Pasific Rim (2013): Del Toro Oyuncaklarıyla Oynuyor

Kaan Karsan
Kaan Karsan
18 Temmuz 2013

“Canavarlarla savaşmak için kendi canavarlarımızı yarattık.” cümlesiyle tanıtılan bir film, büyük puntolarla kendisini tanımlamak ve kitlesini koşullandırmak istiyordur. Guillermo del Toro’nun “Pasific Rim”i tam olarak bunu yapıyor; sinema koltuklarına farklı ve aşırı beklentilerle oturmamızı engelliyor ve bir çizgi filmin meselesi olabilecek kadar iki boyutlu olan bir hikâyeyi üçüncü boyutun sınırlarını epeyce zorlayarak, gürültülü ve kıstırıcı bir şekilde anlatmaya koyuluyor. Kısacası Del Toro, lafı uzatmadan ve film henüz başlamadan diyor ki “Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.” (Bunu kibarca söylüyor)

Deveyi güdecek olanların profili belli… Onlar ki çocuklukları boyunca robotları ve canavarları oyuncak koleksiyonları dâhilinde kayırdılar ve kendi uydurdukları yansımalardan faydalanarak birbirleriyle dövüştürdüler. Kariyerinin ilk döneminden itibaren fark edilmeye başlandığı üzere, Del Toro da çocukluğunu hiçbir zaman yitirmemiş, hatta yitirmemek için savaşmış bir yönetmen. “Pasific Rim” de o yaşlı çocuğun yetişkinleri pek umursamadan –hatta onları biraz da zorlamak amacıyla-, kelimelerin ilk anlamlarından güç alarak kotardığı bir bilimkurgu filmi…

“Pasific Rim” yakın bir gelecekte büyük bir tehlikeyle karşılaşmış ve bu tehlikeyle savaşmanın yollarını bulmuş insanlığın ‘ölüm-kalım’ meselesini anlatıyor. Adına Kaiju denilen dev canavarlar periyodik ve algoritmik bir biçimde şehirlere saldırıyorlar. Canavarlara karşı kullanılmak için icat edilen dünyevi canavarlar “Jager”lar ise onlara karşı koymaya çalışıyorlar. Bu aşamada belirtmek gerekir ki ‘Kaiju’lar aslında “Pasific Rim” için özel olarak icat edilmiş ‘yenilikçi’ canavarlar değiller. Japonca’da “Garip Yaratık” anlamına gelen Kaiju’ları resmedebilmek için kullanacağımız en tanıdık örnek Godzilla… Ezcümle, Del Toro tanıdığı bir mitolojiyi kullanarak onun üzerinden bir bilimkurgu filmi yapmaya çalışıyor.

pasific rim

Filmin lokomotifi olan Kaiju’ları tanıdıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten. Karakterler, diyaloglar hatta olaylar bile bahane… Del Toro bir sinema filminde genellikle önemli olarak addedilecek unsurların artık önemli olmayacağı bir karnaval eğlencesine davet ediyor bizleri. Hem de daha önce başvurmadığı türden bir ciddiyetle… Del Toro, insanlığı bir sona yaklaştıran öyküsü dâhilinde değil, bunun etrafına kurduğu detaylarla eğlendiriyor. Tüm bu süreçte de ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtlıyor ve defalarca işlenmiş ve zayıflamış bir madenden değerli taşlar çıkarmayı başarıyor.

“Pasific Rim”in izleyenine bağlı olarak keyifli bir seyirlik olduğu kadar çekilmez bir çileye dönüşmesi de olası, baştan söyleyelim. Filmin neredeyse hiçbir anında durmayan aksiyonu ve sıradan diyalogları bile heyecanlı bir gerilim içinde vermeye çalışan ve nefes aldırmayan tavrı ile Del Toro’nun “Pan’in Labirenti’ melankolisini arzulayanlar büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu sebeple “Pasific Rim”e dair esas olan unsurların film değil eğlence, zekâ değil oyalanma olduğunu belirtmeliyiz. Tabii tüm bu keşmekeşin kusursuz bir film tekniğiyle takdim edildiğini de unutmamak gerekiyor.

Guillermo del Toro, yazın ortasında robotlar ve canavarların savaşıyla serinleştirici bir etki yaratırken önce kendi eğlencesini sonra seyircisini umursuyor ve bilimkurgunun en sığ halini ortaya koyuyor. Şüphesiz, bu kadar yetkin bir yönetmenin elinden çıkmamış olsa pahalı bir fiyaskoya evrilecek olan Pasific Rim, Del Toro’nun amansız yetenekleriyle eşi benzeri zor bulunur bir eğlenceye dönüşüyor. Ekseriyetle, büyük yönetmenlerin vasat filmlerle karşımıza çıktıkları yaz sezonunun şu ana kadarki en şık istisnası olan Pasific Rim, vizyondan gülümseyerek göz kırpan ve çocuksuluğunuzu titreten, oldukça iyi bir tercih.

 

Türkçe Adı: Pasifik Savaşı

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senaryo: Guillermo del Toro, Travis Beacham

Yapım: ABD, 2013

Oyuncular: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi, Diego Klattenhoff, Charlie Day

Süre: 131′ 

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 5