The Mortal Instruments: City of Bones (2013): Ergen Lobisi İş Başında!

Kaan Karsan
Kaan Karsan
30 Ağustos 2013

Sinemanın son döneminde kitle odaklı fenomenlere dönüşen kimi seriler yapımcılar ve işin yaratıcı boyutunda görev alan zanaatkârlar için bir umut kaynağı oldu. Hiçbir yaratıcılık taşımadan, sinemanın en temel kurallarını bile hiçe sayarak seri üretim süreciyle sahnelenen Twilight ‘şov’unun kâr marjı ise bu ‘kapitalist mücadele’nin katalizörü haline geldi. 90’ların sonunda çocuklarını Disney animasyonlarına götüren aileler rahata erdi. Çünkü artık çocukları büyümüştü ve daha az ‘çocukça’ mecralara kendi başlarına ulaşabilir; kendi işlerini görebilirlerdi. Hollywood’un bu sistemli tezgâhı yazarından yönetmenine geniş bir havuz oluşturdu. İlk döneminde çok yaratıcı işler çıkaran M. Night Shyamalan, Andrew Niccol ve Bill Condon gibi yönetmenler dahi işin kolayını buldu ve ‘ergen sineması’na yöneldi. Mevzubahis The Mortal Instruments: City of Bones da bu fırsatçı akımın, yani ‘ergen lobisi’nin takdim ettiği yeni oyuncak… Tahmin ettiğiniz üzere azıcık kurcalayınca kırılıyor.

Harald Zwart’ın yönetmenliğinde Cassandra Clare’in romanından uyarlanan ‘The Mortal Instruments: City of Bones’ sıradan hayatından fantastik bir dünyaya adım atmasına ramak kalan bir ergenin güncesinden yola koyuluyor. Meğersem, içinde yaşadığımız dünya aşağı yukarı tüm mitlerin gerçek olduğu çok boyutlu bir çorbaymış. Muhtemel diğer referansları bir kenara bırakarak ve sadece Eric Kripke’nin 2005’ten beri süren televizyon dizisi Supernatural’ın da aynı önkabulden hikâye ördüğünü hatırlayarak, bu çıkış noktasının pek de orijinal olmadığını kabul etmek gerekiyor. Yani, kurtadamlar, vampirler, gölge-avcıları ve buna benzer birçok afili varlık The Mortal Instruments bünyesinde buluşuyor ve bu yeni bir şey değil.

the mortal instruments

Asıl ve daha büyük sıkıntı ise bu fikrin varolmasından değil işlenememesinden ileri geliyor. Bunun sebebi basit: “Deneyler gösteriyor ki bir ‘ergen’ filminin iyi olmasına gerek yok!”. Bu bilimsel sonucu bir nebze yanlış anlayan Harald Zwart, 18 yaşına hitap eden korku unsurlarını –akıl almaz manevralarla- 6 yaş zihnine hitap eder bir biçimde kullanıyor.  Elindeki bayat malzemenin de tesiriyle bir Brezilya dizisinden bozma bir dramatik yapı kuran Zwart’ın en büyük özeni, filmi topyekün özensiz hale getirmek. Uzun lafın kısası, ‘The Mortal Instruments: City of Bones’ açık seçik bir ‘ya tutarsa’ projesi…

İşin ürkütücü tarafı ise Harry Potter döneminde en azından yaratıcılığın kıymetini bilen gençlerin içinde bulunduğumuz dönemde ahmaklaştırılmaya çalıştırılmaları… Ancak 9-10 yaşlarındaki bir çocuğun ilgi duyabileceği bir serinin ‘teenage’ kitleye yönelik bir PR ile sunulması oldukça tartışmalı. Genç kitlenin bu filmin düşündüğünden çok daha zeki olduğunu biz günlük tecrübelerimizden biliyoruz. Kaldı ki hiç kimse değilse Pixar sayesinde etik gişe açılımının nasıl yapılacağı bu denli açıkken Mortal Instruments gibi filmleri izleyerek ‘çok ekmek az köfte’ye razı olmak pek de pratik değil.

Fikirsel sınırlılığı ve yaratıcılık yoksunluğu bir yana(fantastik filmde ‘fantezi’ mi olmazmış), ‘The Mortal Instruments: City of Bones’un teknik açıdan da fena bir durumda olduğunu belirtmek gerekiyor. Senaryo zaten hiçbir şekilde yönetmenin elini kuvvetlendirmezken kurgudan görsel efektlere değin birçok ‘önemsiz’ detay filmin yoluna taş üstüne taş koyuyor. En vahimini sonda söyleyelim: Bu filmin büyük bir ihtimalle MTV Film Ödülleri’nde bile pek bir şansı yok! Bu kapı kapı dolaşan ve kendini satan ergen filmleri akımının ise ucu şimdilik görünmüyor. Mevzu sanıyoruz ki gençleri bilinçlendirmekten ya da bir farkındalık sağlamaktan geçiyor.

 

Türkçe Adı: Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri

Yönetmen: Harald Zwart

Senaryo: Jessica Postigo, Cassandra Clare (roman)

Yapım: ABD, 2013

Oyuncular: Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Robert Sheehan, Jemima West

Süre: 130′

 

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5