Silver Linings Playbook (2012): Hafif, Eğlenceli, Deli

Seçil Toprak
Seçil Toprak
05 Ocak 2013

Bu yılın beklenen filmlerinden biriydi Silver Linings Playbook (Umut Işığım). Toronto’daki gösteriminden sonra, özellikle ödül sezonunu bekleyenler ve takip edenler için “izlenmesi gerek listeleri”ne hemen adını yazdırmıştı.

Yabancısı olmadığımız bir isim David O. Russell. İki sene önce yine ödüllerde adını sıkça duyduğumuz The Fighter’ın (Dövüşçü) da yönetmeni oydu ve Christian Bale’le Melissa Leo’ya epey bir ödül kazandırmıştı Fighter. Kendisi de adaylıklar koparmıştı o süreçte. Gerçi Three Kings ve I Heart Huckabees’le de tanınmış ve sevilmişti Russell ancak isminin geniş kitlelere yayılması The Fighter’la oldu, Silver Linings Playbook’la da bunların avantajını yaşamaya başladı. Sanırım şimdiye kadarki en eğlenceli filmini de Silver Linings Playbook’la yapmış oldu Russell. Matthew Quick’in aynı isimli romanından yola çıkarak yazdığı senaryosuyla yılın deyim yerindeyse flaş filmine imza atan Russell’ın en fazla ödülleneceği film de bu olsa gerek. Toronto’dan başlayarak neredeyse her ödül törende duyulan bir isim haline gelen Silver Linings Playbook’un en iddialı olduğu alan oyunculuk.

(L-R) JENNIFER LAWRENCE and BRADLEY COOPER star in SILVER LININGS PLAYBOOK

Filmin başrollerinde yakışıklı kontenjanından kıdemli olmaya yüz tutmuş Bradley Cooper (Pat) ve genç yaşına rağmen birçok iddialı yapımda rol almış (Winter’s Bone’la da iki sene önce pek çok adaylık almış) Jennifer Lawrence (Tiffany) yer alıyor. Tabiî bununla da kalmıyor yardımcı oyuncu statüsüne Robert De Niro (baba) Jacki Weaver (anne) gibi isimleri yerleştiriyor. Unutmadan Danny tiplemesiyle Chris Tucker’ı da ekleyelim. Kadro bu haliyle epey ilgi uyandırıyor.

Konu çok bilindik aslında. Filmin ekseninde aşk var. Ancak bu aşkın filizlenme hali olarak da görebiliriz filmi. Hani derler ya, deli deliyi görünce çomağını saklarmış ya filmin arızalı baş karakteri Pat, kendinden olanı yani Tiffany’yi görünce bir duraksama yaşıyor ama kendini hayatta tutan gayesi uğruna bunu kendine bile ifade edemiyor. Film boyunca bir ileri üç geri yakınlaşma ve uzaklaşma durumları içinde debelenip duran Pat ve Tiffany’nin birbirlerine olan duygularını fark ettikleri anda düşen ritmi saymazsak film epey hareketli. Bu hareket de çekim açıları ve sahne devamlarıyla sağlanıyor. Tabiî müziği de unutmamak gerek.

silver linings playbook2

O kadar zararsız ve sevimli bir film çıkıyor ki ortaya filmin yarattığı sükseyi “filmi sevmeyecek yoktur herhalde” düsturuyla açıklayabiliriz sanırım. Bu yılın birçok tartışma yaratabilecek filminin arasından koşulsuz sevme edimiyle sıyrılıveren bir film çünkü Silver Linings Playbook. Tabiî ki bu sevilme hali fazlasıyla, yaratılan karakterlerin inandırıcılığı ve iyi oynanmışlığında yatıyor. Ne yalan söyleyeyim gözümle görmeden inanmam dediğim Bradley Cooper’ın bu çok övülen performansı, sezon başlarında benim için inanmakta zorlandığım bir şeydi. Ancak filmi izledikten sonra Cooper’ın Jennifer Lawrance’dan daha dengeli, tutarlı (ki karakter asla bu kavramları içinde barındırmıyor, oyuncu bu açıdan da çok başarılı) ve inandırıcı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Kadın oyuncu alanında epey bir boşluk olan bu yıl Lawrence’ın ışığının parlaması bir şans onun için. Ancak erkek oyuncu alanında Cooper’ın epey dişli rakipleri var. Önümüzdeki hafta dağıtılacak olan Altın Küre’nin komedi / müzikal alanında en iyi erkek oyuncu kategorisinden alnının akıyla sıyrılacağı ise kesin.

 

Seçil Toprak

https://twitter.com/sec_t

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
5 votes, average: 2,60 out of 55 votes, average: 2,60 out of 55 votes, average: 2,60 out of 55 votes, average: 2,60 out of 55 votes, average: 2,60 out of 5