Üç Maymun (2008): Çarpıcı Bir Sanat Eseri

Üç Maymun tümcesi, Türk insanının gerçeklik karşısında gösterdiği tavır olarak tanımlanabilir. Nuri Bilge Ceylan’ın beşinci uzun metrajlı filmi Üç Maymun’ da bunu bir aile özelinde (araya bir de patron karakteri ekleyerek) işliyor. Üç Maymun yönetmenin en fazla diyalog içeren filmi ve bir gişe filmi izleyicisi tarafından da en kolay izlenebilecek filmi. Tabi ki her Nuri Bilge Ceylan filminde olduğu gibi karakterin ruh halini yansıtmak için çekilen diyalogsuz ve durağan sahneler de mevcut.

 

Nuri Bilge Ceylan hikayesini yine en sevdiği yazar olan Anton Çehov un izinden giderek birbirlerini anlamayan karakterlerin yasadığı trajedi üzerine kurmus. Patron karakterinin seçim öncesi beklenmeyen bir kaza yapmasıyla şöförüne(Yavuz Bingol) yaptığı teklif, şöförünü bir çıkışsızlık içerisine sokuyor ve bundan sonra ailede çözülmeler başlıyor. Üç Maymunun senaryosu yönetmenin yakın arkadası Zeki Demirkubuzun senaryolarına daha yakın duruyor. Filmin senaryosunu incelerken onu bir toplumsal temele oturtmak gerekiyor, çünkü filmde eşitsizlik, toplumsal güç ve onun karşısında ezilme gibi kavramlar olay örgüsünün oluşmasında önemli bir etken oluşturuyor.

Yönetmen yazdığı senaryoyu filme dönüştürmede çok başarılı her zamanki gibi, senaryoyu filme dönüştürmedeki formülü tıkır tıkır işliyor. NBC’ nin bundan önceki  4 filminin aksine üç maymun da hikayeyi anlamamız için görmemiz gereken şeyleri görüyoruz. Bundan önceki filmlerinde hikayede atmosferin ve zamanın içine girebilmemiz için hikayenin anlatılmasına katkı sağlamayan detaylar da filmde gösterilirdi ama bu filmde tabiri caizse bir silah görürsek o silah patlamak zorunda. Tabi ki yine de eksiltili anlatım biçimini kullanmış NBC fakat bu film durumun yanında olayın da önem taşıdığı bir hikayeden oluşuyor. Bu özelliğiyle film yönetmenin filmografisinde farklı bir yer işgal ediyor.

 

Üç Maymun Ceylan’ın İklimlerden sonra dijital teknolojiyi kullanarak çektiği ikinci film ve film adeta bir görsel şöleni andırarak yönetmenin dijital teknolojiye ne kadar hakim olduğunu kanıtlıyor. Nuri Bilge Ceylan için film yapımının en uzun süren kısmı olan post produksiyon kısmında(yaklaşık altı ay) filmdeki her kareyle teker teker oynanmış. Gerek renklerle gerekse de ışık-gölge kontrastındaki oynamalarla film her Nuri Bilge Ceylan filmi gibi görsel olarak çok kuvvetli hale geliyor. Ses kullanımı açısından da son derece özgün bir film Üç Maymun. Öne çıkarılan nefes almalar, iç çekişler, hıçkırıklar ve kullanılan doğa sesleri filmin atmosferini güçlendiriyor ve duygunun aktarılmasında önemli rol oynuyor.

 

Aynı zamanda filmdeki kesintisiz uzun çekimler filmde seyirciyi içine çeken en önemli unsurlar oluyor. Çok başarılı oyunculuklarla gerçekleştirilen bu çekimlerle izleyici filmin içine girip kendini karakterlerle özdeşleştirebiliyor. Üç Maymun da izleyiciyi gerçekliğin trajedisine sanki aracisiz olarak tanık ettiriyor ve hayatın kendisi ekrana yansıyınca çok daha çarpıcı ve etkili bir sanat eseri ortaya çıkıyor.

 

Bu yazı doganaybc tarafından kaleme alınmıştır.

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5