Your Highness (2011): Bayat Bir Komedi

Kaan Karsan
Kaan Karsan
26 Ağustos 2011

Gün geçmiyor ki Hollywood okyanus ötesine klasik film normlarının dinamiklerini bozarak ritm bulan “komik mi?” komik filmler yollamasın ve gün geçmiyor ki Amerikalı yapımcılar “f”li kelimeden, otçu kafasından ve bayat absürdlükten medet ummasınlar. “Komik gibi olsun ama aslında komik olmasın” filmleri kuşağından bu kez karşımıza çıkan film “Your Highness”.

Bu yeni düzeysiz amerikan parodisi(bu kelimeye bazı kesimler filmin “dramatik” yapısı nedeniyle karşı bile çıkabilir), önceki filmleriyle nispeten umut veren ve güldüren bir iş olan “Pineapple Express”in altına imza atan bir ekibin elinden geliyor. Danny Bride’ın yazdığı, David Gordon Green’in yönettiği film vakt-i zamanında Terry Gilliam ve Terry Jones’un hakkını vererek yaptıkları bir işe soyunuyor:  Dönem filmleri ile dalga geçmek. Fakat elbette ki değişen ve gelişen(!) Hollywood film endüstrisinde gereksiz tekrarlara düşmemek için önceki örneklere nazaran çok daha “saçma” ve zekadan yoksun bir parodi çekmek gerekiyor.

İlk anından itibaren bel altı vurmaya çalışan, yeri geldiğinde vahşetle tiksindirerek zaten ucuz olan “b-movie”lerin hem ucuz hem de başarısız bir taklidi haline dönüşen filmde “sinema kırıntıları” aramak anlamsız bir uğraş olacaktır. Zira bir sinema filminin fabrika çıkışıyla gelmesi gereken  sıradan bir film estetiği bile filmde mevcut değil.

Danny McBride ve Ben Best’in beraber yazdıkları film senaryosu ise her yönüyle fazlasıyla amatör duruyor. Oldukça pişmemiş karakterler; hiç olgunlaşmamış diyaloglar bir parodi için bile fazla toy. Deli saçması olay örgüsü her ne kadar filmin seçtiği tür nedeniyle çok eleştirilebilir olmasa bile, can sıkıcı. Film yer yer yüzünüze birkaç saniyelik bir tebessüm yerleştirse dahi, unutulur şakalarıyla ve komiklikleriyle akılda kalıcı olmayı hiçbir anında başaramıyor. Filmin sonunda ise izleyen, beklenen soruyla karşı karşıya kalıyor: “Ben ne izledim?”

“Pineapple Express”de hem komik hem de işin sinema yönünü ihmal etmeyen bir film çeken ve sinema seyircisini eğlendirebileceğini kanıtlayan bir ekipten böyle amatörce çekilmiş bir işin çıkması kesinlikle şaşırtıcı. Zira iki film arasında özellikle sinema estetiği üzerinden oluşan bu uçsuz bucaksız uçurum, iki film arasındaki akrabalığı durmaksızın sorgulatıyor. Öyle ki “Your Highness” sinemadan “anlık eğlence” kadar “sinema” bekleyen bir izleyeni tatmin edemeyecek bir seyirlik. Filmin şu haliyle hedef alabileceği kitle ise 100 dakikalık süre boyunca salt absürd eğlenceyi kabullenebilecek ve filmin özensizliğini sorgulamayacak bir kitle.

David Gordon Green ve Danny McBride çektikleri filmde oldukça önemli Hollywood ikonlarını arkalarına alarak filmin marka değerini attırmaya çalıştıklarından Natalie Portman, James Franco ve Zooey Deschanel gibi isimleri filmin kadrosunda görmek mümkün. Lakin genelde belli bir eşiği aşabilen projelerle izlemeye alıştığımız bu oyuncuların, izledikleri kariyer yolundan bu kadar uzakta bir iş seçmeleri biraz düşündürücü.

“Your Highness” birkaç anında güldüren ama hiçbir anında düşündürmeyen özensiz bir iş. Filmin tamamına sinmiş bir bayatlık sinema perdesinin her santimetrekaresine hakim oluyor. Bu da karşımıza bir sinema filminden çok fazla beklentisi olmayan izleyicileri tatmin edebilecek; “kötü” bir film çıkarıyor.

 

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5