2013 Dünya Sineması’na Genel Bir Bakış

Eray Yıldız
Eray Yıldız
12 Şubat 2013

 

Captain Phillips

Paul Greengrass / Sony / Ekim 2013

Greengrass 3 sene sonra nihayet dönüyor. Bir Amerikan kargo gemisinin 2009’da Somali’li korsanlar tarafından kaçırılmasını konu alan filmin başrolünde Tom Hanks var. Beklenti haliyle büyük.

 

August: Osage County

John Wells / The Weinstein Company / VTB

Pulitzer ödüllü bir oyundan uyarlama film, John Wells’in The Company Men’den sonra giriştiği bu proje, Meryl Streep ve Julia Roberts’ın aynı kadroda olması gibi bir “yılın olayı” durumu içeriyor.

 

The Bling Ring

Sofia Coppola / A24 / Haziran 2013

blingring

 

 

 

 

Hayli ilginç bir konusu olan yeni Sofia Coppola filminde bir grup genç, Los Angeles’da Orlanda Bloom, Paris Hilton, Lindsay Lohan gibi ünlülerin evine girip hırsızlık yapıyor. Emma Watson ve birkaç yeni nesil oyuncunun da olduğu Bling Ring, şimdiden zeki mizahını merak ettiriyor.

 

Labor Day

Jason Reitman / Paramount / VTB

Reitman’ın Joyce Marnard romanından uyarladığı ve bir şekilde az ses çıkarmış Young Adult’dan sonra beşinci filmi olan Labor Day’de, 80’lerde bir İşçi Bayramı’nda bir anne ve çocuğunun yollarının bir kanun kaçağıyla kesişmesini konu alıyor. Kate Winslet, Josh Brolin, Jacki Weaver gibi isimlerle beklentinin tanımı değişmiyor değil. Bu senenin İşçi Bayramı’na (ABD’de Eylül’ün ilk pazartesisi) yetişmesi gibi bir dertleri varmış.

 

Her

Spike Jonze / VTB

Jonze’un 2009’da yaptığı Where the Wild Things Are’dan beri yeni ve 4. filmi olan Her, aynı zamanda yönetmenin kendi yazıp çektiği ilk film olma özelliğini de taşıyor. Yakın gelecekte Siri’ye benzer robot operatörün birine aşık olan bir yazarın bilimkurguyla karışık öyküsünü izleyeceğiz. Başrollerde, The Master’da harikalar yaratan Joaquin Phoenix ve Amy Adams çiftiyle Rooney Mara, Samantha Morton, Olivia Wilde gibi isimler de var.

 

The Hunger Games: Catching Fire

Francis Lawrence / Lionsgate / Kasım 2013

hungergamescatchingfire

 

 

 

 

Gary Ross’dan sonra serinin devamını devralan Lawrance, filmi tamamiyle IMAX çekiyor. Yönetmenin vasat-üstü olarak tanımlanabilecek Constantine, I Am Legend gibi filmleri yanı sıra şu ara yoğun ilgi gören Touch dizisinden bir bölüm yönetmişliği var. Bu durumda hali hazırda sinemaya sıkı giriş yapan ilk filmden sonra serinin akıbeti daha iyi yerlere gidecek diye umulabilir. Senaryo da Star Wars’un yeni üçlemesinde 7. filmden sorumlu olan Michael Arndt’a emanet. Oyuncu kadrosu aynı olmakla birlikte Philip Seymour Hoffman, ekibe yeni katılanlar arasında.

 

Monsters University

Dan Scanlon / Pixar-Disney / Haziran 2013

monstersuniversity

 

 

 

 

Pixar’ın gittikçe çaptan düşen filmografisinin altın çağından diyebileceğimiz ilk (Sevimli) Canavarlar, Pixar’ın eski ve yeni dönemi arasındaki köprü gibidir. Gelecekte neler yapabileceklerinin garantisi. Hayalgücünü, tekniğiyle birleştiren öylesi animasyon 80 ortası-sonu çocukları için muzzam bir devrim ve deneyimdi. Toy Story, devamlarıyla güzelleşen bir evrendi ama aynı formül Cars’da tutmadığı gibi bu denemede de tutmayabilir. Koca şirketin eskisi kadar yaratıcı ve üretken olamamaları gerçekten çağımızın kabuslarından biri (çoğu kişi için). Seslendirme ekibi Billy Crystal ve John Goodman başrolünde, aynı haliyle geri dönüyor.

 

Jack Ryan

Kenneth Branagh / Paramount / Aralık 2013

jackryan_branagh

 

 

 

 

Branagh’ın tiyatrodan sonra sinema yönetmenliği 2 sene önce Thor ile kısmen olumlu bir sonuç vermişti. Şimdi daha önce Alec Baldwin, Harrison Ford ve Ben Affleck tarafından da oynanan CIA ajanı Jack Ryan, Tom Clancy’den uyarlama bir “ülkemizi koruyalım” hikayesi. Chris Pine asıl adamımız, Branagh ise kendisini “villain” olarak konumlandırmış. Kevin Costner ve Keira Knightley de kadroda.

 

Blue Jasmine

Woody Allen / Sony / Yaz 2013

Allen, 2009’daki Whatever Works’den sonra tekrar Amerika’ya dönüyor. New York’da ve San Fransisco’da farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki ayrı kadının -detayları belli olmayan- öyküsünü anlatıyor. Bu iki kadınımız Cate Blanchet ve Sally Hawkins. Alec Baldwin, yönetmenin son filmi To Rome with Love’dan sonra burada da karşımızda. Çekimleri biten film şu ara kurgu masasında.

 

The Double

Richard Ayoade / VTB

double2013

 

 

 

 

2011’in gizli hazinelerinden Submarine’den sonra yönetmen bir Dosteyevski uyarlamasıyla dönüyor. Yazarın “Öteki” romanından günümüz Amerika’sına adapte edilen The Double’da son dönemin parlayan genç oyuncularından Jesse Eisenberg ve Mia Wasikowska var.

Devamı » 1 2 3 4 5 6 7 8