Safety Not Guaranteed (2012): İndieciler de Zamanda Yolculuk Edebilir!

Salihcan Sezer
Salihcan Sezer
23 Haziran 2013

‘‘Zamanda yolculuk etmek isteyen takım arkadaşı aranıyor. Şartların uygunsa, seninle zamanda yolculuk etmek isteyebilirim. Silahını getirirsen ve de güvenlik garantisi beklemezsen.’’ İşte filmin kahramanları da mealen bu amatör coolluktaki bir ilan üzerine yola koyuluyorlar. Bir dergide çalışan biri profesyonel, ikisi stajyer üç kişilik grup; şehir dışına çıkarak bu mevzuyu ayrıntılarıyla araştıracak, ilanı verenle kimliklerini deşifre etmeden tanışacak, bilgileri gizlice ele geçirerek onun haberini yapacaklardır. Teoride zehir gibi olan bu plan, pratikte elbet sallanacaktır. Zira orta yaşlı, pişmanlık yahut acı nedir bilmeyen, hayattaki kazanımlarından ve görünüşünden hayli memnun gazeteci Jeff (New Girl’den de tanınabilecek, enerjisi ve esprileriyle filmin en büyük artılarından Jake Johnson), ‘bağımsız filmlerin alterno yaşlısı’ karakterli babanın bile durumuna üzüldüğü asosyal Darius adında bir genç kız (ufak tefek roller sonrası bu filmi basamak olarak kullanabilecek Aubrey Plaza) ve alafranga tabirle geek olarak lanse edilebilecek(Türkçesi muğlak olsa da garip/asosyal/belki inek) Hint asıllı bir genç erkeğin(düz, sıradan bir performansla Karan Soni) haber amaçlı yolculuğu, amacından saparak kendilerini tanımaya ve kendi hayatlarıyla yüzleşmeye yönelik olacaktır.

safetynotguaranteed

Bildik suların bildik akıntılarına kendini kaptırarak bildik tanımlar yaptıran film, bildik bir final yapmaktan son anda çark ederek, yazılı gibi başlayıp sözlüye döner neyse ki. Beklenti elbette Darius’un habere konu olan bir zaman makinesinin mucidi olduğu iddiasındaki Kenneth’le(Mark Duplass üstlendiği bu rol dışındaki marifetlerini saymaya parmak yetişmiyor, senaristliği ve yönetmenliği dışında kardeşiyle beraber kurduğu Volcano, I’m Stil Excited adında bir indie-rock grubunda da söz yazıp, vokal yapıyor) olan ilişkisinin hikayeyi etkilemesiydi. Handiyse öznenin, nesne olmaktan çıkacak bir başka özneyle mesleki duyarlığı aşan bir yakınlık içerisine girmesinden ötürü diğer öznenin özel hayatını ilgilendiren bilgileri basın yoluyla ifşa etmesinin nahoş olabilecek bir noktaya varması ve bunun üzerinden de habercinin ahlaki/vicdani bir iç hesaplaşma yaşamasıydı. Ne olmayacağını söyleyip, ne olacağını saklayalım: zira bu olmayacak! Böylece Hollywood klasiklerinden Gregory Peck ve Audrey Hepburn’lü enfes Roman Holiday’e, yerli sinemada Ayhan Işık ve Fatma Girik’li Halk Çocuğu’na(daha çok bilinen, remake versiyonuysa Kemal Sunal ve Necla Nazır’lı Çarıklı Milyoner’dir) uzanan bir kanala girmekten imtina ederek, fantastik bir ‘bağımsızlık bildirisi’ sunuyor Safety Not Guaranteed. Darius’un yaptığı işten memnun olmama(Filmin daha başlarında; bambaşka bir sektörde mülakata girer, ofisin tuvaletindeki peçeteleri değiştirirken yanlışlıkla saçı klozete düşer. İzleyici hak verir; nasıl memnun olabilirdi ki?), basın sektöründeki işine karşı idealist bir tutum sergilememe halinin getirdiği/gerektirdiği bu finalin; özgünlüğüne rağmen  inandırıcılık anlamında ayakları yere sağlam basmıyor maalesef. Bu noktada bir parantez açmak ve filmin zamanda yolculuk temasıyla ilişkisini de sorgulamak gerek. Elbet bu mevzu filmin enerjisine ve akışına ciddi katkılar sağlıyor, ilgi de çekiyor epey. Ancak nedensellik bazında ciddi bir bilince yahut sonuca yöneltmediğinden, filmden bir mesaj çıkarabilmek son derece güç. Ek olarak, ‘bırak dağınık kalsın’ formatlı bağlanmamış hikayeler, mümkünse herkesin gönlünü yapmak, değilse hoş etmek kaygısı ve ‘aman 90 dakikayı aşmayalım, bağımsız bir yapımız, sonra oynatacak salon bulamayız’ kaygılarıyla paldır küldür bitivermesi de yönetmen Colin Trevorrow’un ham sinemacılığının bas bas bağırması şeklinde algılanabilir. Bununla birlikte; eğlencesi ve mizahı eksik olmayan filmin (gazete ağzıyla) ‘keyifli bir seyirlik’ olduğu da söylenebilir.

Türkçe Adı: Zaman Yolcuları

Yönetmen: Colin Trevorrow

Senaryo: Derek Connolly

Yapım: ABD, 2012

Oyuncular: Aubrey Plaza, Jake Johnson, Karan Soni, Mary Lynn Rajskub

Süre: 86′ 

***

Salihcan Sezer

salihcanzer@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5