Oscar Adayları Üzerine 2 (Yardımcı Erkek Oyuncu)

Seçil Toprak
Seçil Toprak
20 Ocak 2013

En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adayları:
Christoph Waltz – Django Unchained
Phillip Seymour Hoffman – The Master
Robert de Niro – Silver Linings Playbook
Alan Arkin – Argo
Tommy Lee Jones – Lincoln

Tam bir bilinmezliğin hâkim olduğu dal bu yıl yardımcı erkek oyuncu kategorisi. En baştan kendi düşüncemi belirteyim adaylar konusunda, sonra istatistiksel verilerle okumalara geçebiliriz.

Sezon başından bu yana Phillip Seymour Hoffman’ı bu dalın favorisi olarak gördüm. İlla ki The Master’a bir ödül çıkacağını düşündüğümden ısrarla yaptığım her listeye adını yazdım. Yani benim düşüncem aday olmasının yüzde yüzlüğünün yanında ödülü de alacağı yönündeydi. Aslında çok da uzaklaşmış değilim o düşünceden. Temelini de yine aynı yerden alıyor düşüncem: The Master’a en az bir oyuncu dalından ödül çıkacak! Filmi sevmemiş olabilirler ancak oyuncuların en fazla üyeliğe sahip oldukları Akademi’den üç önemli oyunculuk dalında The Master es geçilmedi. Dolayısıyla ödül konusunda da göz ardı edileceğini düşünmüyorum. Ancak Christoph Waltz tam bir saatli bomba gibi duruyor o listede. Başka bir ismin bu kategoriyi zorlayacağını düşünmek ancak “aşırı sevgi ve saygı” yüklemesinden olur ki oradan da Robert de Niro çıkar kanımca. Evet, sanırım buraya kadar yazdıklarımdan içimden geçen isimleri dışa yansıtmış oldum. Şimdi geçelim olmuşlara ve olabileceklere:

Liste sırasına göre gidecek olursak karşımızdaki ilk isim Christoph Waltz. 1956 Avusturya doğumlu bu yeteneğin keşfedilmesi biraz geç oldu ve biz onu Trantino’ya borçluyuz. İki yıl önce Inglorious Basterds’la yine yardımcı oyuncu kategorisinde adaydı ve ödülü aldı. Üzerinden çok bir zaman geçmeden gelen bu ikinci adaylık Waltz için bir gurur, bizim için sevinç ama kazanma şansı için bir risk. Django Unchained’in Oscar’a gelene kadar pek bir adaylık aldığı söylenemez çeşitli birliklerden o yüzden ani bir çıkış olarak görülebilir filmin Oscar adaylıkları (en iyi film, orijinal senaryo adaylığı da mevcut; senaryoyu kazanması da yüksek ihtimal) Sezondan ödülleri ve adaylıkları koparamamış olması sizi yanıltmasın, Django’nun film kopyalarının birliklere yetiştirilememesi, gönderilememesi bu neticeyi getirdi. SAG (Oyuncular Birliği) adaylığı alamaması da böyle açıklanabilir. Yoksa film görüldüğü andan itibaren büyük övgüler aldı. Bu yönü Christoph Waltz’a yarar mı yaramaz mı göreceğiz. Yardımcı erkek oyuncu kategorisinde şu an favori bir isim olmadığından Waltz sıyrılabilir ve ödüle ulaşabilir, bu da beni hiç şaşırtmaz doğrusu.

Yazının başında da belirttiğim gibi benim adayım Phillip Seymour Hoffman. Mutlaka The Master’a bir ödül çıkacağına inandığım için ısrarcıyım bu konuda. Bu yıl dördüncü adaylığını aldı Hoffman ve 2006’da Capote filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştı hatırlarsınız. Aslında bu yılla birlikte üç kez yardımcı erkek oyuncu kategorisinde yarışa dahil oldu Hoffman ki bence de bu şansını yükseltiyor. Muhteşem bir oyuncu olduğunu defalarca kanıtlayan Hoffman, The Master’ın tek ve gerçek kozu Oscarlarda. Geçen hafta yardımcı kadın oyunculara değinirken Amy Adams’tan bahsetmiştik ancak onun şansı biraz zor ödül için. En kuvvetli ödül ihtimali bu adaylık bence film için. Critics Choice ödülü aldı Hoffman en son ve BAFTA’dan da ödül bekliyor.

Robert de Niro yaşayan en büyük ve yetenekli oyunculardan biri. Son zamanlardaki şanssız tercihleri bile onun bu yönünü değiştiremez. Bu yılla birlikte yedi kez Oscar’a aday olmuş, iki kez de kazanmış bu büyük oyuncunun Silver Linings Playbook’tan önceki son adaylığı 1992’de Cape Fear’daki rolüyle olmuş. Buradaki olasılığı siz de görüyorsunuz sanırım. Tam yirmi yıllık bir adaylık bekleme süresi geçirmiş de Niro. Bu bile ödüle ulaşması için yeterli bir sebep. Duygusal açıdan yaklaşırsak –ki öyle yaklaşılacağına eminim Akademi üyelerince de- Robert de Niro’nun belki de son bir kez ödüllendirilmesi müthiş bir fırsat. Halihazırda Silver Linings Playbook bu kadar sevilmişken ve dört oyunculuk dalında da aday çıkarmışken yardımcı erkek oyuncuyu da kazanmasının hiçbir olmayacak yanı yok.

Hiç anlamadığım bir adaylık Alan Arkin’in adaylığı. Bu adaylığıyla birlikte dört kez Oscar adayı olmuş ve Little Miss Sunshine’la (2006) aynı kategoride ödülü almış bir isim Arkin. Bu yıl fazla şansı olduğunu düşünmüyorum ancak Argo beğenisi ve Alan Arkin sevgisi ile açıklayabiliyorum bu adaylığı. Bu yıl Critics Choice adaylığından da eli boş dönen Arkin’in BAFTA adaylığı da var Argo’yla. Ancak dediğim gibi sadece adaylıklarla yetinecek gibi görünüyor.

Ve Tommy Lee Jones. 1993’te The Fugitive (Kaçak) filmiyle kazandığı yardımcı erkek oyuncu ödülünün dışında bir kez en iyi erkek oyuncu (2007, In The Valley of Elah) ve Lincoln’le birlikte bir yardımcı erkek oyuncu adaylığı daha var (1991, JFK). Lincoln’un rüzgârıyla pek ağır bir rol ve adaylık gibi görünse de Jones da adaylıklarla yetiniyor bu yıl. En son Altın Küre ve Critics Choice’den de eli boş döndü; BAFTA’yı bekliyor. Zannımca oradan da Phillip Seymour Hoffman çıkacak dolayısıyla Tommy Lee Jones adaylıklarıyla bu yılı geçirecek.

SAG ödülleriyle şekillenecek oyunculuk dalları ancak Waltz’ın SAG adayı olmaması süprizlere açık bir Oscar gecesi vaadi gibi…

Bu yılki yardımcı erkek oyuncu adaylarının ortak noktası sanırım listenin yaşını başını almış kişilerden oluşması. Tabii bu işin eğlenceli yönü. Onları buluşturan gerçek ortak noktaları ise hepsinin de Oscar heykelciğine sahip olmaları. Nispeten yaşça küçük olan isim Phillip Seymour Hoffman, ödüle en yakın isim gibi duruyor benim nazarımdan. Yanılırsam Waltz için yanılayım diyorum ve bu bahsi kapatıyorum.

Sonuç: En kuvvetli ihtimal: Phillip Seymour Hoffman ve Robert de Niro, Zorlayıcı unsur: Christoph Waltz Sürpriz: kim kaldıysa

 

Seçil Toprak

twitter.com/sec_t