Stand Up Guys (2012): Emeklilik Çanları Kimin İçin Çalıyor?

Seçil Toprak
Seçil Toprak
03 Mayıs 2013

Bazı filmler sadece kadrosuna bakılıp izlenebilecek türdendir. En azından kadrodaki isimler, filmi izlemeniz için yeterli sebep olabilir. Stand Up Guys (Eski Dostlar) ilk elden kadrosuyla göz doldurabilecek bir film. Al Pacino, Christopher Walken, Alan Arkin gibi kendi kuşağının şüphesiz en iyi oyuncularından olan isimleri bir arada görmek gözümüzü hemen boyayabilir. Ancak son yıllarda kendinizi Al Pacino’nun bir çeşit akıl tutulmasına uğradığını düşünmekten alıkoyamayanlardansanız Stand Up Guys bu fikrinizi körükleyecek filmlerden biri. Bu durum sinemaseverleri ancak üzebilir kanısındayım çünkü filmografisinde muhteşem roller barındıran ve yaşayan en iyi aktörlerden olan Pacino’nun hâli, hâl değil. Üstelik yaşı artık iyice kemale erdiği için, en azından bir kuşağın, kendisini bu filmlerle tanıyacak olması üzücü.

1963 doğumlu aslen oyuncu yönetmen Fisher Stevens’ın 2002’de çektiği ilk uzun metraj kurmaca filmi Just A Kiss’ten sonraki ikinci uzun metrajı Stand Up Guys. Kendisini daha çok televizyon dünyasından tanıdığımız Stevens’ın (Lost ve Damages gibi yakın tarihli dizilerde de rol almıştı) bu son filminde bir araya getirdiği kadroya yazık ettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kendisinin alışkın olduğu televizyon dünyasına bile dar gelecek bir filmde bu kadroyu görmek epey içler acısı. Noah Haidle ilk uzun metraj film senaryosuna imzasını atarken çizdiği tiplemelerin, oluşturduğu dramatik yapının, yazdığı diyalogların bu kadar bayağı olduğunun farkında değil miydi? Filmi izlerken bu soruyu sormaktan alıkoyamadım kendimi. Tabiî ki çoğu kişi kadronun mükemmel olduğundan, sırf bunun için izlenebileceğinden, konunun, anlatımın önemli olmadığından bahsedebilir. Ancak kimse kusura bakmasın da ilk yarım saati adına atıf yaparcasına “kaldırılmaya çalışılan bir penis” etrafında dönen bir filme hangi kadro olsa katlanılmaz. Üstelik bu bölümün filmin geri kalanıyla eklemlenen hiçbir yönü yoksa, hikâyenin (!) gidişatına hiçbir katkısı bulunmuyorsa, sırf cinsellik sosu katılıp buradan bir gülmece unsuru çıkarmak planlanmışsa, film daha baştan kaybediyor diyebiliriz gönül rahatlığıyla.

Hikâye yirmi sekiz yıl hapishanede kalıp çıktığı gün arkadaşı tarafından karşılanan Val (Al Pacino) üzerine kurulu esasen. Arkadaşı Doc (Christopher Walken) ile eski günlerin yad edilmesi, yeni heyecanların (!) aranması katakullisi içinde geçen uzunca bir girişten sonra tanıştığımız üçüncü eleman Hirsch’un (Alan Arkin) aslında hikâyenin içinde ne işi var çözebilen olacak mı bilemiyorum. Filmin yaşamsal alanı içinde hiçbir yeri olmayan Hirsch tiplemesinin kızı ve hemşire Nina (evet yine hemşire) kontenjanından filme dahil olan Julianna Margulies, ayrı bir gereksiz unsur. Aşağı yukarı yirmi dört saatlik biz zaman dilimi içinde geçen filmin hikâyede en fazla zaman ayırdığı olay, yemek yemek. İki (yer yer üç) kafadarın “eski tüfek” misali ortalarda dolaşması ve bazı bazı gereken dersleri yeni kuşağa vermesi ancak eski filmlerden koparılmış da bir araya getirilmiş kopuk parçaları andırıyor.

Dediğimiz gibi birbirinden bağımsız gibi görünen sahnelerin zorla bir araya getirilmesi gibi bir yapısı olan Stand Up Guys, türü açısından da bir kalıba sığmıyor. Komedi desek güldürmüyor, dram desek üzmüyor, düşündürmüyor, macera desek yolda kalıyor. Dolayısıyla hepsi de diyemeyeceğimiz bir hiçlik kalıyor geriye.

 

Türkçe AdıEski Dostlar

YönetmenFischer Stevens

SenaryoNoah Haidle

YapımABD, 2012

OyuncularAl Pacino, Christopher Walken, Alan Arkin, Julianna Margulies

Süre95′

 

Seçil Toprak

twitter.com/sec_t

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5