Mary and Max (2009): Yetişkinlere Animasyon

“Mary and Max” tam anlamıyla detaylar ve ayrıntılar üzerine kurulu bir animasyon. Stop-motion dediğimiz teknikle çekilen ve 5 sene gibi bir sürede tamamlanan bir film olmuş. Hatta büyük ölçüde yetişkinlere yönelik bir film. Özellikle çocuklara izlettirmek pek doğru olmayacaktır, çünkü çocuklara yönelik hiçbir yanı yok.

Filmin ana teması üzerine bilgi vermek gerekirse, hani ağlıyor gibi hissettiğiniz anlar vardır ama ağlamazsınız, çünkü kalbiniz bir şekilde ağlıyordur ve  bu duyguları dışarıya vurmazsınız, sadece garip bir hüzün olur, bu film size tam olarak o hüznü hissettirmeyi vaat ediyor. Çünkü film karanlık. Film çok karanlık. Nadiren filmler aynı zamanda zeki ve esprili olmayı başarabiliyor, bu filmde o kadar inanılmaz detaylar o kadar ustalıkla incelenmiş espriler var, ve bunlar o kadar detaylar da gizli ki; bulduğunuz her detay aslında büyük bir hazine değerinde.

Filmde Max soyut siyah-beyaz bir dünyaya sahipken, Mary’nin dünyası  daha çok sepya olarak karşımıza çıkıyor. Ama Max’ın dünyası daha özelliklerle dolu ve bana kalırsa daha zengin.  Zaten siyah ve kırmızı güzel renklerdi, bunu biliyorduk, Mary and Max ile birlikte bunun büyüsünü daha iyi hissettik.

Yaptığı bu iş ile Adam Elliot sonsuz bir saygıyı hak ediyor. Benim açımdan karar vermediğim tek nokta ise “Asansördeki Bayan”, böyle muazzam ve bir o kadar garip  bir karakter yaratıp, filmde çok ufak bir rolü olması. Aslında iyi mi, kötü mü, pek karar veremedim. Karakteri dozun da mı, kullanmak istemiş, yoksa ben mi karakteri çok sevdim orasını biraz muamma. Onun haricinde papağandan, köpeğe, kediye, horoza, balıklara hatta yiyeceklere kadar bütün karakterler dekorasyonlar büyük bir detayın ürünü. Kelimeyi doğru kullanmak gerekirse, en iyi anlamda hiç alışık olmadığımız bir animasyon.

Not: Yazı, balkabagikralisakir tarafından yazılmıştır.

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5