Scott Pilgrim vs. the World (2010): Kanlı Canlı Arcade Kültürü…

Kaan Karsan
Kaan Karsan
12 Temmuz 2012

2004’te Shaun of the Dead, sonra da 2007 yapımı Hot Fuzz ile sinema âlemine iki adet modern komedi başyapıtı armağan eden Edgar Wright, Simon Pegg ve Nick Frost üçlüsünün Hot Fuzz sonrası iki gruba ayrılmaları sanki ürünlerin teknik yükünü üstlenen elemanıymış gibi görünen Edgar Wright’a fazla yaramayacak gibiydi. Zira İngiltere’nin son dönemlerde çıkardığı en özgün komedyenlerden ikisi, Simon Pegg ve Nick Frost, bir uzaylı ‘kısmi’ parodisi olan “Paul” için Superbad ve Adventureland gibi kimileri için tatmin edici iki filmin yönetmeni olan Greg Mottola ile beraber kolları sıvamışlardı. Edgar Wright ise teknik açıdan kusursuz iki filmin ardından “riskli” sular olarak addedebileceğimiz çizgi roman uyarlamaları evrenine el atmak üzereydi.

En nihayetinde filmler tamamlandıktan sonra ortaya çıkan sonuç biraz şaşırtıcı oldu. Simon Pegg ve Nick Frost, kötü bir Seth Rogen filminin içerisinde oldukça silik başrolleri canlandırmışlardı ve “Paul” hem komik olmaktan hem de orijinal olmaktan oldukça uzaktı. Edgar Wright ise o güne kadar hiçbir şekilde karşılaşmadığımız, türler ötesi bir film olan “Scott Pilgrim vs. the World” ile sinema seyircisinin zihnini uçurmaya devam ediyordu. “Scott Pilgrim vs. the World” hem 80’ler hem de 90’lar çocuklarına rüyalarında dahi göremeyecekleri bir armağan olmasının yanısıra, gösterildiği anda kendi çapında bir külte dönüşen, benzersiz ve ayrıksı bir deneyimdi aynı zamanda.

Mesele temelde bir “arcade” oyunu kadar basit aslında. Zaten “Scott Pilgrim vs. the World”ün kendisine köken olarak bellediği kültür de, “arcade” oyunları. Scott Pilgrim, âşık olduğu kızı tam olarak elde edebilmek için, kızın eski sevgililerinin hepsini birer birer alt etmek zorunda. Gelin görün ki her biri ayrı kötücüllüklere ve ayrı yeteneklere sahip olan eski-sevgilileri dize getirmek sıradan bir zat-ı muhterem olan Scott Pilgrim için pek de kolay değil.

“Scott Pilgrim vs. the World”ü sinemanın kendine ait kategorileri içerisinde, kıpırdamadan durabileceği bir yerde konumlandırmak imkânsız. Hatta belki de, “Scott Pilgrim vs. the World”, bir film değil, sadece joystickinizi yönetmene emanet ettiniz bir oyun. Hâlbuki başlangıçta Edgar Wright’ın elinde uçuk bir çizgi-romanı klasik sinemasal anlatıya indirgemesinde ona yardımcı olabilecek onlarca yöntem var. Ancak Edgar Wright, bu yolu, yani, kolay yolu seçmiyor. Edgar Wright, kendisine emanet edilen bu derinlikli kültürü, gençliğini atari salonlarına ve atarilere vermiş gençliği hiçbir şekilde üzmeyecek bir şekilde koruyor. Öyle ki, her şeyiyle modern ve parlak filmin her saniyesinde perdeden üzerinize doğru bir nostalji ve bir eskilik akıyor.

“Scott Pilgrim vs. the World”, yalnızca uyarlandığı çizgi-romanın atmosferini taşımıyor. Kültürel bir sürecin bütün izlerini içerisinde aynen ihtiva ediyor. Cebindeki parasıyla beraber jetonları da biten bir çocuğun melankolisini ve oyunun sonundaki boss-fight’ı ezici bir üstünlükle kazanan bir gencin coşkusunu aynı anda takdim edebiliyor. Görsel dünyasıyla sizi 8-bitlik bir sınırsızlığa hapsederken sizi kaç canınızın kaldığına dair, kendinizle gireceğiniz bir mülakata sürükleyebiliyor. Yaşadığınız çocukluğu bir adım ötenize koyarak en azından iki saat boyunca o dönemki hayallerinizle yüzleşmenizi sağlayabiliyor.

Sonuç olarak Edgar Wright’ın bu kültürel ve nostaljik taarruzu bir dönemin çocukları için bulunmaz bir nimet ve bir başyapıt. Ancak elbette aynı zamanda, arcade kültüründen bihaber bir seyirci kitlesi için de, çekilmez ve gürültülü bir çile. Çocukluğunuza özlem duyacak kadar uzaktaysanız, jetonların paranızdan çok daha değerli olduğu bir dünyada yaşadıysanız ve atari salonunda yaşadıklarınızın hiçbirinden pişmanlık duymuyorsanız, Scott Pilgrim vs. the World, şu yaşınızda alabileceğiniz en güzel hediye.

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5