigo

 

 

 

 

Boris Vian’ın “Günlerin Köpüğü” romanından Gondry’nin serbest uyarladığı film, sıradışı bir hastalığa yakalanan kadın ile sıradışı bir kaşifin aşk öyküsünü anlatıyor. Gondry’nin aklına gelen her şeyden film çıkarabildiği evreninde Vian’ın romanı ölümsüzleşmek için can atıyor resmen. Bu bahar sezonunda görücüye çıkacak olan filmi en iyi niyetle filmekimi’nde izlemeyi umuyoruz.

 

Under the Skin

Jonathan Glazer / VTB

undertheskin

 

 

 

 

Yönetmenin en bilinen başarısı olarak Nicole Kidman’lı 2004 yapımı Birth sonrası giriştiği yeni roman uyarlaması filmi, uzaylı Scarlett Johanson’ın insan kılığında yoldan topladığı otostopçuları patronuna “et” olarak götürmesini anlatan bir gerilim tadında. Yıllardır sürümcemede olan projenin sonunda bu Cannes’da galasını yapması öngörülüyor.

 

The Secret Life of Walter Mitty

Ben Stiller / 20th Century Fox / Aralık 2013

Tropic Thunder yönetmenliğinden sonra tekrar büyük bütçeli bir yapıma girişen Ben Stiller, yoğun oyunculuk ajandası arasına klasik kısa öykülerden birini sıkıştırabilmiş. Life dergisi fotoğrafçısının bir negatifi kaybolduğundaki hayal ve gerçeklik algısını yitirmesi üzerinden giden filmde yine Stiller başrolken, yan rollerde Kristin Wiig, Sean Penn gibi isimler var. Kulağa ilginç geliyor doğrusu.

 

Pacific Rim

Guillermo del Toro / Warner Bros. / Temmuz 2013

pacificrim

 

 

 

 

Del Toro’nun Hobbit’i bırakma sebebi olarak konuşulan film, Pasifik Okyanusu derinliklerinden çıkan yaratıklarla Transformers’dan bozma koca robotların savaşına dair. Arada da muhtemelen kim kazanırsa kazansın asıl kazanan olarak Amerikan ordusu var. Bu yazın büyük stüdyo filmleri arasında en parlayanlardan biri kesinlikle.

 

Oblivion

Joseph Kosinski / Universal / Nisan 2013

oblivion

 

 

 

 

Çok ilginç birlikteliklerin olduğu bir film izleyeceğiz öncelikle. Hayır, hem de Tom Cruise’u saymasak bile. Tron’daki tartışılır başarısından sonra giriştiği bu distopik filminde yönetmen Kosinski, Cruise’un terk edilmiş dünya üzerinde birtakım iblisliklere karşı mücadelesini anlatacak. Star kadrosu inanılır cinsten ama filmin müziklerini inanılmazından ve en bekleteninden olarak Fransız grup M83 icra etmiş gözüküyor. Fragman da tüm o sofistike beyaz-hakim bilimkurgusuyla açıkçası iştah kabartmıyor değil.

Devamı » 1 2 3 4 5 6 7 8