The Secret Life of Walter Mitty (2013): Doyurucu, İştah Açıcı…

Kaan Karsan
Kaan Karsan
02 Ocak 2014

Malumunuzdur, Ben Stiller, Hollywood’un en komik çocuklarından biri. 80’lerin sonundan beri piyasanın içerisinde; ayrıca çok uzun bir süredir bir komedyen olarak ciddiye alınmış, hatta baş tacı edilmiş durumda. Bunu hak etmediğini söylersek haksızlık etmiş oluruz. Zira Stiller, birçok akranının aksine daha ‘isabetli’ proje seçimleriyle genelde belli bir standardı tutturuyor ve mizah pazarında ucuza kaçmıyor. Kendini sürekli olarak yenileyerek zamana ayak uyduruyor; en önyargılı seyirci tipini bile yakalayabilecek bir damar yakalayabiliyor.

Yönetmen koltuğundaki dördüncü uzun metrajlı denemesi olan Tropic Thunder ile 2000’li yılların en tesirli komedi filmlerinden biriyle çıkagelen Stiller’ın, görünen o ki, artık yepyeni bir hedefi var. The Secret Life of Walter Mitty de her şeyden önce Stiller’ın bu yeni hedefini müjdeliyor: Büyük prodüksiyonları yönetme kabiliyetini bir önceki filmiyle ispatlayan Stiller, artık sinema sahnesinde başka açılardan da ciddiye alınmak; günün birinde Oscar heykelciğine kavuşabileceği iddiasını yavaş yavaş görünür kılmak istiyor. Bize kalırsa The Secret Life of Walter Mitty’yi izledikten sonra bu fikre ikna olmamak biraz zor görünüyor.

Ben Stiller’ın The Secret Life of Walter Mitty’si bir ‘kendini gerçekleştirme’ hikayesi temelde. Boğuk, sıkıcı ve karanlık bir hayatın içerisinde işten eve-evden işe bir hayat süren Walter Mitty iddialı –ve kabul edelim ki yetenekli- bir hayalperest. Kendisini baskılayan hayatın dehlizlerinden sık sık hayallerine kaçıyor. Bazen yanan bir binaya camdan dalarak yavru bir köpeği kurtarıyor bazen de aşık olduğu bir kadının karşısında etkileyici bir konuşma yapıyor. Elbette ki bunların hiçbiri gerçek değil; kendisi de bunu biliyor. Hayallerle benliği arasında kurduğu bu acıklı ilişkiden kurtulmasının tek yolu ise mezkur ‘kendini gerçekleştirme’ eyleminden geçiyor. Walter Mitty, çalıştığı –basılı son yazısını çıkarmak üzere olan- dergisinin kaybolan kapak negatifinin peşine düşüyor.

The Secret Life of Walter Mitty, Ben Stiller’ın kariyerindeki en ciddi filmlerden biri. Tabii bu komik olmadığı anlamına gelmiyor. Stiller, son dönemlerde sıkça bayağılıklara doğru meyletmekte olan komedi türünün çıkış tüneli olarak görünen ‘melankomik’ bir yapı oluşturmanın peşinde. Walter Mitty’nin öyküsü hüzünlü olduğu kadar komik; çarpıcı olduğu kadar hafif… Özellikle ‘hayal’ sahnelerinde lezzetini absürtlüğünden sağan film, geneline yayılmış romantikliğiyle kendi ritmini buluyor ve karakterini hızlıca kazanıyor. Başlangıcından finaline oldukça yoğun bir kıvam talep eden bir hikayeyi amiyane tabirle ‘kasmadan’ ve kendini sadece gerektiği ölçüde ciddiye alarak anlatıyor.

walter_mitty_1-3

Senaryoya tamamen teknik yaklaşırsak elbette ki senaryo kurgusunda, filmin temposunda ve kimi karakterlerin çiziminde sorgulanabilecek tercihler, kayda değer hatalar mevcut. Ancak Walter Mitty’nin izleyicisiyle bir tür ‘gönül bağı’ kurmaya çabaladığını hatırlarsak bu teferruatların birçoğu önemsiz hale geliyor. Hem Walter Mitty’nin hem de ona dokunan hikayenin muhtevası birçok şeyi unutturacak şekilde bağlayıcı. Stiller’ın insana karşı kucaklayıcı ve duyarlı olan tavrıysa –en azından bizim baktığımız açıdan- oldukça samimi görünüyor. Zaten en sağlam destek ayağı da bu: İçtenlik! Ben Stiller bu içtenlik mefhumunu savaş ağalarına pasta yedirmeye kadar götürüyor; insanın içindeki saflığı tüm gücüyle dürtüyor. İzleyicisinden en azından kendi sahip olduğu ölçüde ‘saflık’ talep eden Walter Mitty’nin duygudaşlık kurması çok kolay ve keyifli bir karakter olduğunu da eklemek gerek.

Bütün bunların yanında kamera arkasındaki Ben Stiller’ın en az kamera önündeki Ben Stiller kadar başarılı olduğunu belirtelim. Oldukça canlı, agresif ve iştahlı bir film yönetimiyle hikayenin ruhuna koşut giden, oldukça başarılı bir iş çıkaran Ben Stiller, öyküyü kimi anlarda dağıtsa ve armoniyi bozmaya yaklaşan kimi sahneler kotarsa da bir şekilde toplamayı ve birleştirmeyi başarıyor. Filmin en akılda kalıcı sahnelerinden birkaçı ise Ben Stiller’ın artık bir yönetmen olarak tamamen olmasa da büyük oranda piştiğine işaret ediyor. Özellikle David Bowie’nin Space Oddity’sinden güç alan ilham verici mizansene dikkat.

The Secret Life of Walter Mitty’yi kimi açılardan ‘yeni’ bir ‘Forrest Gump’ olarak adlandırmakta bir sakınca yok. Hatta son yılların en etkili ‘kendini iyi hisset’ filmlerinden biri olduğunu dahi söyleyebiliriz. Bize ‘güzel’ şeyleri hatırlatan birçok şeye selam çakması ise cabası…

Kaan Karsan

twitter

***

Filmin Türkçe Adı: Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Yönetmen: Ben Stiller

Senaryo: Steve Conrad, James Thurber (kısa hikaye)

Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Jon Daly, Adam Scott, Shirley MacLaine

Yapım: ABD, 2013

Süre: 114′

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5