Mirror Mirror (2012): Fıkrasına Gülünmeyen Film

Kaan Karsan
Kaan Karsan
29 Mart 2012

Hollywood’un Hint menşeili uçuk kaçık yönetmenlerinden biri olan Tarsem Singh’ın masalları çok sevdiği aslında ikinci filmi The Fall itibariyle pekala belliydi. İhtişamlı mekan tasarımları, ilgi çekici karakterler ve epeyce yoğun bir duygusallık etrafında çevirdiği masalsı öyküsü, ününü kulaktan kulağa yayarak yönetmenin beklenti yaratmasını sağladı ve Singh’ı iyice yetenek avcısı yapımcıların önüne attı. The Fall’u bir kenara bırakıp yönetmenin ilk filmi olan The Cell’e baktığımızda da yönetmenin şu an yaptığı ve muhtemelen gelecekte de yapacağı sinemayı gözlemlemek mümkün. Sinemanın estetik yönü ve bunun etkileyiciliğini birincil hedefi olarak belirleyen(hatta bu uğurda heba ettiği, alabildiğine başarısız Immortals’ı da hatırlayalım) yönetmenin serbest bir masal uyarlamasıyla geri dönmesi kendi kulvarına uygun görünüyor.

Tarihin en bilinir masallarından biri olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in masalları bu kadar seven bir yönetmenin serbest ellerinde ne gibi bir şeye dönüşeceği hiç şüphe yok ki bir merak konusuydu. Sinema seyircisine herkesin bildiği bir hikayeyi, bilmedikleri bir üslupla anlatmanın virajlı yolları, en azından öykü anlatıcılığı konusunda bizi belli bir yeteneğe sahip olduğuna ikna eden bir yönetmen için ne kadar zorlayıcı olabilirdi ki? Kötü kraliçe, iyilik timsali güzel prenses, yedi tane kendine özgü cüce, yakışıklı prens, zehirli elma ve “ayna ayna söyle bana” tersine dönen bir masal çarkında, komedi standartlarında karşımızda.

Filmin animatif başlangıcı ve bu başlangıca sinen yaratıcılık kokusu, izleyeni ilk dakikalarında filme karşı heveslendirse de, fantezilerle örülmüş bir dünyanın belirli bir görkem dışında hiçbir şey sunamaması sıkıcı bir seyir tecrübesiyle karşı karşıya olduğumuzun sinyallerini ilk yirmi dakikada veriyor aslında. Öyle ki Singh’ın ciddiyeti tamamen bir kenara bırakıp hatta düpedüz kendisiyle dalga geçip tasarladığı mizah dokusu, alabildiğine bayat ve sıkıcı… Görünen şu ki, bir masalı ana akışını bozmadan, başka bir şeye -hatta absürtlük miktarı hiçbir anında azalmayan bir güldürüye- dönüştürebilmek için özellikle metin bazında bundan çok daha fazla yaratıcı olmak gerekiyor. Zaten başı sonu belli ve mutlu sonlar ile özdeşleşmiş olan Grimm kardeşler “masal” yapısını, olduğundan daha sade, aydınlık ve iyicil hale getirmenin pek yeri yurdu yok.

Filmin bu dinmek bilmez güler yüzlü tavrının karşısına geçip de, müsamereden kaçma oyunculuk performanslarını vasat altı olarak nitelemenin de eleştirel açıdan pek bir faydası olmayacaktır. Zira film size her anında belirli bir vasatlığı kabul ettirmeye çalışıp bununla memnun olabilmenizi bekliyor. Filmin genelde cüce şakalarından güç alan, yer yer de dönem filmi kalıplarını tersyüz eden absürtlüğe eğilen tahmin edilebilir mizahından keyif alabilenler elbette ki çıkacaklardır. Ancak parodi ile “birazcık ciddi” arasında gidip gelen bir filmin hiç değilse serbestçe bir masalı deşerken daha özgün olabilmesini beklemek hakkımız.

İlginçtir ki Tarsem Singh, her anı sürprizlerle dolu olabilecek bir uyarlamaya “çeksek de bitirsek” gözüyle bakmış gibi görünüyor. Her ne kadar görkemli ve iyi bir sanat yönetmenliğinin ürünü olarak anılabilecek olsalar da bir noktadan sonra seyirciyi hapsedip boğmaya başlayan sınırlı addedilebilecek mekan sayısı da filmin sıkıcılığının ve tembelliğinin genel bir özeti. Kısacası, bilinen bir masalı, bilmek istemediğimiz şekliyle izliyoruz Mirror Mirror’da.

Tarsem Singh, öyküsel anlamda The Fall’da ne kadar samimiyse Mirror Mirror’da da bir o kadar yapay ve samimiyetsiz. Hatta biraz daha ileri gidip arkadaş ortamında şakalarına pek gülünmeyen kişi portresi çizdiğini bile söyleyebiliriz. Bunun sonucunda da, artık kendisine daha net bir yol çizmesi gereken ve formdan düşen bir yönetmenin unutacağımız bir filmini seyrediyoruz.

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5