Oyuncular Birliği Adaylarını Açıkladı

Seçil Toprak
Seçil Toprak
12 Aralık 2012

Daha önceki aday / ödül değerlendirmelerimizde esas heyecanın meslek birliklerinin adaylarını açıklamaya başladığında başlayacağını söylemiştik. İşte bugün, oyuncular birliği (Screen Actors Guild / SAG) adaylarını açıkladı. Listenin pek heyecan uyandırmayacağı birkaç saat evvelinden sızan dedikodulardan anlaşılmıştı ancak bu kadar da sıkıcı bir liste beklemiyordum doğrusu.

(Buraya eklediğim listede belli başlı adaylıkları görebilirsiniz ancak bu listenin bir de televizyonla ilgili bölümü var.)

En İyi Erkek Oyuncu
BRADLEY COOPER – “SILVER LININGS PLAYBOOK”
DANIEL DAY-LEWIS – “LINCOLN”
JOHN HAWKES – “THE SESSIONS”
HUGH JACKMAN – “LES MISÉRABLES”
DENZEL WASHINGTON – “FLIGHT”

Erkek oyuncu kategorisinde hiçbir değişiklik olmadan eleştirmenlerle aynı seçimleri yapmış SAG. Doğrusu John Hawkes’ın listeye dahil olabilmesi (sezon başladığından beridir önemli bir hamlesi yoktu) sevindirici. Bu liste sanki Daniel Day-Lewis’e ödülünü kaptın yine demenin direkt yolu gibi. The Master’ın artık iyiden iyiye silikleştiğini hepimiz biliyorduk ancak Joaquin Phoenix’in görmezden gelinmesi ayıp olmuş. Liste nete düştüğünden beri hep aynı tepkiyle karşılaşıyorum, liste üzerine yorum yapan herkes Phoenix’in açıkça görmezden gelindiğinin altını çiziyor. Dolayısıyla erkek oyuncu kategorisi Day-Lewis’in.

En İyi Kadın Oyuncu
JESSICA CHASTAIN – “ZERO DARK THIRTY”
MARION COTILLARD – “RUST AND BONE”
JENNIFER LAWRENCE – “SILVER LININGS PLAYBOOK”
HELEN MIRREN – “HITCHCOCK”
NAOMI WATTS -“THE IMPOSSIBLE”

Kadınlar arasında yapılan seçimlere baktığımızda Critics’ Choice’den farklı olarak Emmanuelle Riva’nın resmen göz ardı edildiğini ve aynı listede Riva’yla birlikte yer alan Marion Corillard’ın tercih edildiğini görüyoruz. İki Fransız oyuncuyu aynı anda listede barındırmayacakları kesindi ancak seçimin Riva’dan yana olması gerekliydi bana göre. Bu seçim Riva’ya Oscar yolunda puan kaybettirdi. En güçlü aday Jessica Chastain.


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

ALAN ARKIN – “ARGO”
JAVIER BARDEM – “SKYFALL”
ROBERT DE NIRO – “SILVER LININGS PLAYBOOK”
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN – “THE MASTER”
TOMMY LEE JONES – “LINCOLN”
Bu kategorideki en gereksiz isim Javier Bardem. Sızan listelerde adını görünce şaka sanmıştım ama gerçek çıktı. SAG’dan Lincoln zaferi bekleyebiliriz artık dolayısıyla Tommy Lee Jones’un buradan çıkması şaşurtmamalı bizi.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
SALLY FIELD – “LINCOLN”
ANNE HATHAWAY – “LES MISÉRABLES”
HELEN HUNT – “THE SESSIONS”
NICOLE KIDMAN – “THE PAPERBOY”
MAGGIE SMITH – “THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL”
Burada artık ciddi ciddi Ann Dowd’u beklerken Nicole Kidman’ın The Paperboy’la listede görünmesi epey şaşırtıcı. Maggie Smith’in de çok sıradan bir performansla burada aday olarak görünmesi listenin nasıl da isim üzerinden değerlendirildiğini gösterir gibi. En güçlü aday Sally Field, zorlayıcı isim Anne Hathaway.

Toplu Performans
ARGO
THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL (Fox Searchlight)
LES MISÉRABLES (Universal Pictures)
LINCOLN (Touchstone Pictures)
SILVER LININGS PLAYBOOK (The Weinstein Company)
Toplu performans kategorisinin en güçlü adayı Argo. SAG adaylığına varana kadar birçok ödülü almışlığı var ve 27 Ocak’a kadar da alacağa benziyor. Dolayısıyla SAG zaferi de şaşırtıcı olmayacak.

 

Seçil Toprak