Thesis on a Homicide (2013): Cinayeti Görmüştük, Filmi de…

Gulcin Kaya
Gulcin Kaya
30 Ağustos 2013

Luis Puenzo’nun 1985 yapımı La historia oficial’ı, cunta travma ve sancılarının soluğunu halen daha ensesinde hisseden bir coğrafyanın, sinemada ölümsüzlüğe kavuşturduğu bir yakarış olarak nitelendirilebilir. Şaşılmaması gereken bir şekilde başarısı Arjantin sınırlarını aşan film, Akademi Ödülleri’nde bir Oscar’a layık görülür ve ülkenin Oscar kazanan ilk filmi olarak halkını hüzünle karışık bir gururla tanıştırır. Arjantin sineması 1985 yılında yaşadığı bu başarının ardından, politik anlamda benzer kaderi paylaşan çoğu ülke gibi, karışık bir sinema serüvenine sahip. Ancak yetenekli sinemacısı Juan José Campanella, 2009 senesinde El secreto de sus ojos’u  çektiğinde, bu başarıyı tekrarlama ve hatta ötesine geçme şansı bir kez daha doğar. Oscar dahil onlarca ödüle layık görülen ve senenin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilen film, Arjantin sineması için yeni bir milat olarak adlandırılır. Bu büyüleyici suç filminin ardından ülke sinemasının örnekleri El secreto de sus ojos gibi olmaya ya da en azından bir şekilde izlerini taşımaya çalışır oldu. Hernán Goldfrid’in genel anlamda başarılı bir yönetmenliğe imza attığı ve El secreto de sus ojos’un yapımcıları tarafından kotarılan Tesis sobre un homicidio biçim ve içerik anlamında öncülünün çizdiği yoldan gitmeye çalışan bir yapıt.

tesis 3

Suç ve adalet arasındaki hassas ilişkiyi insan doğası özelinde işleyen Tesis sobre un homicidio, hukuk profesörü Roberto Bermudez’in hukuk fakültesi mezunu öğrencilere verdiği kursun ilk dersiyle perdeyi açıyor. Roberto Bermudez, sınıfa ilk hitabetini gerçekleştirirken derse geç giren bir öğrenci, Gonzalo Ruiz Cordera, ile arasında gelişen rekabet dolu diyalog, senaryonun akışını da oluşturacak çatışma ilk kez açığa çıkmış oluyor. Yakın bir arkadaşının oğlu olan Gonzalo, her fırsatta Profesör Bermudez ile hukuk ve ceza sistemi üzerine fikir çatışmaları yaşayıp aykırı fikirlerini büyük bir özgüvenle savunuyor. Bir akşam derste oldukları esnada fakültenin önünde işlenen bir cinayet, kısa süre içerisinde Roberto Bermudez’in kişisel bir takıntısı haline geliyor ve hırsla doldukça Gonzalo’nun baş şüpheli olduğuna daha çok inanıyor. Gonzalo’nun şüpheli durumuna düşmesi hikayenin hemen başında gerçekleşiyor; şüphe sürecinin başlangıcı ve devamı ise bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yeterli argüman sunulmadan geçiştiriliyor. Sebebi her ne olursa olsun bu hal, özünde önemli bir aşamanın özensizce ve biraz hızlıca tüketilmiş görünmesine neden olup hikayenin ve karakterlerinin seyirci üzerindeki ikna edici yanlarına zarar vermiş gibi.

tesis

David Fincher’ın suç başyapıtı Zodiac’da ustalıkla işleyen karakter dönüşüm mantığı, bu filmin başkarakteri üzerinde de ufaktan etkisini hissettiriyor. Davanın içerisine girdikçe alkole yaslanan, özel hayatı dibe vuran ve koşulsuz bir yalnızlıkla başbaşa kalan başkarakterin bir yerden sonra bu vakayı çözmek dışında bir rutinine tanık olmuyoruz. İşin ilginç yanıysa kahramanımızın öncelikli amacının adaleti sağlamak yerine kişisel hırs ve rekabetlerini tatmin etmek güdüsü olabileceğine ikna oluyoruz. Böylesine adalet temsili bir anakarakterin etik ya da yasal sınırları aşması filmin ilgiye değer yanı. Bu yanıyla da El secreto de sus ojos’u hatırlatmakta. Film aynı ince işçiliği senaryosunun genelinde uygulasaymış, eksiksiz bir yapıya kavuşacakmış belli ki. Ancak ipuçlarının birleştirilmesi ve olup bitenin nedenselleştirilmesi noktasında kopukluk ve boşlukların yaşanması senaryoyu zora sokuyor; kimi olay ve durumlar ya gereğinden uzun ele alınıyor ya da hak ettiğinden daha kısa sürüyor. Bu durum da hikayenin sağlıklı bir düzen ve tempoya ulaşmasını engelliyor. Goldfrid’in, olgunluğa erişemeyen senaryosunu, müzik kullanımı ve filmin atmosferindeki gizemli havayla işler hale getirmeye çalışması kayda değer bir diğer çaba olarak görülebilir. Son kertede filme karşı tutumunuzu belirleyecek nokta, senaryonun düğüm ve çözüm aşamalarında yaşananların pek de zeki olmayan hamle ve şaşırtmacalar halinde sunulduğu gerçeği olabilir. Bu anlamda türün filmlerine karşı aşinalık eşiğinize göre şaşırıp keyif alacağınız ya da sıradan bulup sıkılacağınız bir film var karşınızda.

***

Türkçe Adı: Cinayet Tezi

Yönetmen: Hernán Goldfrid

Senaryo: Patricio Vega

Yapım: Arjantin&İspanya, 2013

Oyuncular: Ricardo Darín, Natalia Santiago, Alberto Ammann, Arturo Puig

Süre: 106’

***

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5