The Hobbit (2013): The Desolation of Smaug: Seriye Kaçak Kat

Eray Yıldız
Eray Yıldız
13 Aralık 2013

Kartalların bıraktığı yerden devam eden kaçak kat niteliğindeki ikinci filmimizi, Unexpected Journey’nin yapabildikleri ve yapamadıkları üzerinden değerlendirdiğimizde üzerine konuşacak pek şey bulamayacağız. Zira ilk film de pek çok açıdan “ilk film” paniğini gizlemekte zorlanıyordu. Ancak yine de, 10 yıl önce göz yaşları içinde ayrıldığımız dünyanın kapılarını usulca aralamak, derli toplu buyur etme açısından damakta o eski, hoş, küflü Orta Dünya tadını bırakabiliyordu. Yazının temasını da oluşturan “tad yoksunluğu”, ikinci filmin sıkça beraber anılacağı tamlamalardan biri. Süre,  işlevsellik namına PJ’in üstesinden geldiği en iyi şeylerdenken, burada ilk kez sünüyor ve meşhur 3 saatiyle ne yapacağını şaşırıyor. Bu da ortaya, 10 sene öncesinden alışık olduğumuz ‘atmosferik’ tadı yok edip 4 saniyelik plan parçalara küçültüyor. Asla bir bütün hissiyatına varamadığımızda da geriye “Jason Statham Orta Dünya’da” seyirliği kalıyor. Halbuki Yüzüklerin Efendisi serisinin hem edebi hem de sinema olarak zamanında “sadece yapabildikleri” üzerinden bir düzine fikir çıkarılacaktır kuşkusuz.

Her şeyden evvel kurgusal olarak bir bütünlükten bahsedememek, beklentiyi en zayıf yönünden yaralayan sinema aracıydı kendi adıma. Filmin açılış sahnesi, ne sinemasal ne de edebi anlatımdan payını alarak devamında gelen filme eklemlenebiliyor. Bizi öncesinde bıraktığı yer ve sonrasında devam ettireceği zaman diliminden 12 sene geri götürüyor ve bu ekibin bir araya nasıl geldiğini göstermeye ihtiyaç duyuyor. Seri bir arada çekildiğinden kaynaklı olarak, muhtemelen ilk filmin başında düşünülen bu yersiz hatırlatma introsu, belki ikinci filmi bir bütün olarak sekteye uğratmıyor ama kitabı ve seri düsturunu bilenler için büyük resme bakıldığında PJ’in bunu yapma motivasyonunu buruk bir tadla merak ettiriyor.

the-hobbit-the-desolation-of-smaug-movie-poster-3 (2)

LOTR serisinde her bir filme giriş, sözkonusu filmin esas başlayacağı yerin habercisi, hazırlayıcısı olarak muazzam “flashback” tercihlerinden oluşuyordu. Bu anlamda okuyucu değil de, seyirci olarak aralarında 1 sene hasada bırakıldığımız seriyi ilk 5 dakikada tekrar ısıtıp devamlılığa dahil edebiliyordu. Böylelikle seri antolojisindeki zaman ve mekan sürekliliğini baştan yazabiliyordu. Tabii ki tüm bunlar bir serinin olmazsa olmazı olmak durumunda değilken, bahsettiğimiz evren kızışıp kaynayarak bir boşalmaya ivme kazanması suretiyle öncül ve artçılı organik olarak bağlayabilmekle mesul. Orta Dünya için de yapılagelen de hep buydu: Anlatıyı, anlatının içeriğindeki zamanı aralarında belki saniyeler oynayacak şekilde makaslamak.

Zamanı makaslamanın bu anlamda Hobbit’e en yaramayan şey olduğunu söylemek yanlış olmaz. Temelde de Tolkien tarafından “bedtime story” tadında yazılan (tek) kitap, çok net serim, düğüm ve çözüm kısımlarından oluşmakta. Film projesi ilk duyurulduğundan beri kitapla da bütünleşik sinema bilirkişilerinin evhamı da burada başlıyordu. Önce 2 film olarak duyurulduğunda, yani (bilenler için söylüyorum) rahatça ormandan kaçıp fıçılarla şehre ulaşıncaya kadar ilk film toparlanabilir gibi düşünülmüştü. Kaldı ki sadece Fellowship of the Ring, tam da bu belirlediğim yere kadarki gelişmelerden çok daha fazla mekan, kişi ve olay içeriyordu.

Sonradan 3. bir filme çıkarılmasını da, stratejik olarak her sene geliri ikiye katlamakla da beraber PJ’in detay titizliğiyle sündüre yaya anlatmasına olanak sağladı. Elimizde kalansa bir “arkası yarın” projesi olarak iki filmin bağlayıcı unsuru oldu. Yani asıl ikinci film için, seneye aynı zamanlarda izleyeceğimiz There and Back Again’i göstersek bu argümana ters düşmeyecektir.

Hadi bunu bütünü temsil eden bir parça olarak değil de bağımsız bir bütün olarak düşündüğümüzde de durum pek iç açıcı değil. 4-5 saniyeden daha uzun bir planın olmadığı, tüm ego ve süre tramplenine rağmen finale alelacele, nefes nefese koşturan uçucu kaçıcı bir film Smaug. Çekimlerin kusursuzluğu, kurgunun yere göğe sığamamasıyla resmen nötrlenen bir vasatlığa dönüşüyor. Kurgunun özellikle rahatsız ettiği, filmin “climax” noktası sayılabilecek ejderha sahneleri de atmosfer olarak yine en kusursuzu arasa da tempo olarak sırıtan anlara sahip. Dengesini bir türlü kuramayan, bulduğunda da koruyamayan aksiyonlar bütünü olarak da gerekliliği tartışılası bir devam filmi halini alıyor.

the-desolation-of-smaug

Tek gereksizlik, filmin tamamıyla kendisi değil elbette. Bir de öyküyü boyutlandırmak için katılan Tauriel karakteri, Evangeline Lilly. Filmin neredeyse 1,5 saatini çalan yan öyküsüyle filmin harekete geçmek üzere olduğu, tam da bir şeye dönüşeceği esnalarda filmin kirletilmemiş, halen masum kalabilmiş yüzü olarak aşkı temsilen senaryoya sıkıştırılarak filmi hantallaştırmış. Aragorn – Arwen ilişkisinin öyküyü taşıyıcı niteliğine rastlamak mümkün olmadığı gibi böyle bir arayışta olduğumuzun varsayımı da senaryo ekibine oldukça mesai yaptırmışa benziyor.

Son olarak, stüdyo çatısı altında neler döndüğünü elbette bilemeyeceğimiz. Kudreti yeryüzünde ulaşmadık yer kalmamış Star Wars sagasının yolundan gidiyor gibi gözüken, tabiri caizse Lucas sendromlu Peter Jackson’ın, arkasından bir sinema literatürü bırakacak gibi tasarladığını varsayabileceğimiz Orta Dünya külliyatı, ikinci üçleme macerasına tamı tamına bir tatmin sağlayamadan devam ediyor. PJ’in en iyi yaptığı “gore sineması”nı resmen konuşturacağını söyleyebileceğimiz son filmse, kitabı okuyanların da onaylayabileceği üzere, Beş Ordu Savaşları ile 3 küsür saat bize taş taş üstünde bırakmayacak bir savaş izletecek. Her şey bittiğinde geriye dönüp ilk iki filmi, ama daha çok bu filmi affedip affetmeyeceğimizi de zaman gösterecek.

 

Filmin Türkçe Adı: Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları

Yönetmen: Peter Jackson

Senaryo: Fren Walsh, Philippa Boyens

Oyuncular: Martin Freeman, Ian McKellen, Orlando Bloom, Evangeline Lilly

Yapım: ABD, 2013

Süre: 161′

 

twitter.com/pyschedelia

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5