Yazarlar Adaylarını Açıkladı

Seçil Toprak
Seçil Toprak
05 Ocak 2013

WGA kısa adıyla tanıdığımız Amerika senaristler birliği dün adaylarını açıkladı. Özgün (orijinal), adaptasyon (uyarlama) ve belgesel dallarında kendi adaylarını açıklayan yazarlar birliğinin listesi şöyle:

ORİJİNAL SENARYO
Flight’la John Gatins
Looper’la Rian Johnson
The Master’la Paul Thomas Anderson
Moonrise Kingdom’la Wes Anderson ve Roman Coppola
Zero Dark Thirty’yle Mark Boal

Burada hiçbir süpriz yok diyebiliriz. Belki tek itirazımız Flight’a olacaktır ancak onu da arada es geçebiliriz. Ben Oscar yolunda Flight’a Amour veya Django Unchained’in çelme takacağına inanıyorum ve bunu savunmaya devam edeceğim önümüzdeki perşembeye kadar. Diğer dört adayın yeri garanti gibi. Hatta Zero Dark Thirty’nin en iyi film adaylığı da kesin. Dolayısıyla yazarların desteğiyle Moonrise Kingdom’ın da buradan en iyi film adaylığına yürüyeceğini tahmin ediyorum. Gizli ata oynamak gibi Moonrise Kingdom’ı destekleyenler sanırım karşılığını alabilecekler. Ne kadar istesem de inişli çıkışlı desteklerle The Master’ın en iyi film adaylığına ulaşmasının sıkıntılı olduğu olduğunu görmek için âlim olmaya gerek yok. Looper izlemeden önce ciddi ciddi tahminlerime yerleştirdiğim isimlerdendi ancak destek görse de aday olmasını istemediğimi belirtmem gerekiyor. Tabiî kendi listelerime de Looper’ı koyabilmem sürecin mantığından dolayıdır yoksa istek söz konusu değil. Onu da belirtmeden geçemedim.

UYARLAMA SENARYO
Argo’yla Chris Terrio
Life of Pi’yle David Magee
Lincoln’la Tony Kushner
The Perks of Being a Wallflower’la Stephen Chbosky
Silver Linings Playbook’la David O. Russell

Buradaki süpriz destek The Perks of Being a Wallflower’a geldi. Ben hâla Oscar yolunda Beasts of The Southern Wild’ın yolunun açık olduğunu düşünüyorum. Çünkü filmin özel durumundan dolayı SAG’dan sonra WGA’ya da aday olamaması süpriz bir filmin elbette ki yolunu açacaktı ki o da The Perks… oldu. Yoksa geriye kalan diğer filmlerin hepsinin yeri garanti. Belki Life of Pi biraz sallantıda ama aldığı onca ödülle gelen Lincoln, Silver Linings gibi filmlerin yeri tartışmasız garanti.

Belgesel kategorisindeki adaylar da şöyle sıralandı:
The Invisible War’la Kirby Dick
Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God’la| Alex Gibney
Searching for Sugar Man’la Malik Bendejelloul
We Are Legion: The Story of the Hacktivists’le Brian Knappenberger
West of Memphis’le Amy Berg ve Billy McMillin

Seçil Toprak

https://twitter.com/sec_t