Mutlu Aile Defteri (2013): Aile Bağları

Seçil Toprak
Seçil Toprak
07 Şubat 2013

İlk filmi 2006 yapımı İlk Aşk’tan sonra Nihat Durak, yeniden samimi bir hikâyenin emin ellerine bırakıyor seyirciyi ve özellikle Tuncel Kurtiz’in önderliğindeki başarılı ekip çalışmasıyla “olması gereken” bir sinemanın örneğini veriyor. Olması gereken derken ne demeye çalıştığımızı ve birkaç yıldır süregelen özellikle de komedi türünü zapturapt altına almış filmleri bir hatırlayalım isterseniz.

Son on yılı domine eden komedi filmlerini düşününce özellikle kaba saba ve bel altı espri anlayışının sinemaya yedirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Tabiî ki kalıplaşmış tiplemelere kaba saba hareketler ve sözler yardımıyla komik bir kimlik vermek hatta gereğinden fazla abartıya kaçarak komiklik yaratmak geleneği sinemadan uzak bir şey değil. “Fars” sözcüğüyle karşılanan bu anlayışın hâkim olduğu filmler elbette ki sinemanın bir gerçeği. Ancak tüm komedi anlayışını –üstelik “fars” denemeyecek kabalıkta ve sığlıkta- bu tiplemelere bağlamak sinema için de yol tıkayıcı bir anlayış. Özellikle bu furyayı başlatan veya en azından bu furyaya damgasını vuran Recep İvedik filminin ardından gelen filmler Türk sinemasının komedi dalındaki eksikliğini veya yanlış yola sapma eğilimini gözler önüne serdi. Bir müddet sonra “Gerçekten bunlara mı gülüyoruz biz, yoksa bize dayatılan bunlar mı?” sorusuyla baş başa kaldık. Üstelik kabalıktan bile uzaklaşarak düpedüz iğrençliğe kayan ve senaryonun bir değerinin olmadığı, sadece medyada yaratılan gümbürtülerle yol almaya çalışan filmler de seyirci karşısına çıktı. Bunlardan ne zaman kurtuluruz düşüncesine belki de en iyi cevap, “Mutlu Aile Defteri gibi filmlerin çoğalmaya başlamasıyla kurtulabiliriz” cevabıdır. Kabalıktan, bel altı espirilerden, sululuktan medet ummayan; yarattığı evreninde gerçekten samimiyeti yakalayan ve ilk elden senaryosuyla olmasa bile iyi oyunculuklarıyla seyirciyi doyurmayı bilebilecek Mutlu Aile Defteri gibi filmler çekilmeli sinemamız için.

Baba figürü

Babanın otoriteyi simgelediği bir dünyanın çocuklarıyız kuşkusuz. Kendi toplumumuzu düşündüğümüzde bu otoritenin daha da baskılı vurgulandığını biliriz. Hele ki asker geleneğinden gelen bir baba varsa karşınızda disiplinin de ekleneceği bir sıkıyönetime dönüşebilir büyüme hikâyeniz. İşte, Mutlu Alie Defteri tam da böyle bir hikâyenin merkezine yerleştirdiği Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk (Tuncel Kurtiz) böylesi bir baba figürünün altını koyu çizgilerle çiziyor. Çocuklarını seven, onları her daim düşünen ancak yaratılışı ve gelenekten beslendiği eğitimi gereği sevgisini bir türlü dışa vuramayan; disiplini yaşam standardı haline getirmiş bir baba. Eşini çocukları daha küçükken kaybetmiş ve iki erkek, bir kız çocuğuyla baş başa kalmış bir adam. İlgiyi ve şefkati eğitimde arayan babalarıyla büyürken kendi kendilerine farklı dünyalar edinmiş çocuklar… Ve tabiî ki kendiliğinden gelişen ve korkuyla beslenen yalan söyleme edimi. Zaten filmin komediyi yalanların yarattığı kargaşada yakalaması çok doğal görünüyor bu gelişmeler içinde. Bu da bizi şaşırtmıyor çünkü neler olacağını gidişattan çıkarabiliyoruz. Beklenirlik, çoğu zaman bir film için başarısızlık işareti olabilir ancak Mutlu Aile Defteri’nin yakaladığı samimiyet bunu bertaraf edebiliyor. Tabiî bu samimiyette oyuncuların başarılı kompozisyonları büyük yer tutuyor.

Yıldırım Taşyumruk rolünde Tuncel Kurtiz’in ekran personasının da etkisiyle çizdiği sert bakışlı ama yumuşak kalpli baba kompozisyonu hatırlanmaya değer bir kimlik bırakıyor izleyende. Filmin baskın anlatım aracı dış sesin kaynağı ayrı bir komedi unsuru olarak değerlendirilebilir. Bunların yanında büyük erkek çocuk Kudret (İlker Aksum), kardeşi Cevdet (Bülent Emrah Parlak), küçük kız kardeş İsmet (Büşra Pekin) ailenin diğer üyeleri olarak çok iyi oynanmış tiplemeler. Kudret’in karısı rolünde Goncagül Sunar ve Cevdet’in başına olmadık işler açan karısı rolünde de Binnur Kaya’yı görüyoruz. Kanımca Binnur Kaya Türk sinemasının en önemli komedi oyuncularından biri. Kadroya İsmet’in sevgilisi olarak katılan ancak film ilerledikçe oynadığı kilit rolle akılda yer bırakan –yine İsmet adıyla- Öner Erkan, genç ve değerli oyunculardan biri olduğunu yine hatırlatıyor.

Son tahlilde senaryosunun gediklerini oyunculukların güzelliğiyle kapamayı başaran Mutlu Aile Defteri’nin kötüye giden komedi anlayışımızı toparlamasını umduğumuzu ekleyelim.

 

Yönetmen: Nihat Durak

Senaryo: Ali Demirel, Volkan Sümbül, Emre Özdür

Yapım: Türkiye, 2013

Oyuncular: Tuncel Kurtiz, İlker Aksum, Bülent Emrah Parlak, Binnur Kaya, Büşra Pekin, Goncagül Sunar, Öner Erkan

Süre: 76′

 

Seçil Toprak
twitter.com/sec_t

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5