2013 Dünya Sineması’na Genel Bir Bakış

Eray Yıldız
Eray Yıldız
12 Şubat 2013

 

Like Someone in Love

Abbas Kiarostami / IFC Films / VTB

likesomeoneinlove

 

 

 

 

Geçtiğimiz Cannes’da dünya prömiyerinden sonra Türkiye’de ilk kez Altın Koza, akabinde filmekimi’nde izlediğimiz yeni Kiarostami filmi, bu sene bizde de vizyonda (büyük ihtimalle tek kopyayla Beyoğlu sinemasında) yerini alacaktır.

 

Frances Ha

Noah Baumbach / IFC Films / Mayıs 2013

francesha_a

 

 

 

 

Naumbach’ın siyah-beyaz çektiği bu ‘enteresan’ gençlik filmi, bizde bu ay !f’te gösterilecek ama geniş vizyonunu ne zaman bulur, belirsiz. Geçen Telluride ve TIFF’de ilk kez gösterildiğinde pek de akıl karı olmadığına dair eleştiriler almıştı.

 

Breathe In

Drake Doremus / VTB

breathein

 

 

 

 

Yönetmenin geçen sene Sundance’de ufak çaplı fırtına koparan Like Crazy’sinden sonra giriştiği “daha bütçeli ve tanıdık isimli” filminde, ailenin arasına giren exchange öğrencisine kapılan eski müzisyen ve kaybeden bir babayı öyküsünün merkezine alıyor. Guy Pearce ve Felicity Jones, baba ve anne rolündeler.

 

The Butler

Lee Daniels / The Weinstein Company / VTB

butler

 

 

 

 

Beyaz Saray’da 8 ayrı başkana hizmet vermiş yılların kahyası olan bir adamın hikayesini izliyoruz. Lee Daniels Precious’dan sonra geçen yılın The Paperboy’u ile pek iyi eleştiriler almamıştı ama Nicole Kidman’ı en iyi şekliyle kullanan sayılı yönetmenlerden biri olarak tarihe geçmeyi başardı. Fazla iddialı olmadığı Paperboy’dan sonra bu yılın büyük Oscar-dostu filmlerinden olması kaçınılmaz yeni filmi, kadrosundan bile kötü bir şey izlemeyeceğimizin resmi şimdiden. Kimler yok ki; Forest Whitaker sözkonusu “uşak” rolünde baş karakter. Devamıysa Oprah, Terrence Howard, Melissa Leo, John Cusack, James Marsden, Robin Williams, Jane Fonda ve Alan Rickman şeklinde (!).

 

The Look of Love

Michael Winterbottom / VTB

lookoflove

 

 

 

 

Winterbottom’ın The Trip’inde harikalar yaratan Steve Coogan, bu dramedy’de yönetmenle tekrar çalışıyor. Filmde milyoner, porno yapımcısını canlandıran Coogan, burada da sivri dilli mizahı ile yer yer yönetmenden rol çalacağa benziyor. İngiltere’de bu sene içerisinde vizyona gireceği kesin ama dünya distribütörleri filmle ne yapacak henüz belirsiz. Ayrıca film bu ara Berlinale’de gösterilmiş olacak.

 

Ender’s Game

Gavin Hood / Summit Entertainment / Kasım 2013

endersgame

 

 

 

 

En son X-Men: Wolverine ile bilinen Gavin Hood, bu yılın bir başka Hunger Games’i olarak da görülebilecek bu filmi 80’lerin bir romanından uyarlıyor. Bir grup gencin, böcek benzeri yaratıkların dünyaya saldırmasını engellemek üzere eğitilmesini ve savaşmasını konu alıyor. Kadroda Harrison Ford ve Ben Kingsley var. Sonbahar sezonunda vizyona girecek olan filmin fragmanı muhtemelen yakın zamanda çıkıp bir beklenti yaratacaktır.

 

The Hangover Part III

Todd Phillips / Warner Bros. / Mayıs 2013

Aynı ekibin tekrar buluştuğu üçüncü (ve muhtemelen sonuncu) film, bu kez düğünden ziyade bir yol hikayesi kıvamında gelişecek. Yine bir Vegas yolunda başlarına gelmedik orijinal şeyler bulmak zorunda olan kadroya bu sefer son yılların komedi kontenjanı demirbaşı John Goodman ve Melissa McCarthy de katılıyor.

 

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

Roman Coppola / A24 / VTB

charlesswaniii

 

 

 

 

Moonrise Kingdom’da Anderson’a yardımcı yazarlık yapmış olan Roman Coppola, izlendiği kadarıyla pek olumlu eleştiriler almayan bu ikinci uzun metrajında Charlie Sheen yanı sıra Anderson’ın demirbaş oyuncularını da toplayıp Anderson-vari bir film yapmış olma derdinde gibi gözüküyor. Görüp hep birlikte karar vereceğiz.

 

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Peter Jackson / Warner Bros. / Aralık 2013

hobbitdesolationofsmaug

 

 

 

 

İlki tüm dünyayı beğeni açısından kutuplara böldükten sonra kitabın ortasından itibaren macerayı devralacak olan ikinci film, bu kez daha az sündürme ve daha yoğun Orta Dünya “aksiyonuyla” kutupları birleştirmeyi hedefliyor gibi gözüküyor. Yaza doğru ilk görseller, sonbaharda da fragmanlar derken bir bakmışız yine gelmiş Aralık. PJ’in üçlemeleri bir arada çekip bitirme prensibi bakalım Smaug’lu (ejderja) ikinci filmin atmosferine ve ruhuna nasıl yansıyacak, göreceğiz.

 

Lowlife

James Gray / The Weinstein Company / VTB

Joaquin Phoenix, Marion Cotillard, Jeremy Renner gibi isimleri bir araya getiren ve geçtiğimiz Telluride’de 5 dakikalık teaser’ı gösterilen film, bolca konuşulmuş ve kozlarını doğru oynarsa bu sene daha bolca konuşulacak.  Yönetmen James Gray’i 2008 yapımı Two Lovers’dan tanıyoruz.

 

Saving Mr. Banks

John Lee Hancock / Disney / Aralık 2013

En son The Blind Side çeken ve Sandra Bullock’a Oscar kazandıran Hancock’un yeni filmi, bir Disney filmi hakkındaki bir Disney filmi şeklinde özetlenebilir. Tom Hanks’in Walt Disney’i canlandıracağı filmde Emma Thompson ise Mary Poppins yazarı P.L. Travers’ı canlandırıyor. Film büyük ölçüde Mary Poppins’in çekim öyküsüne dayanan bir yaşanmışlığı işliyor.

Devamı » 1 2 3 4 5 6 7 8