16. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Günlükleri – 4

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
16 Mayıs 2013

Marussia (Marussia)
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde yarışma adaylarından olan “Marussia”, 6 yaşındaki kızı ile Paris sokaklarında yaşamaya çalışan genç bir Rus kadının hayatından bir kesit sunuyor. Gidecek yeri olmadığı için küçük kızıyla bir gece orada, bir gece burada kalan kadın, ne olursa olsun Rusya’ya dönmeyip Paris’te kalmaya kararlıdır ancak küçük bir çocukla sokaklarda yaşamak gün geçtikçe zorlaşır. Filmin, gerçek bir anne-kızın hayat öyküsünden alınan hikayesi, akıcı bir dille peliküle aktarılmış. Yönetmen Eva Pervolovici, filmdeki Lucia ve Marrussia karakterlerine ilham veren anne-kızla bir atölye çalışmasında tanıştıktan sonra bu ilginç yaşam öyküsünü film yapmaya karar vermiş.

marussia

House With A Turret (Kuleli Ev)
Daha önce İstanbul Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşan “House With A Turret” de Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde Ankara’da görücüye çıkan filmlerden. Aynı zamanda yarışmanın da iddialı adaylarından biri olan film, İkinci Dünya Savaşı yıllarının kasvetli atmosferinde, sefalet içindeki Sovyetler Birliği topraklarında geçiyor. Yönetmen Eva Neyman, hasta annesiyle beraber büyük babasının yanına yolculuk eden 8 yaşında bir çocuğun, annesi ölünce yola yalnız devam etmek zorunda kaldığı zorlu bir yolculuğun hikâyesi anlatıyor. Usta işi siyah beyaz çekimleri ve lirik anlatımıyla nefes kesen filmi, savaş yorgunu, karlar altında bir ülkeyi kusursuz şekilde yansıtan sanat yönetimi tamamlıyor.

kuleli ev

Bloom (Tomurcuk)

Festivaller her zaman, farklı ülkelerin az bilinen sinemalarını tanımak için bulunmaz fırsat olmuştur. İşte “Bloom” da Uçan Süpürge sayesinde tanışma fırsatı bulduğumuz filmlerden biri. Nana Ekvtimishvili ve Simon Groß’un beraber yönettiği Gürcü filmi, Sovyetler dönemi sonrasında Gürcistan’da geçiyor. İç savaşın Abhazya’da gerilimi iyice arttırdığı böyle bir dönemde, 14 yaşındaki Natia ve Eka artık çocuk olmayı bırakıp yetişkinliğe geçmek zorundadır. Sadece sokakta değil evde de huzuru olmayan iki genç kızın yakın dostluğunu konu alan film, Gürcistan’da Sovyetler döneminin ardından yaşanan toplumsal travmaya dikkat çekmeye çalışıyor. Genç oyuncuların performansı göz doldursa da festivalin “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde yarışan “Bloom”un pek şansı olduğunu söylenemez.

bloom

 

Three Worlds (Üç Ayrı Dünya)
Al, hayatının en iyi dönemindedir. Hem sevdiği kadınla evlenmek, hem de patronuna damat olup  tüm ekonomik sorunlarından kurtulmak üzeredir. Ancak bekarlığa veda partisinden dönerken arabayla bir adama çarpınca, hayatı boyunca başarmak için çabaladığı her şeyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Arkadaşlarının da etkisiyle çarptığı adamı öylece bırakıp kaçan Al, sonraki günlerde vicdan azabından kıvransa da sahip olduklarından vazgeçemez. Fakat kazayı gören bir tanık ortaya çıkınca her şeyin rengi değişir. Kadın yönetmen Catherine Corsini’nin çektiği Fransız yapımı film, yer yer bir şeytan üçgenine dönüşen üç kişilik bir gerilim. Festivalin “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde 12 yarışmacı adayından biri olan “Three Worlds” geçen sene de Cannes Film Festivali’nde yarışmıştı.

three

From Iran: Akbari Sisters (İran’dan Akbari Kardeşler)
İran’da sistemin tüm sanatçılara ve özellikle yönetmenlere uyguladığı baskı ve sansürden ötürü ülkelerini terk edip mesleğine İngiltere’de devam etmek zorunda kalan kadın sinemacılar Mania Akbari ve Roya Akbari de filmleriyle beraber Uçan Süpürge Kadın Filmleri festivalinde. “Benim Ülkemde Erkeklerin Memeleri Var”, “Mania’nın Dansı” ve “Tahran’dan Londra’ya” filmleri Alman Kültür Merkezi’nde gösterilen kız kardeşler, gösterim sonrasında seyircilerle bir söyleşi de yaparak İran’da yaşanmakta olan baskı rejimini ve bunun sanatçının üretkenliği üzerindeki etkisini anlattı. Kardeşler, İran’da bir şeyler gerçekten değişmediği sürece ülkelerine dönmemeye kararlı olduklarını vurguladı. Belgesel programında gösterilen tüm filmler gibi Akbari kardeşler de Ankaralı izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

akbhari

guzintekes@gmail.com