2011 Senesinin En İyi 50 Filmi

Kaan Karsan
Kaan Karsan
22 Aralık 2011

2011 senesi, klişe tabirle acısıyla tatlısıyla geride kalmak üzere. Senenin en iyi filmlerini ele alan, kişiselliği su götürmez bir liste hazırladım. Şimdiden belirtmem lazım ki herhangi bir şekilde izleme şansı bulamadığım “Tinker, Talior, Soldier, Spy”, “The Descendants”, “Pariah” ve “War Horse” gibi filmler değerlendirme dışında kaldılar. Hollywood sinemasının genel eğilimlerinin hiç değişmediği, İran sinemasının yeni bir atılım yaptığı, Bela Tarr’ın sinemaya her zaman hatırlanacak, sansasyonel bir veda sunduğu 2011, sinema açısından genel olarak kurak bir sene olarak hatırlanacakmış gibi gözüküyor.

50) The Lincoln Lawyer – Brad Furman

İlk bakışta sıradan bir suç filmiymiş gibi görünen bu suç gerilimi zeki senaryosuyla benzerleri arasından sıyrılmayı başarıyordu. İyi yazılmış bir hikayeyi, ritmini kaybetmeyen bir yönetmenlikle izlemek de ayrı bir keyifti. Sonuç olarak bir Hollywood ürünü olan The Lincoln Lawyer, senenin en iyi 50 filmi arasına girmeyi zor da olas başarıyordu.

49) Arthur Christmas – Sarah Smith

Yılbaşına doğru vizyona giren ve genelde sinema seyircisinin cüzdanına yönelen filmler arasında iyi bir mizah duygusuyla öne çıkan Arthur Christmas, animasyon sektörü açısından oldukça kurak geçen bir senenin sürprizlerinden biriydi. Sarah Smith, Noel Baba’nın hikayesini enterasan bir şekilde modernize edip ilgi çekici hale getirmeyi başarmıştı. Arthur Christmas, senenin ilgiyi hak eden filmlerindendi.

48) 50/50 – Jonathan Levine

Komedi ile drama janrlarını Amerikan Indie’si stiliyle birleştiren ve ortaya trajikomik bir kanser filmi çıkaran Jonathan Levine, seyircinin duygularına hitap etmeyi başardı. 50/50’nin özellikle Amerikan gençliği tarafından, muhtemelen kadrosundaki popüler isimlerin de katkısıyla, senenin en iyi filmlerinden biri olduğu iddia edildi. Seth Rogen’ın yavaş yavaş can sıkmaya başlayan alter-ego’su da bir filmde daha, umarıszca boy gösteriyordu.

47) The Help – Tate Taylor

Özellikle oyuncu performanslarıyla öne çıkan ve ırkçılık konusuna popülist bir şekilde eğilmesiyle seyircinin sevgilisi olan The Help, senenin orta şekerli işlerinden biriydi. Kalabalık oyuncu kadrosunu başarılı bir şekilde yöneten Tate Taylor, asıl sorunu öyküsünü ilginçleştirmekte yaşıyordu. Jessica Chastain ise, bu filmde de, senenin en dikkat çekici kadın oyuncusu olduğunu bir kez daha gösteriyordu.

46) The Inbetweeners Movie – Ben Palmer

Çok sevilen İngiliz dizisinden sinemaya uyarlanan bu İngiliz komedisi, bir nevi American Pie – Hangover karması olsa da, onlardan daha yaratıcı dokunuşlarla bayatlamış bir mizahtan bir nebze olsun uzaklaşmayı başarıyordu. Film yer yer ucuzlaşsa da bazı anlarında güldürmeyi gerçekten başarıyordu. Ben Palmer, sinema estetiğini yakalamakta zorlansa da, Amerikan tipi tatil öykülerini tersyüz etme hedefine ulaşıyordu.

45) Fright Night – Craig Gillespie

1985 tarihli kült filmin tüm özellikleri, yeni nesil Fright Night’a taşınırken, günümüz jenerasyonu da bu b tipi film’vari eserin tüm eğlencesini sömürme şansı yakalıyordu. Colin Farell, kendine has bir vampir tiplemesi yaratırken hem ürkütücü hem de komik olmayı başarıyordu. Craig Gillespie’nin komedi-korku dengesini tutturmadaki başarısı ise görülmeye değerdi.

44) Win Win – Thomas McCarthy

Paul Giamatti’nin başrolde alıştığımız şovlarından birini yaptığı bu küçük, mütevazi ve bağımsız film senenin fazla sesini duyuramayan ancak görülmeye değer filmlerinden biriydi. Anlattığı hem dramatik hem de komik hikayesiyle seyircisini sürüklemeyi ve duygusal anlamda etkilemeyi başarıyordu. Thomas McCarthy ise The Visitor ve The Station Agent’dan sonra benzer türde eserler sunmaya devam ediyordu.

43) Bridesmaids – Paul Feig

Senenin en zıpır Hollywood komedilerinden biri olan Bridesmaids, Saturday Night Live çıkışlı Kristen Wiig’in ne kadar zeki bir kadın olduğunu ispatlıyordu tek başına. Kristen Wiig yazdığı ve başrolünü oynadığı filmi, yer yer aşırıya kaçsa da, güldüren bir mizahla donatmıştı. Evlilik kurumuna dair ilginç mesajları da olan film, son dönem bol bol seyrettiğimiz bel altı vuran komedilerin en iyilerinden biriydi.

42) Horrible Bosses – Seth Gordon

Nefret ettiği patronlarını öldürmek isteyen üç arkadaşın hikayesinden son derece nostaljik bir kara film çıkmıştı. Kevin Spacey, Jennifer Aniston, Jamie Foxx ve Colin Farell gibi isimlerin de oynadıkları ve döktürdükleri film, senenin en iyi Amerikan komedilerinden biriydi. Tipik Hollywood ışıltısından kurtulamamış olsa da, film aynı zamanda kayda değer bir kara filmdi.

41) Tyrannosaur – Paddy Considine

Aktör olarak tanıdığımız Paddy Considine’nin ilk uzun metraj denemesi şaşırtıcı derecede olgun bir sinema anlatısıyla sunulmuş ve gösterildiği festivallerde beğeni toplamayı başarmıştı. Peter Mullan ve Olivia Colman’ın karşılıklı döktürdükleri oyunculukları ise filmler ilgili akılda kalan en önemli detaylardı. Sonuçta ortada derinlikli bir drama vardı.

40) Pina – Wim Wenders

Wim Wenders’ın ünlü koreograf Pina Bausch’a saygı duruşu senenin en ilgi çekici sinemasal deneyimlerinden biri haline geldi. Bir noktadan sonra bir şiire dönüşen film, stilize bir sinema eseri izlemek isteyenler için de biçilmiş kaftandı. Zaten sadece Wenders’ın sinemadaki ilginç yönelimlerini görmek açısından bile ayrı bir önem taşıyordu.

39) Arirang – Kim ki Duk

Kim ki Duk’un deneysel belgeseli, yönetmenin bir anda ortadan kaybolmasına bir açıklık getiriyor ve ilginç bir sinema deneyimi sunuyordu. Filmi sıkıcı ve yorucu olarak nitelemek de, filmden haz almak kadar olasıydı. Varoluş problemine de inceden değinen film, özellikle Kim ki Duk hayranlarını yakından ilgilendiren, yönetmeni tanımak isteyenleri etkileyebilecek türden bir eserdi.

38) Gelecek Uzun Sürer – Özcan Alper

Sonbahar ile henüz ilk filmiyle olgun bir sinema sunan Özcan Alper’in derin mevzulara eğilen ikinci filmi, Sonbahar kadar etkileyici olmasa da fazlasıyla önemli bir filmdi. Alper, politik görüşlerini hafiften didaktizme kaçarak olsa da, cesurca sunup tavrını barıştan yana koyuyordu. Bazı anlarda temposu düşen film, genel bağlamda Alper’in sinemasının her zaman ilgi çekeceğine işaret ediyordu.

37) Super 8 – J.J Abrahms

J.J. Abrahms, kendi egosunu bir kenara bırakıp nostaljik bir Steven Spielberg filmi çekmişti Super 8 ile. Özellikle 80’ler çocuklarının özlediği tarzda bir uzaylı filmi olan Super 8, yaratıcı ve orijinal olmamakla suçlansa da, senenin eli yüzü ve duygusu en düzgün filmlerden biriydi. J.J Abrahms’ın yönetmenlik kariyeri için önemli bir atılım olmasa da fazlasıyla samimi bir filmdi aynı zamanda.

36) Contagion – Steven Soderbergh

Mevzu olarak benzerlerini çok izlediğimiz bu salgın filmini farklı kılan elbette ki Soderberg’in meseleye karşı buz gibi yaklaşımıydı. Bir belgesel gerçekçiliğinde çekilen, yıldızlarının markalıklarını umursamayan  Contagion, izleyeni germeyi ve karakterleriyle empati kurdurmayı kesinlikle başarıyordu. Birbirinden başarılı oyunculuk performanslarıyla da iyice zenginleşiyordu.

35) Attack the Block – Joe Cornish

Joe Cornish, meselesini hiç ciddiye almayan yaklaşımıyla senenin en eğlenceli filmlerinden birini kotarırken İngiliz mizahını neden sevdiğimizi bir kez daha hatırlatıyordu bizlere. Karşımızda konusuyla eski tarz, diyaloglarıyla modern bir uzaylı istilası filmi vardı. Filmin her saniyesinde ise ayrı bir eğlence gizliydi. Attack the Block, unutulmaz olmasa da senenin kayıtsız kalınamayacak filmlerinden biriydi.

34) Atmen – Karl Markovics

Son dönem Avrupa sinemasının da etkisiyle minimal eğilimleri gitgide fazlalaşan Avusturya sinemasından çıkmış en iyi filmlerden biri olan Atmen, hayat ve ölümü farklı bir açıdan sorgulatmayı başarıyordu. Film, derinlikli karakterleri, inandırıcı diyalogları ve sürükleyiciliği muhafaza eden olay örgüsüyle Avrupa sinemasının üst düzey ürünlerinden biriydi.

33) Crazy, Stupid, Love – Glenn Ficarra, John Requa

Tartışmasız senenin en iyi “kendini iyi hisset” filmlerinden biri olan Crazy, Stupid, Love bu samimiyetini müthiş oyuncu kadrosuna olduğu kadar yazılan harika senaryosuna da borçluydu. Ucuz bir mizahtan her saniyesinde kaçan ve farklı detaylarla gülümsetebilen film, senenin en keyifli iki saatlerinden birini vadediyordu.

32) Margin Call – J.C. Chandor

Tek bir gecede geçen bu ekonomik gerilim, yalnızca müthiş oyuncu kadrosuyla yeterince merak uyandırırken senenin en beğenilen filmlerinden de biri oldu. J.C. Chandor’un henüz ilk uzun metraj denemesinde böyle bir kadroyu bu kadar adaletli bir biçimde yönetmesi takdire şayandı. Film yalnızca ekonomi ile ilgilenen sinema seyircisini değil, gerilim-sever kitleyi de fazlasıyla etkiledi.

31) Rise of the Planet of the Apes – Rupert Wyatt

Rupert Wyatt’ın proje aşamasında fazla umut vermeyen prequel’i, ana seriyle organik bağını koparmadan başka bir “şey” olmayı deniyor ve ziyadesiyle başarılı oluyordu. Caesar’ın izleyeni derinden etkileyen isyanı bu senenin en sürükleyici maceralarından biri haline geliyordu. Wyatt’ın aksiyon konusunda oldukça yetkin yönetmenliği ise, bundan sonrası için fazlasıyla umut vadediyordu.

30) X-Men: First Class – Matthew Vaughn

Bugüne kadar çektiği filmlerle hep bir eşiği aşmayı başaran, genç ve yetenekli yönetmen Matthew Vaughn, dürüst olmak gerekirse Bryan Singer’ın serisinden çok daha ileride bir film çekmiş ve X-Men çizgi-romanını sinemada hak ettiği mertebeye ulaştırmıştı. Temposu, heyecanı, aksiyonu hiçbir anında eksik olmayan film senenin en iyilerindendi.

29) Mission Imposibble: Ghost Protocol – Brad Bird

Bir zamanların sevilen TV dizisinin dördüncü sinema macerası, serinin çekilmiş en iyi filmiydi. Pixar’lı yönetmen Brad Bird’ün tempo, Simon Pegg’in ise mizah kattığı film zaman mefhumunu yitirmenize neden olacak kadar sürükleyiciydi. Brad Bird, filmini bazı anlarda bir ajan filmi parodisine çevirerek eğlence kat sayısını arttırıyordu ve bu seyirciyi çok ama çok eğlendiriyordu.

28) Warrior – Gavin O’Connor

Yönetmenlik ve kurgudaki başarısıyla sıradan bir dövüş filmi olmanın çok ötesine geçen Warrior, en az geçen sene izlediğimiz The Fighter kadar incelikli bir sinema tecbübesi. Gavin O’Connor’ın dramatik yapıyı her daim güçlü tutan yaklaşımı, Rocky’vari bir seyirci – karakter duygusal bağını beraberinde getirerek yılın en etkileyici işlerinden birini ortaya çıkarıyor.

27) Source Code – Duncan Jones

The Moon ile yaptığı çıkışı Source Code ile sürdüren Duncan Jones, yaratıcılık sancıları çeken Hollywood sinemasının umut ışıklarından biri oldu kısa zamanda. Source Code, 2011 senesinin en tempolu ve en sürükleyici işlerinden biri oldu. Tekrarlar üzerine kurulu filmin hiçbir anında sıkıcılaşmaması, filmin başarısını özetler nitelikte.

26) Another Earth – Mike Cahill

Senenin en iyi ‘ilk’ filmlerinden biri olan Another Earth, bilimkurgu janrını sağlam ve oldukça dramatik bir öykü ile birleştirerek orijinal bir tat yakalamayı başarıyordu. Son derece derinlikli karakterlerle çarpıcı bir dünya yaratan Mike Cahill, ilk yönetmenlik tecrübesinde büyük bir heyecan uyandırıyordu. Brit Marling ise hem senaryodaki katkısıyla hem de başarılı oyunculuğuyla yeni bir yıldızın doğumuna işaret ediyordu.

Devamı » 1 2