Oscar Adayları Üzerine (Yardımcı Kadın Oyuncu)

Seçil Toprak
Seçil Toprak
12 Ocak 2013

Bugünden itibaren bir yazı dizisi halinde Oscar adayları hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Ana kategorileri konuşacağımız bu yazı dizimize “yardımcı kadın oyuncu” kategorisiyle başlıyoruz.

İlk önce adayları bir hatırlayalım.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayları:
Sally Field- Lincoln
Anne Hathaway- Les Miserables
Jacki Weaver- Silver Linings Playbook
Helen Hunt- The Sessions
Amy Adams-The Master

Buradaki en kuvvetli aday Anne Hathaway. 2009’da Rachel Getting Married’le en iyi kadın oyuncu kategorisinde ilk adaylığını alan Hathaway, Les Miserables’ın ödüllerdeki en kuvvetli ismi. Zaten yönetmenini potaya sokamayan Les Miserables, en iyi filme aday olunca bu Anne Hathaway’in kazanma olasılığı epey yükseldi. Dolayısıyla onu kazanabilirler listesinin ilk sırasına koyabiliriz. Hathaway bu rolüyle BAFTA, Critics Choice, Golden Globe (Altın Küre), Los Angeleslı eleştirmenlerden bir ikincilik, (LAFCA) ve en önemlisi SAG (Screen Actors Guild) adaylığı aldı. Son olarak, geçenlerde dağıtılan Critics Choice’den de ödül aldı. Bana göre Hathaway’in şansı, Les Miserables’ın en az bir oyuncusunun ödüllendirileceği düşüncesine bağlı. Dolayısıyla Lincoln’le karşısında duran Sally Field’i belki geçebilir diye düşünüyorum. Ancak Sally Field sektörde çok sevilen bir oyuncu ve Akademi’nin en fazla üyesi oyunculardan oluşuyor. Bu da Field için yeşil ışık demek. Evet, buradan hareketle kendimce ikinci sıraya yerleştirdiğim Sally Field’in karnesine bakalım.

1946 doğumlu Sally Field, heykelciği daha önce iki kez evine götürmeyi başarmıştı. (Norma Rea / 1979 ve Places in The Heart/ 1984) Daha önce üçü dizi oyunculuğundan olmak üzere tam yedi kez SAG adaylığı var ve ödülü Brothers&Sisters dizisindeki rolüyle kazanmış. Daha önceki adaylıkları neticesinde bu yıl SAG ödülünü alacakmış gibi görünüyor ve bu ona epey kuvvetli bir Oscar şansı da getiriyor. Yine Hathaway gibi BAFTA ve Golden Globe adaylığı var bu yıl Field’in

Bu dalda süpriz yapabilecek isimlerden biri bence Amy Adams. Eleştirmenlerin potada tutmaya çalıştıkları The Master, Oscar adaylıkları konusunda oyuncularından yana şans yakalayabildi sadece. Daha sonra bahsedeceğimiz yardımcı erkek oyuncularda da Phillip Seymour Hoffman’ın şansını sorgulayacağız. Ancak Amy Adams bence Hoffman’dan daha şansız durumda. Bu yılki performansı dışında üç kez daha (Junebug/2005, Doubt/2008 ve The Fighter/2010) Oscar adaylığı şansı yakalayan Adams’ın bahtı hep yardımcı kadın oyuncu kategorisiyle sınırlı kaldı. Bu da demek oluyor ki istatistik olarak Hathaway’in önünde bir istikrar tablosu çiziyor. Ancak The Master fazla sevilmedi ve bu da Adams’ın şansını aşağıya çekiyor.

Akıl mantık dışı bir süpriz bekliyorsak bu kategoriden o zaman şansımızı Jacki Weaver’dan yana kullanabiliriz. 2010 yılında yine yardımcı kadın oyuncu kategorisinde Animal Kingdom ile aday olan Weaver, Silver Linings Playbook’un çok çok fazla sevilmesi sonucunda çıktı bu kategoriden. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Diğer adaylar karşısında epey şanstan kaynaklanan bir adaylık Weaver’ınki. Dolayısıyla sadece aday olmakla yetinecek gibi duruyor buradan. Bu yılki SAG adaylığı da Silver Linings kadro adaylığı o kadar.

Helen Hunt’a gelince… Hunt, çok sevdiğim As Good As It Gets’le kadın oyuncu ödülünü 1998’de aldı. Bu yıl için hiç şansı yok zannımca. Dolayısıyla SAG adaylığı da ona ödülü getiremeyeceğine göre, bu yılı adaylıkla kapatacak.

Sonuç: En kuvvetli ihtimal: Anne Hathaway, Zorlayıcı unsur: Sally Field, Süpriz: Amy Adams

Seçil Toprak

twitter.com/sec_t