İstanbul Gaz Festivali (2013): Diren İstanbul

Kaan Karsan
Kaan Karsan
02 Haziran 2013

Fark etmişsinizdir ki Ekşi Sinema, İstanbul’da başlayarak tüm Türkiye’ye yayılan demokratik ve naif harekattan ve buna karşı gösterilen ağır, insafsız ve anlamsız polis şiddetinden ötürü normal yayın akışına bir ara verdi. Taksim’in orta yerinde ağaçlarını ve bu ağaçların sembolize ettiği özgürlüklerini kurtarmanın peşinde olan cesur bir güruh, doğaçlama bir şekilde ülkenin geri kalanını ‘örgütledi’ ve asla sönmeyecek bir alevin kıvılcımı haline geldi.

Ne televizyonda ne de sinemada izleyebildiğimiz bu sivil direniş, hiçbir reklam aracına başvurmadan kendi ülkesinin dehlizlerini ayrı tutarsak dünyanın dört bir yanında büyük bir gişe yaptı. Yaşam tarzına, yaşam alanına ve yaşam duygusuna yapılan fütursuz müdahaleyi tamamen ‘pasifist’ bir tavırla püskürtmeye çalışan bir güruh, asıl ‘bölücülüğün’nün siyasi hesaplardan hücrelendiğini ve bir kanser haline geldiğini herkese gösterdi. İzlediğimiz bu epik filmin her anı, ekstrem şiddet içeren sekanslarla doluydu belki ama yapılan vurgu çok önemliydi: Bu eylem, herkesin büründüğü renkleri bir kenara bırakarak katıldığı bir eylemdi ve hiç şüphe yok ki kendi ‘öz’ rengine sahipti.

Taksim’e akın, ‘mesaj verme kaygısı’ gütmeden satırlar dolusu mesaj verdi. Ankara ve İzmir başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından ‘haber algılarımıza’ konuk olacak olan devam filmleri de, umuyoruz ki İstanbul’daki mutlu sona ulaşmayı başarırlar. İçerisinde bulunduğumuz pasifist direnişi bir kez daha selamlıyoruz ve bu barışın sürmesini, sokakların daha fazla keşfedilmesini diliyoruz .

geziparkı

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5