Yönetmenlerle Buluşma 1: Reha Erdem

Salihcan Sezer
Salihcan Sezer
18 Ocak 2013

rehaerdem1İstanbul Modern Sanat Müzesi, geleneksel olacağı başlıktan da anlaşılacağı üzere; ‘yönetmenlerle buluşma’ kuşağında 24-31 Ocak tarihleri arasında Reha Erdem’i ilk konuğu/ev sahibi olarak takdim ediyor! Sanatçının takdime ihtiyacı yok elbet, hatta takdire de. Çokça sevilen, saygı duyulan bir yerli yönetmen olarak Erdem, çektiği filmlerle bolca ödüle layık görülmüş ve sanatına karşı olumlu/güzel hisler besleyen nicelikçe belki az ama nitelikçe çok olan ciddi bir izleyici kitlesi de kazanmış durumda. Bu açıdan onun seyirci profiliyle ilgili, Cenk Taner’in Kesmeşeker dinleyicilerini tanımladığı gibi ‘kaç?’ değil de, ‘kim?’ sorusunu sormak gerekiyor belki de. Popülerlik iddiasında ya da amacında olmayıp, derdi anlatmak/derdini anlatmak savaşında, 80’lerin sonundan itibaren filmler çekmeye, reklam yönetmenliği yapmaya başlayan, filmlerinin senaryolarını da kendi yazan, kısacası idealleri olan bir adam Erdem. Dolayısıyla da onu anlayabilmek için gişe hasılatından, (bir anlamda)ödül sayısından, duyumlardan/söylenenlerden bağımsız içsel bir değerlendirmeye tabi tutmak uygun olacaktır.

Genel bir bakışla, algılanma biçimine dair söylenebilecek bu sözlerden sonra; belki sonda, belki de hiç söylememem gereken bir şeyi lafı hiç dolandırıp saklamadan yahut riyaya kaymadan, (en azından) kendime karşı dürüst olmak adına söylemeliyim ki; filmlerinin büyük bir kısmını izlemiş olmama rağmen Reha Erdem sinemasına pek de ısınabilmiş değilim. Şu an için sevdiğim yerli yönetmenler içerisinde yer almıyor Erdem. Şu an için dememin tek sebebi de; İstanbul Modern’in düzenleyeceği ‘yönetmenlerle buluşma’ kuşağında, daha doğru/duru bir değerlendirme için ‘ilişkimize bir şans daha verecek’ olmam. Konu Reha Erdem ve ben olmasa da, bu etkinlik sayesinde; sinemasını (çok) sevenler, benim gibi mesafeli bakanlar, hatta filmleriyle henüz tanışmayanlar da Erdem’in eserlerini toplu bir gösterimle izleme şansına erişecekler.

Etkinlikte yalnızca film gösterimleri olmayacak. 24 Ocak saat 19.00’da, Yeşim Tabak, yönetmenle ücretsiz katılımlı bir söyleşi yapacak. Ayrıca SİYAD üyeleri Nil Kural, Olkan Özyurt, Uygar Şirin, Sevin Okyay, Murat Emir Eren, Janet Barış, Elif Tunca, Esin Küçüktepepınar ve Ceyda Aşar’ın özel sunumlarıyla film gösterimleri öncesinde arz-ı endam edeceklerini ve Reha Erdem’in filmlerinde rol alan oyunculardan Köksal Engür, Şenay Gürler, Ali Düşenkalkar, Elit İşcan, Handan Karaadam, Sermet Yeşil ve Türkü Turan’ın programa dahil olacaklarını ‘önemle duyuralım’.

Ekşi Sinema’da Reha Erdem’le yapılmış bir röportaj için:

http://eksisinema.com/roportaj-reha-erdem/

Etkinlik programı için:

http://www.istanbulmodern.org/dosya/1076/reha-erdem-program_1076_6098902.pdf

rehaerdem3

Bu sene gösterime girmesi planlanan filmlerinden Jin’in gösterimi İf İstanbul’a nasip olurken, Şarkı Söyleyen Kadınlar’ı seyretmek için biraz daha beklemek gerekecek. Reha Erdem’in uzunlarıyla kısalarıyla, etkinlikte yer alacak filmleri:

A Ay, 1989
Türkiye, 35mm, Siyah-beyaz, 100’
Türkçe
Oyuncular: Yeşim Tozan, Gülsen Tuncer, Nurinisa Yıldırım, Münir Özkul

Kaç Para Kaç1999
Türkiye, 35mm, Renkli, 100’
Oyuncular: Taner Birsel, Zuhal Gencer Erkaya, Engin Alkan, Sermet Yeşil, Bülent Emin Yarar

Korkuyorum Anne, 2004
Türkiye, 35mm, Renkli, 128’
Oyuncular: Ali Düşenkalkar, Işıl Yücesoy, Köksal Engür, Şenay Gürler, Arzu Bazman

Beş Vakit, 2006
Türkiye, 35mm, Renkli, 110’
Oyuncular: Özkan Özen, Ali Bey Kayalı, Elit İşcan, Bülent Emin Yarar, Taner Birsel, Selma Ergeç

Hayat Var, 2008
Türkiye, 35mm, Renkli, 121’
Oyuncular: Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu, Levend Yılmaz, Banu Fotocan, Handan Karaadam

Kosmos, 2010
Türkiye, 35mm, Renkli, 121’
Oyuncular: Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz

Kısalar:

Deniz Türküsü, 2001
Türkiye, DVD, 4’
Oyuncu/Ses: Cüneyt Türel

Ekim’de Hiçbir Kere, 2006
Türkiye, DVD, 26’

Lost in the Post, 2012
Türkiye, DVD, 4’31”

Bana Yalan Söyleme, 2012
Türkiye, DVD, 1’23”

 

Salihcan Sezer

salihcanzer@gmail.com