Logorama (2009): Eleştirel Bir Kısa

Kaan Karsan
Kaan Karsan
30 Mart 2011

“Bu izlediğiniz on altı dakikayı yaratmak, altı yılımı aldı; belki otuz altı yıl içinde bu sefer uzun metraj bir filmle beni yine buralarda görebilirsiniz.” dedi Logorama’nın yürütücü yapımcısı Nicolas Schmerkin, elinde en iyi kısa animasyon Oscar’ını tutarken. Yaşadığı haklı gururu “Öyle gözükmüyor biliyorum; ancak bu aslında bir Fransız filmi.” diyerek de bize yansıttı. Peki neydi bu Logorama’nın farkı?

Logorama’nın size sunduğu on altı dakika, daha önce hiç tatmadığınız türden. Filmin konusu polisin bir suçluyu kovalamasından ibaret. Filmin farklılığı ise makyajında. Şöyle bir kafamızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda nasıl oluyor da kıstırılmış, dört bir yandan sarılmış sarmalanmış bu dünyayı görmüyoruz diye soruyor. Logorama, her noktanın, her tarafın “reklam”lardan oluştuğu, belki de her zamankinden daha gerçek bir dünyada geçiyor.

Logorama’nın içerisinde 3000’den fazla resmi olmayan sponsor yer alıyormuş. Mcdonald’s’dan tutun M&M’s’e, Seven Eleven’dan tutun, Dominos Pizza’ya kadar toplamda 3000’i geçen logo. Filmin amacı, artık hayatımızın dekoru hâline gelen, bilinçaltımıza yerleşen ve gitmek bilmeyen “yeni dünya”nın ne denli kıstırıcı bir şey olduğunu göstermek. Bu kadar reklam içerip de bu kadar bağımsız kalabilen bir film düşünün, işte o film Logorama.

Filmin iki yönetmeni François Alaux ve Hervé de Crécy. İki Fransız yönetmen müthiş bir yaratıcılıkla ve çok belirgin bir eleştirellikle kotardıkları nefis bir dünya yaratmışlar ve bunu kusursuz bir şekilde perdeye taşımışlar. Zaten bunun altı senelik bir emeğin ürünü olduğunu belirtmiştik. Film başlarda kapitalizmi hedef alarak çok fazla saldırmayan, çok ince dokunan ölçülü ve hesaplı bir eleşiri yapıyor. Etrafımızı saran reklamların bir süre sonra bizi de orada burada konuşan reklam ürünlerine dönüştürdüğü ve sistemin bizi yuttuğunu ilk dakikalarında çok güzel bir şekilde gösteriyor.Filmin müthiş finali ise çok zekice bir dokunuşla eleştirinin dozunu bir anda arttırıyor.

forum resmi

Bir sene önce en iyi kısa film Oscar’ını almasının hiç sürpriz olmadığını diğer adayları izleyince anlıyorsunuz. Logorama hem yaratıcılık hem işleniş hem de yönetmenlik açısından tam bir usta işi olarak parlıyor, rakiplerinden ayrılıyor. Böylesine farklı bir fikri, cesurca yılmadan filme almak gerçekten şapka çıkarılması gereken bir başarı, hele ki böyle bir film kapitalizmin en verimli tarlası olan Amerika’da ve kapitalizmin kendi ürünü olan Hollywood’dan zaferle dönüyorsa.

Uzun lafın kısası -ya da uzun filmin kısası- senenin en görülmesi, bilinmesi gereken sinema olaylarından biri bu film. On altı dakikalık bir başyapıt izleyeceğiniz konusunda sizi temin edebilirim. Kısa bir animasyon olduğundan filmin tadını kaçırmak istemiyorum ve yazdıklarımı kısa tutuyorum. Filmden alacağınız tat, filmdeki dünyayı, yaşadığınız dünyayla özdeşleştirmenize bakıyor. Deneyiniz.

Filmi şu linkte bulabilirsiniz: http://www.vidivodo.com/357912/animasyon-oscar-adayi-_-logorama

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5