Where Do We Go Now? (2011): Peki, Şimdi Nereye?

Güzin Tekeş
Güzin Tekeş
06 Aralık 2012

Nadine Labaki ile 2008 yılında Karamel’i çektiğinde tanışmıştık. Karamel, Beyrut’ta küçük bir güzellik salonunda geçen bir “sıradan kadınlar” hikâyesiydi. Aynı zamanda filmde oyuncu olarak da yer alan Labaki’nin ilk filmi renkli ve samimi tarzıyla büyük ilgi çekmiş hatta Cannes’da bile boy göstermişti.

Labaki’nin yine kendi yazıp yönettiği son filmi “Peki, Şimdi Nereye? (Et maintenant on va où?)” ise çok daha politik ve iddialı bir konuyla karşımıza çıkıyor. Bu kez Müslüman ve Hıristiyanların bir arada yaşadığı ama her an yeni bir din çatışması çıkmasının mümkün olduğu diken üstünde bir coğrafyadayız. Nadin Labaki yine ilk filmindeki gibi müthiş bir görsellikle açıyor filmi. Tozunu ciğerlerinizde hissettiğiniz bir köyün siyahlara bürünmüş, kol kola girmiş kadınlarının, yas görüntüleriyle başlayan film, hemen ardından bizi, her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğu bir hikâyenin ortasına fırlatıveriyor.

WhereDoWeGoNow

Savaş başlı başına korkunç bir olgu iken, iç savaş kalleşlik dozu daha da yüksek bir savaş türüdür. Çünkü bir gün önce yüz yüze bakan insanların bir gün sonra birbirinin gırtlağını kestiği akıl almaz bir çıldırmışlık halidir iç savaş. İşte “Peki Şimdi Nereye?” ülkeye hâkim olan bu iç savaş havasının köylerine sıçramasını engellemeye çalışan kadınların, köyün papazı ve imamını da kendilerine ortak ederek, savaşa dünden hevesli erkeklere karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Labaki aslında, hiçliğin ortasında küçücük bir köyden yola çıkarak bir umut hikâyesi anlatmaya çalışıyor. Ancak diğer yandan film erkeklere biraz acımasız davranıyor. Dünya tarihinde savaşları çıkaran hep erkekler ve savaşların sonuçları karşısında yas tutan hep kadınlar olmuş olsa da tüm erkekleri aynı kefeye koymak biraz haksızlık oluyor. Tıpkı tüm kadınları barışsever, iyilik perileri kabul etmenin fazla iyimser olduğu gibi…

Mizah yüklü pek çok sahneye rağmen hem esas konusu olan iç savaş, hem de genç bir insanın talihsiz ölümünün yarattığı acı filme mizahın yanı sıra dram da yüklüyor. İşte filmin Karamel’den ayrıldığı nokta da tam burası. Biraz önce gülmekten gözlerinizden yaşlar getiren film bir anda acıdan soluğunuzu kesiyor. Fakat filmin bu bir ağlatıp bir güldüren tarzı karasızlığından değil, aksine oldukça bilinçli bir tercih. Tıpkı hayatın kendisi gibi filmde de acıyla neşe, öfkeyle umut iç içe geçmiş durumda. Filmin finali ise tam da adına yakışır şekilde: Peki, şimdi nereye?

 

Türkçe Adı: Peki Şimdi Nereye?

Yönetmen: Nadine Labaki

Senaryo: Rodney Al Haddid, Thomas Bidegain, Jihad Hojeily, Nadine Labaki, Sam Mounier

Yapım: Fransa, Lübnan, Mısır, İtalya, 2011

Oyuncular: Nadine Labaki, Claude Msawbaa, Leyla Fouad

Süre: 110′

 

guzintekes@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5